Ամեն օր հազարավոր մարդիկ իրենց ակնաբույժներին պատմում են տեսողության արագ վատթարացման մասին: Իհարկե, կան գործոններ, որոնք մենք չենք կարող վերահսկել, օրինակ՝ համակարգչով աշխատելը: Բայց կան նաև որոշակի սովորություններ, որոնք անողոք կերպով վնասում են մեր տեսողությունը (և որոնք կարելի է հաղթահարել):
Այդպիսի խնդիրներից մեկը սխալ արևային ակնոցների ընտրությունն է: Մարդկանց մեծ մասը անհրաժեշտություն չի տեսնում գնելու մուգ ոսպնյակներով հատուկ ակնոցներ և ընտրում է իրենց դուր եկած ցանկացած աքսեսուար: Սա հաստատում է վերջերս անցկացված հարցումը: 2000 մեծահասակներից 23%-ը խոստովանել է, որ արևային ակնոցներ ընտրում է միայն դրանց արտաքին տեսքի հիման վրա: Հարցվածների 19%-ը նշել է, որ տեղյակ չէ արևային հատուկ ակնոցների  առավելությունների մասին, մինչդեռ 37%-ը նշել է, որ տեղյակ է: Այնուամենայնիվ, հարցվածների 66%-ը նշել է, որ կընտրի միայն այն ակնոցները, որոնք համապատասխանում են իրենց ներկայիս կերպարին, չնայած գիտեն մուգ հատուկ ոսպնյակների առավելությունների մասին:
Հաշվի առնելով արևի վնասակար ազդեցությունը աչքերի վրա, այս տվյալներն, իսկապես, մտահոգիչ են: Բրիտանացի ակնաբույժ Ջայլս Էդմոնդսի խոսքով՝ արևը լայնացնում է մեր բիբերը՝ թույլ տալով, որ աչք թափանցի որքան հնարավոր է շատ ուլտրամանուշակագույն ճառագայթում: Սա հանգեցնում է տեսողության խանգարման, կատարակտի, մոլեկուլային դեգեներացիայի և նույնիսկ կուրության:
Մինչդեռ, դեկորատիվ արևային ակնոցները միայն մեղմում են արևի ճառագայթները, բայց ոչինչ չեն անում բիբը դրանց ազդեցությունից պաշտպանելու համար՝ ի տարբերություն ակնաբուժական արևային ակնոցների, որոնք հզոր պատնեշ են ստեղծում վտանգավոր ճառագայթման և աչքի միջև։
Արևային ակնոցներ ընտրելիս հետևեք այս երեք կանոններին.
• Ընտրեք հակաանդրադարձնող ծածկույթով ակնոցներ: Սա կանխում է արևի ճառագայթների ձեր աչքերին հասնելը և ոսպնյակի մեջ ներթափանցումը:
• Ընտրեք բարձր մակարդակի ճառագայթային պաշտպանությամբ ակնոցներ: UV380-ը համարվում է նվազագույնը. որքան բարձր է UV–ի մակարդակը, այնքան լավ:
• Ընտրեք բարձր մթությամբ ակնոցներ։ Այդ մասին նշված կլինի ակնոցի կողերին կամ ոսպնյակի փաթեթավորման վրա։
Ավելին, արևային ակնոցներ պետք է կրել ոչ միայն ամռանը, այլև ցանկացած արևոտ օր, նույնիսկ ձմռանը: Չնայած ցուրտ ամիսներին արևի ճառագայթներն ավելի սակավ ագրեսիվ են, դրանք, միևնույն է, կարող են վնասել եղջերաթաղանթը:

Каждый день тысячи людей сообщают врачу-офтальмологу о том, что у них стремительно ухудшилось зрение. Конечно, есть факторы, против которых мы бессильны — например, необходимость работы за компьютером. Но есть и некоторые привычки, которые беспощадно портят наше зрение (и от которых можно избавиться).
И одна из таких — неправильный подбор солнцезащитных очков. Большинство людей не видят необходимости покупать очки со специальными темными линзами и выбирают любой понравившийся аксессуар. Этот тезис подтверждает недавний опрос. В нем участвовали 2000 взрослых людей, 23% из которых признались, что выбирают солнцезащитные очки только по их внешнему виду. 19% опрошенных сказали, что не знают о преимуществах специальных солнцезащитных линз, а 37% ответили, что осведомлены о них. И тем не менее, 66% респондентов сказали, что все равно выберут только те очки, которые подойдут к их сегодняшнему образу, хотя знают о пользе темных офтальмологических линз.
Если учесть, какие разрушительные последствия для глаз несет солнце, эти данные и правда заставляют беспокоиться. По словам британского офтальмолога Джайлса Эдмондса, солнце расширяет наш зрачок, позволяя как можно большему количеству ультрафиолетового излучения проникнуть внутрь глаза. Это приводит к ухудшению зрения, катаракте, молекулярной дегенерации и даже к слепоте.
Между тем, декоративные солнцезащитные очки только делают лучи солнца менее резкими, но никак не защищают зрачок от их воздействия. В отличие от офтальмологических солнцезащитных очков, которые создают мощный барьер между опасным излучением и глазом.
При выборе солнцезащитных очков опирайтесь на три правила:
• Выбирайте очки с антибликовым покрытием. Оно не дает солнечным лучам пробиться сквозь линзу и добраться до глаза.
• Выбирайте очки с высокой степенью защиты от излучения. Так, UV380 считается минимальной — чем выше уровень UV, тем лучше.
• Выбирайте очки с высокой степенью затемненности. Она будет указана на дужках очков или упаковке линз.
Кроме того, солнцезащитные очки нужно носить не только летом, но и в любой солнечный день, даже зимой. Да, в холодные времена года солнечные лучи не так агрессивны, но они все равно способны нанести урон роговице глаза.