Աշնանային դիմահարդարում․ շոկոլադի երանգներ
Բազմապիսի դարչնագույն կոսմետիկ միջոցները, որոնք թողարկվել են այս տարի, չեն կորչի. 2015-ի աշնանը սուրճի և շոկոլադի բոլոր երանգները հայտնվել են սեղոնի ամենատարածված գույների սանդղակի վերին հորիզոնականներում:
Նույնիսկ այդպիսի տարածված գույների պարագայում բազմազանություն ցանկություն է առաջանում. ահա թե ինչու յուրաքանչյուր սեզոն ի հայտ են գալիս դիմահարդարման ուրույն եղանակներ: Մատի ծայրո՞վ, թե՞ վրձնով, միչև ունքե՞րը, թե՞ հստակ կոպերի ծալվածքի երկայնքով․․․
Խիտ շերտով
Ստվերների խիտ շերտով քսելու միտումը երբեմն փորձեր է արել կյանքի ուղեգիր ատանալ վերջին մի քանի սեզոնների ընթացքում: Այս աշնանը, հնարավոր է, ամեն ինչ ի կատար ածվի Dior-ի՝ դիմահարդարման գծով ստեղծագործական տնօրեն Փիթեր Ֆիլիփսի թեթև ձեռքով: Ձեռքերի ճկունություն է անհրաժեշտ, երբ smoky eyes-ի ստեղծման ժամանակ դիմահարդարման սահմանները լղոզվում են, այդ իսկ պատճառով հնարավոր են փոքրիկ թերացումներ, ուսի խիտ քսելիս հարկ է լինել առավել զգույշ, սահմանները հավասար պահել և հետևել սիմետրիային: Որպես հիմք կարելի է օգտագործել համապատասխան գույնի մատիտ, որպեսզի ստվերները մակերեսին նստեն հավասար և առանց բացթողումների: Իսկ քսել ավելի հարմար է ջրով թրջած արհեստական տափակ վրձնով. մեղմ, սեղմող շարժումներով՝ վրձնի վրա վերցնելով հնարավորինս շատ ստվեր և աշխատելով չկորցնել այն գործողության ընթացքում:
Սև և շոկոլադ
Մաքուր շագանակագույնը ներդաշնակ է կապույտ և երկնագույն աչքերի համար, իսկ ահա մյուսներին ավելի լավ է այն համադրել սևի հետ՝ թարթիչների աճման գծի երկայնքով։ Ընդ որում, պարտադիր չէ, որ դիմահարդարումը լինի հագեցված և երեկոյան։ Որպեսզի տանեք առավել բարակ եզրագծեր, պետք է լավ սրեք մատիտը, իսկ բուն գիծը մի փոքր սրբագրեք վրձնով։ Այդ դեպքում ստվերներն ավելի լավ է քսել հետևելով կոպերի բնական եզրագծերին, իսկ թարթիչների համար ավելի լավ է ընտրել ոչ թե շագանակագույն, այլ սև ներկ, հակառակ դեպքում վտանք կա, որ աչքերը «կընկնեն»։ «Դիմահարդարման դասական կանոնն է․ որքան խիտ և մուգ է գույնը կոպերի վրա, այդքան ուժգին պետք է ընդգել թարթիչները,-ասում է Դիք Փեյջը (Shiseido)։-Բացառություն կարելի է անել միայն վառ երնագների համար, որոնք ինենք իրենց դառնում են լավ, ինքնաբավ շեշտադրում և սատարման կարիք չունեն»։
Ամբողջությամբ nude
«Շատերը վախենում են դարչնոգույնի հագեցվածությունից, սակայն բոլորովին անտեղի,-նշում է Պետ Մաքգրաթը, ով նուրբ և ընտիր դիմահարդարում է արել Gucci-ի ցուցադրության համար։-Ես որպես հիմք օգտագործել եմ բաց շագանակագույն երանգների ստվերներ, իսկ մուգ դարչնագույնով ընդգծել թարթիչների աճման գիծը և այն գործնականում խամրացրել եմ, որպեսզի նստի որպես ստվեր և ոչ թե գույն»։
Շագանակագույնով հրաշալի կերպով ընդգծվում են ունքերը, իսկ անհրաժեշտության դեպքում խամրած, ոչ շատ մուգ ստվերով և համապատասխան վրձնով կարելի է անգամ նկարել այտոսկրերի գծերը, եթե, իհարկե, ձեռքի տակ չկան հատուկ ուրվագծող միջոցներ, որոնցով շատ ավելի դյուրին է աշխատելը։
Դարչնագույն ստվերներն ու շոկոլադե շրթներկն անցյալի բնութագրիչներ են։ «Զարմանալի գույն, մի կողմից հագեցված, մյուս կողմից՝ մաշկին համահունչ․ահա թե ինչու այն չի գրգռում ու հոգնեցնում աչքը,-ասում է Թոմ Պեշոն Elie Saab-ը ցուցադրող մոդելների մասին։-Բաց գույների շրթունքներով կստանանք հիսունականների կերպարներ, մուգով՝ երևակայությունն անմիջապես առաջ է գնում ժամանակի մեջ»։
Մուգ շրթներկերի հետ պետք է լինել ավելի քան զգույշ․ որպեսզի չվերածվեք ութսունականների դիսկոդեկների աստղի, այլ մնաք յոթանասունականների ռոմանտիկ կերպարի մեջ, աչքերն ավելի լավ է թողնեք հնարավորինս մաքուր՝ նվազագույն տուշ, ստվերների և ուրվագծքի զգալի սրբագրում։ Իսկ որպեսզի ավելի հետաքրքիր լինի, արժե խաղալ․ խամրած և փայլուն դարչնագույնները բոլորովին տարբեր բնավորություն ու տրամադրություն ունեն։

Осенний макияж: оттенки шоколада
18.09.2015 Многочисленные бежево-коричневые палетки, которые выходили в этом году, не пропадут без дела — этой осенью все оттенки кофе и шоколада попали в верхние строчки самых популярных цветов сезона.
Даже с такими привычными цветами хочется какого-то разнообразия — именно поэтому в каждом сезоне возникают новые приемы нанесения. Кончиком пальца или кистью, до бровей или строго вдоль складки века? Изучаем все варианты!
Плотным слоем
Тенденция наносить тени плотным слоем робко пыталась получить путевку в жизнь несколько сезонов подряд. Этой осенью, возможно, все случится с легкой руки Питера Филипса, креативного директора по макияжу Dior. Потребуется ловкость рук: если при создании smoky eyes границы макияжа растушевываются, поэтому допустимы небольшие погрешности, то при таком плотном нанесении придется быть аккуратнее, выдерживать границы ровными и следить за симметрией. В качестве базы можно использовать карандаш подходящего цвета, чтобы тени поверх легли ровно и без просветов. А наносить их удобнее с помощью плоской синтетической кисти, смоченной водой: мягкими, надавливающими движениями, набрав на кисть побольше теней и стараясь не растерять их в процессе. Будьте готовы, что тени все-таки осыпятся на нижнее веко: чтобы исправить эту оплошность, наносите тени в первую очередь, стряхните все лишнее с кожи чистой сухой кистью, и только потом приступайте к нанесению тона.
Черный и шоколадный
Чистый коричневый хорош для голубых и синих глаз, а вот остальным лучше комбинировать его с классическим черным вдоль линии роста ресниц. Причем макияж совсем не обязательно должен быть насыщенным и вечерним: чтобы провести максимально тонкую линию подводки, нужно хорошо заточить карандаш, а саму линию слегка растушевать кистью. В этом случае тени лучше наносить, следуя естественной линии складки века, а для ресниц лучше выбирать не коричневую, а черную тушь, иначе глаза рискуют «провалиться». «Классическое правило макияжа — чем плотнее и темнее цвет на веках, тем сильнее нужно подчеркивать ресницы, — говорит Дик Пейдж, Shiseido. — Исключения можно сделать только для ярких фантазийных оттенков, которые сами по себе становятся хорошим и самодостаточным акцентом и не требуют поддержки».
Полный nude
«Многие боятся насыщенности коричневого, и совершенно зря! — Заявила Пэт Макграт, которая создавала нежный и деликатный макияж на показе Gucci, причем заподозрить в нем хоть что-то, кроме тонального крема, было сложно. — Я использовала бежевый оттенок теней в качестве базы, а коричневым подчеркнула линию роста ресниц, и растушевала его практически в дымку, чтобы он лег тенью, а не цветом». Коричневым отлично подчеркиваются брови, а при нужной сноровке матовыми не очень темными тенями и подходящей скошенной кистью можно даже прорисовывать линию скул — если, конечно, под рукой нет специальных контурирующих средств, с которыми обращаться проще и легче.
Коричневые тени и шоколадная помада — приметы прошлого. «Удивительный цвет, с одной стороны насыщенный, с другой — родственный коже, поэтому не раздражающий глаз и уточенный, — рассказал Том Пешо об образах моделей с показа Elie Saab. — Со светлыми губами получится образ из пятидесятых, с темными — воображение сразу перенесется чуть дальше во времени».
С темными помадами стоит быть еще более осторожными: чтобы не превратиться в звезду дискотеки восьмидесятых, а остаться в романтичном образе семидесятых, глаза лучше оставить максимально чистыми: минимум туши, активная растушевка теней и контура. А чтобы было интереснее, стоит поиграть с эффектами — у матового и блестящего коричневого совершенно разные характеры и настроение.