Մատնաչափիկի արական տարբերակը. տղան ծնվել է 600 գրամ քաշով
Մեծ Բրիտանիայի բնակիչուհին աներևակայելի փոքրիկ տղային ժամանակից շուտ է լույս աշխարհ բերել: Բժիշկները նախազգուշացնում են, որ խիստ ցածր քաշը կարող է ազդել նրա առողջության վրա:
Անգլիայի Քորնուոլ կոմսության Կոստանդին մարզում բնակվող չորս երեխաների մայր Ջեմա Ռիչարդսը որդուն լույս աշխարհ է բերել հղիության քսանվեցերորդ շաբաթում: Երիտասարդ մոր խոսքով՝ ինքը նախատեսում էր ամբողջ աշխատանքային օրն անցկացնել աշխատավայրում, բայց հանկարծ որովայնի շրջանում տարօրինակ զգացողություններ է ունեցել: «Անմիջապես սկսեցի կասկածել, քանի որ նման բան նախորդ երեք հղիության ընթացքում չէի ունեցել»,-պատմել է Ջեման: Ամեն դեպքում, բազմազավակ մայրը որոշել է դիմել բժշկի:
Երբ Ջեմման հասնում է հիվանդանոց, նա արյունահոսում էր, իսկ հետո՝ մի քանի ժամ կորցնում է գիտակցությունը: Ուշքի գալուց անմիջապես հետո մանկաբարձները տեղեկացնում են, որ նա պետք է ծննդաբերի:
Ծննդաբերելուց հետո Ջեմման չի կարողացել անմիջապես տեսնել իր երեխային: Զրմանալի չէր, քանի որ տղայի քաշը չէր գերազանցում 600 գրամը: Ես սա այն դեպքում, երբ նորածնների միջինացված քաշը սովորաբար լինում է երեքուկես կիլոգրամի սահմաններում:
«Կասպերը (այսպես են անվանակոչել երեխային) այնքան փոքր էր, որ նույնիսկ անմիջապես չհասկացա, որ դա երեխա է: Բժիշկները ասում էին, որ նրա ապրելու հավանականությունը 30 տոկոսից ավելին չէ: Բայց ես հույս ունեի ու հավատում էի, որ ամեն ինչ լավ կլինի», - լրագրողներին պատմել է բազմազավակ մայրը:
Մոտակա ժամանակները Ջեման և նրա փոքրիկ որդին կանցկացնեն հիվանդանոցում՝ վերակենդանացման բաժանմունքում: Տղայի զարգացման անհատական առանձնահատկություններից բացի, կորոնավիրուսի սահմանափակումների պատճառով, բժիշկներն արգելում են երեխային ցույց տալ հորը և այլ հարազատներին:
«Ես արդեն շատ եմ կարոտում իմ ընտանիքը, բայց միևնույն ժամանակ չեմ կարող նման ռիսկի ենթարկել Կասպերին: Նա պետք է ուշքի գա, որպեսզի հետագայում խնդիրներ չառաջանան», - կիսվել է Ջեման:
Բժիշկները հաշվարկել են, որ տարեկան աշխարհում ավելի քան տասնհինգ միլիոն վաղաժամ նորածիններ են լույս աշխարհ գալիս: Նրանց խոսքով՝ նման երեխաների ծննդաբերությունը բարդ է անցնում։ Այնուամենայնիվ, որակյալ բժիշկների և պատասխանատու ծնողների ջանքերի շնորհիվ, այդպիսի Մատնաչափիկները և փոքրիկ մատիկներով տղաները կարող են շատ առողջ լինել:

12.06.2021 Жительница Великобритании намного раньше срока родила невероятно крошечного мальчика. Врачи предупреждают, что критически низкий вес может отразиться на его здоровье.
Мать четверых детей Джемма Ричардс из британского округа Константин в графстве Корнуолл родила сына на двадцать шестой неделе беременности. По словам молодой мамы, она весь будний день планировала провести на работе, но внезапно почувствовала странные ощущения в области живота. Сразу заподозрила неладное, поскольку во время предыдущих трех беременностей подобных ощущений не испытывала. На всякий случай многодетная мама решила обратиться к врачам.
Когда Джемма приехала в больницу, у нее произошло кровотечение, а затем она на несколько часов потеряла сознание. Сразу же после того, как пациентка пришла в себя, акушеры сообщили, что ей нужно рожать.
После родов Джемма не сразу смогла разглядеть своего ребенка. Неудивительно, ведь вес мальчика составляет не более шестисот граммов. В то время, как стандартный вес новорожденного обычно не превышает трех с половиной килограммов.
«Каспер (так девушка назвала ребенка) был таким крошечным, что я даже не сразу поняла, что это ребенок. Врачи сказали, что у него есть не более тридцати процентов шансов на выживание. Но я надеялась и верила, что все будет хорошо», — рассказала журналистам многодетная мать.
Ближайшее время Джемма и ее крошечный сын проведут в больнице в отделении интенсивной терапии. Помимо индивидуальных особенностей развития мальчика, из-за коронавирусных ограничений врачи запрещают показывать малыша отцу и остальным родственникам.
«Я уже очень скучаю по своей семье, но в то же время не могу подвергать Каспера такому риску. Ему нужно прийти в себя, чтобы не возникло никаких проблем в дальнейшем», — поделилась Джемма.
К слову, медики подсчитали, что ежегодно в мире появляется более пятнадцати миллионов недоношенных детей. По их словам, выходить такого ребенка крайне трудно. Однако благодаря усилиям квалифицированных врачей и ответственных родителей такие Дюймовочки и мальчики с пальчики вполне себе могут вырасти здоровыми.