Դուբայում հաշմված հայտնաբերված ուկրաինացի մոդել Մարիա Կովալչուկը գիտակցության է եկել։ Երբ նա կոմայի մեջ էր, ամենատարբեր լուրեր էին շրջանառվում, այդ թվում՝ որ նա վնասվածք է ստացել մասնավոր երեկույթի մասնակցելու ժամանակ։
Աղջկան գտել էին շինհրապարակներից մեկի մոտ, նա ծանր վնասվածքներով էր։ Իրավապահ մարմինների աշխատակիցներն արագորեն հայտարարեցին այն վարկածի մասին, որ Կովալչուկն ինքն է հայտնվել շինհրապարակում և ընկել բարձրությունից։ Արտաքին միջամտության որևէ ակնարկ չկար։ Սակայն Մարիայի ընտանիքը համոզված է, որ ամեն ինչ այլ կերպ է եղել։
Սկզբում նրա ընկերուհիները պատմեցին, որ աղջիկն իսկապես աշխատում էր որպես ուղեկցորդուհի և կարող էր հայտնվել փակ մասնավոր երեկույթում։ Սա հազվադեպ երևույթ չէ. եղել են դեպքեր, երբ աղջիկները խուսափել են դաժանությունից՝ պատուհաններից դուրս ցատկելով։ Այդ իսկ պատճառով, Մարիայի պատմությունը մեծ զարմանք չառաջացրեց։
Եվ վերջերս աղջիկը ուշքի է եկել։ Շատերը վստահ էին, որ հենց Մարիան արթնանա, կանվանի մեղավորներին, բայց իրավիճակը զարգանում է այլ կերպ։ Մարիան ոչինչ չի հիշում և նույնիսկ չի ճանաչում մորը։ Հաշմանդամ շիկահերը հազիվ է նստում և չի հասկանում, թե ինչպես է հայտնվել հիվանդանոցի բաժանմունքում, ինչ է պատահել իր հետ։
«Երբ նա առաջին անգամ բացեց աչքերը, մտածեցի, որ սիրտս կկանգնի։ Ես իսկապես անհամբեր սպասում էի այդ պահին, բայց երբ նա նայեց ինձ, հասկացա, որ չի ճանաչում։ Ոչ մի արձագանք։ Ես ասացի. «Աղջիկս, մայրդ եմ», իսկ նա պարզապես նայեց ինձանից այն կողմ...»,- Աննայի խոսքերն են մեջբերում լրատվամիջոցները։
Կամաց-կամաց Մարիան փորձում է խոսել առանձին արտահայտություններով՝ հատվածական և չկապակցված։ Նա չի կարողանում հիշել, թե որտեղ է գտնվում և անընդհատ անվանում է այլ վայրեր։ Երբեմն ուշքի է գալիս և հարցնում. «Ի՞նչ եմ ես այստեղ անում»։
Բժիշկներն արդեն նշել են, որ հիվանդը դժվարանում է կողմնորոշվել տեղի ունեցողի մեջ և խնդիրներ ունի կարճատև հիշողության հետ։ Հայտնի չէ, թե երբ նրա հիշողությունը կվերականգնվի։
Աղջիկը ենթարկվել է 12 բարդ վիրահատության: Բուժման ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 100 հազար դոլար, բայց ընտանիքն այդքան գումար չունի: Նրանք նաև միջոցներ չունեն Ուկրաինա վերադառնալու համար: Միայն Մարիայի տեղափոխումը գնահատվում է 4 հազար դոլար:
Աննան հույս ունի, որ իրավապահ մարմինները կվերականգնեն արդարությունը: Մարիայի ընկերները նրան պատմել են միջադեպի որոշ մանրամասներ, բայց կինը առայժմ վախենում է դրանք բացահայտել:
«Հիմա գլխավորը հետաքննությանը չվնասելն է։ Բայց ճշմարտությունն անպայման կբացահայտվի։ Ես դրան կհասնեմ։ Հանուն իմ դստեր», - ասում է կինը։

Искалеченная в Дубае модель очнулась: ожидается, что она назовет имена обидчиков
Некоторые уверены, что даже если девушка назовет своих обидчиков — это не повлияет на ситуацию. Она окажется в тюрьме.
Украинская модель Мария Ковальчук, которую нашли искалеченной в Дубае, пришла в себя. Пока она находилась в коме, ходило много самых разных слухов, в том числе, что пострадала она во время участия в закрытой вечеринке.
Девушку нашли недалеко от одной из стройплощадок, она была сильно травмирована. Довольно быстро стражи порядка огласили версию, что Ковальчук сама пробралась на стройку и упала с высоты. Никаких намеков на участие посторонних не было. Но семья Марии убеждена, что все было иначе.
Первое время ее подруги рассказывали, что девушка действительно работала в сфере эскорта и могла оказаться на закрытой вечеринке. Подобное не редкость, случаи, когда девушки спасались от жестокости, прыгая из окон, тоже бывали. Поэтому особого удивления история Марии, увы, не вызвала.
И вот недавно девушка пришла в себя. Многие были уверены, что как только Мария очнется, она назовет своих обидчиков, но ситуация пока развивается по-иному сценарию. Мария ничего не помнит и не узнает даже мать. Искалеченная блондинка с трудом сидит и не понимает, как оказалась в больничной палате, что с ней произошло.
«Когда она впервые открыла глаза — я думала, сердце у меня остановится. Я очень ждала этого момента, но когда она посмотрела на меня, я поняла, что она меня не узнает. Никакой реакции. Я сказала: ''Доченька, это мама'', а она просто смотрела мимо…», — цитируют Анну журналисты.
Понемногу Мария пытается говорить отдельные фразы, обрывочные и бессвязные. Она не может запомнить, где находится, и постоянно называет другие места. Порой приходит в себя и спрашивает: «А что я тут делаю»?
Врачи уже отметили, что пациентка с трудом ориентируется в происходящем и испытывает сложности с кратковременной памятью. Когда воспоминания восстановятся — неизвестно.
Девушка перенесла 12 сложнейших хирургических операций. Общая стоимость лечения оценивается в 100 тыс. долларов, но таких денег у семьи нет. Как и средств, чтобы вернуться домой в Украину. Только перевозка Марии оценивается в 4 тысячи долларов.
Анна надеется, что стражи порядка все-таки восстановят справедливость. Подруги Марии рассказали ей некоторые детали о том происшествии, но разглашать их женщина пока боится.
«Сейчас главное — не навредить расследованию. Но правда обязательно всплывет. Я добьюсь этого. Ради дочери», — говорит женщина.