Սիամական երկվորյակներ Կամիլայի և Վալերիայի համացանցը ցնցած պատմությունը բուռն արձագանք է գտել նաև մեր ընթերցողներ շրջանում։ Ոմանք զարմանք, հիացմունք, աջակցություն են հայտնում, ոմանց հետաքրքրում է, թե ինչպես են միմյանց հետ շփվում, կիսում հետաքրքրությունները, որոշներն էլ թերահավատություն են հայտնում՝ քույրերին համարելով արհեստական բանականության արդյունք (թեև այս վարկածը ևս չէր բացառվել հրապարակման մեջ)։
Շատ հարցերի պատասխան կտա սիամական երկվորյակներ Հենսելի քույրերի պատմությունը, ովքեր ներկայումս ոչ միայն դպրոցում են դասավանդում, այլև իրենց երեխային են մեծացնում։
Աբբի և Բրիտանի Հենսելները, թերևս, այսօրվա ամենահայտնի սիամական երկվորյակներն են։ Նրանք մանկուց մեծ ուշադրություն են գրավել։ Այժմ նրանց կյանքը գործնականում ոչնչով չի տարբերվում սովորական կանանց կյանքից՝ մեքենա են վարում, աշխատում, անձնական կյանք են կառուցում և նույնիսկ երեխա են մեծացնում։ Այո, նրանցից մեկն ամուսնացել է և մայր դարձել։
Աբբին և Բրիթանին ծնվել են 1990 թվականի մարտի 7-ին Մինեսոտայում: Հղիության ընթացքում ոչինչ չէր կանխատեսում, որ աղջիկները կծնվեն հազվագյուտ միաձուլման ձևով՝ դիցեֆալիկ պարապագուսով: Բժշկական վիճակագրությունը անողոք էր. նման դեպքերում հաջող ելքի հավանականությունը գնահատվում է մեկից երեսուն միլիոն: Բժիշկները զգուշացնում էին, որ առաջին 24 ժամը վճռորոշ կլինի, բայց աղջիկները ոչ միայն գոյատևեցին, այլև սկսեցին զարգանալ՝ զարմացնելով բոլորին:
Նրանց ծնողները՝ Փեթի և Մայք Հենսելները, քաջարի և իմաստուն որոշում կայացրին՝ չթաքցնել իրենց դուստրերին աշխարհից կամ չվտանգել նրանց կյանքը բաժանման վիրահատությամբ, որը, հավանաբար, կհանգեցներ քույրերից մեկի կամ երկուսի մահվան: Դրա փոխարեն մեծացրին նրանց որպես երկու առանձին անհատների և հնարավորություն տվեցին ապրելու հնարավորինս նորմալ կյանքով:
Քույրերի անատոմիան յուրահատուկ է և բարդ։ Յուրաքանչյուրն ունի իր գլուխը, պարանոցը, ողնաշարը, սիրտը, ստամոքսը, թոքերի զույգը և ողնուղեղը։ Նրանց մարմինները միացված են մեկ օրգանիզմի մեջ՝ սկսած մոտավորապես կրծքավանդակի մակարդակից։ Ունեն ընդհանուր լյարդ, արյան շրջանառություն, աղիքներ, միզապարկ և վերարտադրողական օրգանների մեկ հավաքածու։
Յուրաքանչյուր քույր վերահսկում է միայն իր մարմնի կեսը. Էբբին վերահսկում է աջ ձեռքն ու ոտքը, Բրիթանին՝ ձախը։ Նրանք չեն կարող զգալ միմյանց հպումը, բայց անհավանական կամքի ուժի և տարիների մարզումների շնորհիվ սովորել են կատարելապես սինքրոնիզացնել իրենց շարժումները։ Երկվորյակները կարողանում են ոչ միայն քայլել, այլև վազել, լողալ, դաշնամուր նվագել և մեքենա վարել։
Քույրերի միջև եղած տարբերությունները տարածվում են անատոմիայից այն կողմ. նրանք տարբերվում են հասակով (Էբբին 10 սանտիմետր բարձրահասակ է), ունեն ուտելիքի հարցում  տարբեր ճաշակներ և նույնիսկ մարմնի տարբեր ջերմաստիճան։ Էբբին ավելի վճռական է և երբեմն անկեղծ, մինչդեռ Բրիթանին հանգիստ է ու մտածկոտ։ Մանկուց նրանք իրենց կյանքում մշակել են հիմնարար կանոն. բոլոր անհամաձայնությունները լուծվում են երկխոսության, փոխզիջման և միմյանց ցանկությունները հարգելու միջոցով։
Այս կանոնը նրանց օգնել է հաղթահարել դպրոցական տարիների դժվարությունները, որոնք լի էին կողքից հայացքներով և գերազանցությամբ ավարտել այն։ Ուսուցչի կոչումներ ստանալուց հետո՝ Էբբին և Բրիթանին 2013 թվականից դասավանդում են Մինեսոտա նահանգի Նյու Բրայթոն քաղաքի տարրական դպրոցում։ Չնայած յուրաքանչյուրն ունի առանձին դիպլոմ և լիցենզիա, քույրերը կիսում են աշխատավարձը, քանի որ կատարում են մեկ ուսուցչի աշխատանքային ծանրաբեռնվածություն։ Դասարանում նրանք հմտորեն բաժանում են պարտականությունները. մինչ մեկը բացատրում է նյութը, մյուսը օգնում է աշակերտներին։
Քույրերի անձնական կյանքը երկար ժամանակ գաղտնի էր մնում՝ մինչև 2024 թվականը, երբ պարզվեց, որ Էբբին երեք տարի առաջ գաղտնի ամուսնացել է։ Նրա ընտրյալը Ջոշ Բոուլինգն էր՝ բուժեղբայր և ԱՄՆ բանակի վետերան, որին նա հանդիպել էր հիվանդանոցում։ Հարսանեկան արարողությունը ջերմ և մտերմիկ է անցել։ Այս ամուսնությունը, բնականաբար, բազմաթիվ հարցեր առաջացրեց նման անսովոր միության մեջ հարաբերությունների նրբությունների վերաբերյալ, բայց զույգն ինքը որոշեց մանրամասները գաղտնի պահել՝ պաշտպանելով իրենց անձնական կյանքի իրավունքը։
Բրիթնին, իհարկե, ուղեկցում է քրոջը ընտանեկան կյանքում, չնայած փորձում է խուսափել զույգի որոշ անձնական գործերից։ Դե, որքան հնարավոր է շատ։
Այն փաստը, որ Ջոշ Բոուլինգը, ըստ էության, գործ ունի երկու կանանց հետ, չնայած սիրահարված է նրանցից միայն մեկին, շատերին հանգիստ չի տալիս։ «Երբ նա համբուրում է մեկին, ի՞նչ է զգում մյուսը»։ «Իսկ ամուսնական պարտականություննե՞րը։ Ո՞ւմ հետ է տղամարդը կատարում դրանք։ Եվ այդ պահին ի՞նչ է անում մյուս քույրը», - հարցնում են համացանցի օգտատերերը։
Քույրերն իրենք, ինչպես և սպասվում էր, չեն շտապում պատասխանել նման հարցերին: Սակայն կլինիկական բժշկության և կենսաէթիկայի պրոֆեսոր Ալիս Դրեժը որոշակի լույս է սփռել սիամական երկվորյակների առնչությամբ: Այս դեպքում կանայք կիսում են իրենց բոլոր օրգանները գոտկատեղից ներքև, ինչը նշանակում է, որ նրանք կիսում են նաև զգայունությունը: Այսպիսով, հաճույքները կիսվում են: Բայց ամուսնացած կինն ավելին է ստանում: Որովհետև «ամեն ինչ գլխում է»: Յուրաքանչյուր երկվորյակ ունի իր սեփական ուղեղը, և Բրիթանին մտերմության ժամանակ փորձում է շեղել իր ուշադրությունը:
Աբիգեյլ Հենսելը ակնարկել է, որ նրանք սովորել են հարգել միմյանց անձնական կյանքի իրավունքը։ Ի վերջո, յուրաքանչյուրն անհատականություն է։
Ամուսնացած Էբբիի խոսքերով՝ երբ նա սերտ կապի մեջ է ամուսնու հետ, քույրն աշխատում է անջատվել և կենտրոնանալ ինչ-որ այլ բանի վրա։ Սա է սիամական երկվորյակների գոյակցության հիմնական էությունը։
«Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե որքանով են նրանք հաջողությամբ կարողանում անջատվել և վերացականանալ իրենց մարմնի հետ կատարվողից, երբ նրանցից միայն մեկն է պատասխանատու դրա համար», - նշել է Արիելլա Սալինաս Ֆիորեն։
Փորձագետը նշում է, որ բոլոր սիամական երկվորյակները մանկուց մշակում են իրենց սեփական կանոնների օրենսգիրքը և ապրում դրանով, սովորելով չխանգարել միմյանց։
«Օրինակ, եթե Բրիթանին ռոմանտիկ տրամադրության մեջ չէ, մինչդեռ Էբբին տարված է դրանով, նա կարող է օգտագործել պարզ հնարքներ և սարքեր, - առաջարկում է Արիելան:–Օրինակ՝ քնի դիմակ հագնել և ականջակալներ՝ բարձր հնչող երաժշտությամբ: Այս ամենը օգնում է ստեղծել միայնության զգացողություն»:
2025 թվականին տեղի ունեցավ անհավանականը, որը Հենսել քույրերին կրկին ուշադրության կենտրոն բերեց։ Օգոստոսին պապարացիները Էբբիին և Բրիթանիին նկատեցին իրենց նորածին երեխային մեքենա նստեցնելիս։ Երեխայի հետ երջանիկ քույրերի լուսանկարներն անմիջապես տարածվեցին համացանցում։ 16 տարեկանում Բրիթանին վավերագրական ֆիլմում ասել էր. «Մենք մայրեր ենք դառնալու»։ Եվ, ըստ երևույթին, նրանց երազանքն իրականացել է։
Ներկայումս քույրերը և Ջոշ Բոուլինգը ապրում են Մինեսոտայի Սենթ Փոլում մեծ, ընդարձակ տանը՝ հինգ ննջասենյակով և չորս սենյակով։ Առանձնատունը գնահատվում է մոտավորապես 510,000 դոլար։ Չնայած երեխայի ծննդին, Բրիթանին և Էբբին շարունակում են ակտիվ ապրելակերպ վարել։
Երկվորյակները երեխային արդեն ներկայացրել են իրենց գործընկերներին։ Պապարացիները նրանց երեխայի հետ նկատել էին դպրոցի մոտ։ Այդ օրը Բրիթանին և Էբբին հոգնած տեսք ունեին, ակնհայտորեն նրանք անքուն գիշերներից չեն խուսափում։

04.02.2026 История сиамских близняшек Камиллы и Валерии, потрясшая интернет, вызвала бурный отклик и среди наших читателей. Некоторые выражают удивление, восхищение, поддержку, другие интересуются тем, как они общаются друг с другом, разделяют общие интересы, а третьи выражают скептицизм, считая сестер продуктом искусственного интеллекта (хотя и эта версия не была исключена в публикации).
История сестер Хенсель, которые сейчас не только преподают в школе, но и воспитывают собственного ребенка, ответит на многие вопросы.
Эбби и Бриттани Хенсел — пожалуй, самые известные сиамские близнецы сегодня. С самого детства к ним было приковано много внимания. Сейчас их жизнь практически не отличается от жизни обычных девушек — они водят машину, работают, строят личную жизнь и даже воспитывают ребенка. Да-да, одна из них вышла замуж и стала мамой.
Эбби и Бриттани родились 7 марта 1990 года в Миннесоте. Во время беременности ничего не предвещало, что девочки появятся на свет с редчайшей формой сращения — дицефалический парапагус. Медицинская статистика была безжалостна: шанс благополучного исхода в подобных случаях оценивается как один на (!) тридцать миллионов. Врачи предупредили, что первые сутки станут решающими, но девочки не только выжили, но и начали активно развиваться, удивляя всех вокруг.
Их родители, Пэтти и Майк Хенсел, приняли мужественное и мудрое решение — не прятать дочерей от мира и не рисковать их жизнями с помощью опасной операции по разделению, которая с высокой вероятностью привела бы к гибели одной или обеих сестер. Вместо этого они воспитывали их как двух отдельных личностей и предоставили возможность жить максимально обычной жизнью.
Анатомия сестер уникальна и сложна. У каждой из них своя голова, шея, позвоночник, сердце, желудок, пара легких и спинной мозг. Их тела соединены в единый организм, начиная примерно от уровня груди. Они имеют общую печень, систему кровообращения, кишечник, мочевой пузырь и один набор репродуктивных органов.
При этом каждая сестра контролирует только свою половину тела: Эбби управляет правой рукой и ногой, Бриттани — левой. Они не чувствуют прикосновений друг к другу, но благодаря невероятной силе воли и годам тренировок научились идеально синхронизировать свои движения. Близнецы не только умеют ходить, но и бегать, плавать, играть на пианино и водить автомобиль.
Различия между сестрами проявляются не только в анатомии — у них разный рост (Эбби на 10 сантиметров выше), разные вкусы в еде и даже разная температура тела. Эбби более решительна и иногда резка, в то время как Бриттани — более тихая и задумчивая натура. С самого детства они выработали главное правило своей жизни: все разногласия решаются путем диалога, компромисса и уважения к желаниям друг друга.
Это правило помогло им преодолеть все трудности школьных лет, полных косых взглядов, и блестяще окончить университет. Получив дипломы преподавателей, с 2013 года Эбби и Бриттани работают учителями в начальной школе в Нью-Брайтоне, Миннесота. Несмотря на то, что каждая из них имеет отдельный диплом и лицензию, зарплату сестры получают одну, так как выполняют работу одного учителя. На уроках они искусно распределяют обязанности: пока одна объясняет материал, другая помогает ученикам.
Личная жизнь сестер долгое время оставалась тайной, пока в 2024-м не стало известно, что Эбби тайно вышла замуж еще три года назад. Ее избранником стал Джош Боулинг, медбрат и ветеран армии США, с которым она познакомилась в больнице. Церемония бракосочетания была теплой и душевной. Этот брак, естественно, породил множество вопросов о тонкостях взаимоотношений в столь необычном союзе, но сами участники истории предпочли сохранить детали в тайне, отстаивая свое право на частную жизнь.
Бриттани, конечно же, сопровождает сестру в семейной жизни, хотя и старается не участвовать в некоторых личных делах пары. Ну, насколько это возможно.
Тот факт, что Джош Боулинг имеет дело фактически с двумя женщинами, пусть и влюблен только в одну из них, многим не дает покоя.
«Когда он целует одну, что чувствует другая?», «А как же супружеский долг? С кем его исполняет мужчина? И что в этот момент делает вторая сестра?» — задаются вопросами в Сети.
Ответы на них сами сестры, ожидаемо, давать не спешат. Но профессор клинической медицины и биоэтики Элис Дреге все же внесла кое-какую ясность относительно сиамских близнецов. В данном случае, все органы ниже пояса у женщин общие, а значит и чувствительность тоже общая. Так что удовольствия одни на двоих. Но все-таки замужняя получает его больше. Потому что «дело в голове». Мозг у каждой близняшки свой и Бриттани старается переключить внимание в момент близости.
Эбигейл Хенсел все же намекнула, что они научились уважать право друг друга на приватность. Ведь каждая — это отдельная личность.
По словам замужней Эбби, когда она тесно общается с мужем, ее сестра старается абстрагироваться и переключиться на что-то другое. Это основа существования сиамских близнецов.
«Все зависит от того, насколько они преуспели в умении отсоединяться и абстрагироваться от того, что происходит с их телом, если в ответе за это только одна из них», — отметила Ариелла Салинас Фиоре.
Эксперт отметила, что все сиамские близнецы с самого детства вырабатывают свой кодекс правил и живут согласно ему, учатся не мешать друг другу.
«Например, если Бриттани не настроена на романтическую волну, в то время как Эбби ей поглощена, она может использовать самые простые приемы и приспособления, — полагает Ариелла. — Например, маска для сна и наушники, в которых звучит музыка на всю катушку. Это все помогает создать ощущение приватности».
В 2025 году случилось невероятное, и это вновь вернуло сестер Хенсел в центр внимания мировых СМИ. В августе папарацци заметили Эбби и Бриттани с автолюлькой, в которой находился новорожденный младенец. Фотографии, на которых счастливые сестры укладывали ребенка в свой автомобиль, мгновенно разлетелись по интернету. Еще в 16 лет в одном из документальных фильмов Бриттани говорила: «Мы будем мамами». И, по всей видимости, их мечта сбылась.
Сейчас сестры и Джош Боулинг живут в городе Сент-Поле, штат Миннесота, в большом и просторном доме с пятью спальнями и четырьмя комнатам. Стоимость такого особняка оценивается примерно в 510 тысяч долларов. Несмотря на рождение ребенка, Бриттани и Эбби продолжают вести активный образ жизни.
Близняшки уже успели познакомить малыша со своими коллегами. Папарацци видели их вместе с ребенком возле школы. В тот день Бриттани и Эбби выглядели уставшими, судя по всему, без бессонных ночей не обходиться.