Ինչպես դրսևորվել նոր աշխատատեղում. Apple-ի գլխավոր տնօրենի խորհուրդները
Մինչ Apple-ի թիմին միանալը, Անջելան զբաղեցնում էր Burberry նորաձևության տան գլխավոր տնօրենի պաշտոնը, մի շրջան, երբ այս ընկերությունը սրընթաց վերելք էր ապրում:
Burberry-ից առաջ նա Liz Claiborne Inc աշխատել է որպես փոխնախագահ, իսկ Donna Karan International-ում` նախագահ:
Տաղանդավոր բիզնես-լեդին Burberry ապրանքանիշը հանեց նոր շուկաներ. ներկայումս բրիտանական էլիտար ապրանքանիշի խանութներից կարող են օգտվել նաև Դուբայի, Չինաստանի, Հնդկաստանի և ԱՄՆ-ի պչրուհիները: Burberry նախկին տնօրենի հաջողությունները նրան թույլ տվեցին 45-րդ տեղը զբաղեցնել Forbes-ի Վարկածով կազմված ամենաազդեցիկ կանանց ցուցակում:
Միանալով Apple-ին` Արենդթսը դարձավ փոխնախագահ, ղեկավար անձնակազմի անդամ և մանրածախ առևտրի ցանցի ղեկավարը:
Նոր աշխատատեղում Անջելան հասցրել է աշխատել ոչ երկար ժամանակահարված՝ մեկ ամսից մի փոքր ավելի, սակայն նա արդեն պատրաստ է կիսվելու իր փորձով, թե ինչպես պետք է իրեն դրսևորի աշխատողը, իր նոր աշխատավայրում:
-Պահպանեք սեփական դեմքը. չէ՞ որ ձեզ վարձել են նրա համար, որպեսզի դուք ընկերություն բերեք որոշակի փորձ:
-Մի ջանացեք առաջին իսկ օրից իմանալ ընկերության գործունեության մասին բոլոր մանրամասներն ու նրբերանգները:
-Կենտրոնացեք ձեր անմիջական պարտականությունների վրա. այդպիսով դուք վերջնահաշվարկով ավելի մեծ ներդրում կունենաք ընդհանուր գործում:
-Վստահեք ձեր զգացմունքներին և ներքին ձայնին: Քիչ առաջ քաշեք վարկածներ և ավելի շատ հարցեր տվեք: Այդպիսով դուք ավելի արագ կապ կհաստատեք գործընկերների հետ և կհաղթահարեք այն խոչընդոտները, որոնք սովորաբար առաջանում են նորեկ աշխատակցի մուտքի ժամանակ:
-Մի քաշվեք տալ անձնական բնույթի հարցեր, պատմեք նաև ձեր մասին: Գործընկերների հետ խոսելով նրանց ընտանիքների, բարեկամների, նախասիրությունների մասին, դուք ավելի շատ տեղեկություն կիմանաք այն մարդկանց վերաբերյալ, ում հետ ուս-ուսի աշխատելու եք:
-Առաջին տպավորությունները, իրոք, կարևոր են: Այդ իսկ պատճառով լավ մտածեք այն մասին, թե ինչպես ինքներդ ձեզ մատուցեք:

15.07.2014 Анджела Арендтс — вице-президента компании Apple и прирожденный лидер, который не боится учиться новым вещам.
До того, как присоединиться к команде Apple, Анджела занимала пост генерального директора модного Дома Burberry во время её стремительного роста.
До Burberry она работала на должности исполнительного вице-президента в Liz Claiborne Inc. и президента Donna Karan International.
Талантливая бизнес-леди вывела марку Burberry на новые рынки: теперь модницы Дубая, Китая, Индии и США могут совершать шоппинг в бутиках элитного британского бренда.
Успехи экс-директора Burberry дали ей возможность занять 45-е место в глобальном рейтинге самых влиятельных женщин по версии Forbes.
Присоединившись к Apple, Арендтс стала вице-президентом, членом команды правления и руководителем сети магазинов розничной торговли.
В новом коллективе Анджела успела поработать не так долго — чуть более месяца, но она уже готова поделиться своим мнением о том, как чувствует себя новичок на новой должности и в коллективе.
- Оставайтесь в своей колее, ведь вас наняли для того, чтобы вы привнесли в компанию определенный опыт. - Не старайтесь узнать все подробности и нюансы жизни компании с первого дня. Это желание только вызовет стресс и будет на вас давить. - Оставайтесь сосредоточенными на своей непосредственной работе – так вы сможете внести гораздо больший вклад в общее дело в долгосрочной перспективе. - Доверяйте своим чувствам и инстинктам. Меньше стройте догадки и больше задавайте вопросы. Таким образом вы быстрее наладите контакт с коллегами и сломаете барьеры, возникающие тогда, когда новый человек попадает в сложившийся коллектив. - Не бойтесь задавать вопросы личного характера и рассказывать о себе. В беседах с коллегами о семье, родственниках и их интересах вы получите более полное представление о тех, кто работает с вами плечом к плечу. Это первый шаг к укреплению доверительных отношений. - Первые впечатления – по-настоящему важны, потому хорошо подумайте о том, как вы себя преподнесете.