Ճանաչո՞ւմ եք մեկին, ով այնքան վատ է զգում, երբ եղանակը փոխվում է, որ տանից դուրս չի գալիս։ Կամ գուցե դուք ինքներդ նրանցից մեկն եք: Ի դեպ, նրանք, ովքեր երբեք չեն առնչվել եղանակային զգայունության հետ, կարծում են, որ այն ընդհանրապես գոյություն չունի, իսկ բոլոր տհաճ ախտանիշները պարզապես ինքնաներշնչման արդյունք են։ Իսկ ինչպե՞ս է իրականում։
Մի փոքր վիճակագրություն
Գիտական գրականության մեջ կարող եք հանդիպել մեկ այլ եզրույթի՝ մետեոպաթիա: Սա եղանակային զգայնության (մետեոզենսունակության) ճիշտ անվանումն է: Ըստ մի շարք մասնագետների՝ մարդկանց մինչև 75%-ը տառապում է դրանից, սակայն այդ «տառապանքի» աստիճանը կարող է տարբեր լինել՝ թեթև դյուրագրգռությունից մինչև ծանր անբավարարություն։
Մետեոսենսունակության զարգացման ռիսկի խմբում են երեխաները, տարեցները, հղի կանայք և սրտանոթային ու շնչառական քրոնիկական հիվանդություններ ունեցող մարդիկ:
Ինչ վերաբերում է երեխաներին, ապա 5 տարեկանից ցածրերից շատերը կարող են արձագանքել եղանակային փոփոխություններին: Բժշկական գիտությունների թեկնածու, Պիրոգովի համալսարանի Մոր և մանկան առողջության ինստիտուտի դոցենտ Օլգա Տարասովան ուշադրություն է հրավիրում այն փաստի վրա, որ նորածինների մոտ 60%-ը զգայուն է եղանակի նկատմամբ։ Դրանցում մետեորոպաթիայի նշանները ներառում են քնի և ախորժակի վատթարացում, հանկարծակի քնկոտություն կամ, ընդհակառակը, գրգռվածության և տրամադրության բարձրացում:
Մետեոպաթիան բաժանվում է չորս հիմնական տեսակի.
• ուղեղային՝ երբ եղանակը փոխվում է, այս մարդիկ զգում են գլխացավեր, սրտխառնոց և գլխապտույտ,
• աստենոնյարդային՝ մեծանում է դյուրագրգռությունը, խանգարվում է քունը, թուլանում է կենտրոնացումը,
• սրտային՝ արտահայտվում է արյան ճնշման տատանումներով, մարդը կարող է ունենալ առիթմիա կամ սկսել ցավ զգալ սրտի շրջանում,
• խառը։
Մագնիսական փոթորիկներ և ոչ միայն
«Վա՞տ եք զգո՞ւմ․ մագնիսական փոթորիկ է»: Այո, մագնիսական փոթորիկներ իրականում գոյություն ունեն, բայց դրանք միակը չեն, որ ազդում են մեր վիճակի վրա։
Մթնոլորտային ճնշման բարձրացում կամ նվազում: Երբ մթնոլորտային ճնշումը մեծանում է, անոթային տոնուսը նվազում է, արյան մակարդումը մեծանում է, այսինքն՝ մեծանում է թրոմբոզի առաջացման վտանգը, իսկ լեյկոցիտների ակտիվությունը նվազում է։ Մարդիկ ավելի խոցելի են դառնում տարբեր վարակների նկատմամբ։ Սովորաբար անտիցիկլոնը, երբ մթնոլորտային ճնշումը մեծանում է, բերում է հանգիստ, առանց քամու եղանակ, իսկ օդում վնասակար տարրեր են կուտակվում, ինչին արձագանքում են շնչառական խնդիրներ ունեցող մարդիկ։
Եթե մթնոլորտային ճնշումը նվազում է (ցիկլոն է գալիս), օդում թթվածնի պարունակությունը պակասում է, և դրա նկատմամբ զգայուն մարդիկ տառապում են շնչարգելությունից: Հատկապես դժվար է բրոնխիալ ասթմայով հիվանդների համար։ Ու թեև գրականության մեջ կարելի է գտնել այն պնդումը, որ թթվածնի մակարդակը նվազեցնելու համար անհրաժեշտ է մթնոլորտային ճնշման զգալի անկում, կան մարդիկ, ովքեր նույնիսկ նվազագույն տատանումներ են զգում։
Ջերմաստիճանի կտրուկ փոփոխությունները մարմնում խթանում են հիստամինի արտադրությանը, իսկ այս նյութն առաջացնում է ալերգիկ ռեակցիայի նման ազդեցություններ։ Ավելին, եղանակի նկատմամբ զգայուն մարդկանց մեծամասնությունն արձագանքում է ջերմաստիճանի նման փոփոխություններին աճող դյուրագրգռությամբ և ուժի կորստով:
Օդի խոնավության բարձրացումը բացասաբար է անդրադառնում հենաշարժական համակարգի խնդիրներ ունեցող մարդկանց վրա։
Այսպիսով, ինչո՞ւ ենք մենք արձագանքում եղանակին:
Եղանակային զգայունության խնդրին նվիրված են բազմաթիվ հետազոտություններ։ Գիտնականները եկել են այն եզրակացության, որ առողջ մարդիկ, ովքեր չունեն լուրջ խնդիրներ, սովորաբար հանգիստ են արձագանքում եղանակին՝ նրանք չեն նկատում փոփոխություններ իրենց ինքնազգացողության մեջ։ Բայց մարդիկ, ովքեր ունեն որոշակի խանգարում, իրենց վատ են զգում:
Ամենատարածված տեսություններից մեկը եղանակային զգայունությունը բացատրում է հետևյալ կերպ՝ ներքին օրգանների աշխատանքը կարգավորվում է ինքնավար նյարդային համակարգի կողմից։ Դա կախված չէ մեր կամքից՝ մենք չենք կարող ստամոքսին պատվիրել ավելի արագ մարսել սնունդը, կամ երիկամներին՝ ավելի ակտիվ հեռացնել տոքսինները։ Ինքնավար նյարդային համակարգը բաժանվում է սիմպաթիկի և պարասիմպաթիկի՝ մեկը պատասխանատու է գրգռման, մյուսը՝ արգելակման համար։ Առողջ մարդու մոտ դրանք կատարյալ հավասարակշռված են, բայց երբ հավասարակշռությունը խախտվում է, մարդը սկսում է արձագանքել տարբեր արտաքին գործոնների, այդ թվում՝ եղանակին։
Հիվանդություն է, թե՞ ոչ
Եթե եղանակի փոփոխության ժամանակ վատ ինքնազգացողություն ունեցողը դիմում է բժշկի, վերջինս կարող է լուրջ շեղումներ չհայտնաբերել (եթե, իհարկե, խոսքը, օրինակ, արյան ճնշման բարձրացման մասին չէ): Սակայն դուք ձեզ իսկապես վատ կզգաք: Որոշ մարդիկ նույնիսկ չեն կարողանում աշխատել, բայց բժիշկը մագնիսական փոթորիկի պատճառով հիվանդության արձակուրդ չի տա։
Ի՞նչ անել, որպեսզի եղանակի փոխության ժամանակ, ձեզ «ջարդրդված» չզգաք։
Ֆիզիկուլտուրա։ Որոշ վարժություններ, հատկապես յոգան, օգնում են վերականգնել ինքնավար նյարդային համակարգի հավասարակշռությունը:
Ջրային պրոցեդուրաներ, կոնտրաստային ցնցուղներ, կանոնավոր կոփում, լող։
• Սննդի հետ բավարար քանակությամբ վիտամինների տնդունում, իսկ գարնանը և ձմռանը՝ լրացուցիչ մուլտիվիտամինների ընդունում։
Ադապտոգենների ընդունում, որոնք ներառում են ժենշեն, կիտրոնախոտ և էլեյթերոկոկ: Սա նախ պետք է քննարկել բժշկի հետ, քանի որ բուժիչ բույսերն այնքան էլ անվնաս չեն, որքան սովորաբար կարծում ենք:
Բժշկական գիտությունների թեկնածու, Պիրոգովի համալսարանի Մայրության և մանկության ինստիտուտի ֆակուլտետային թերապիայի ամբիոնի դոցենտ Ֆեդոր Եվդոկիմովը կոչ է անում ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել մետեոսենսունակությանը: Ի վերջո, դա կարող է ազդանշան լինել, որ ինչ-որ բան սխալ է տեղի ունենում մարմնում:
«Եթե մարդն իրեն առողջ է համարում և հանկարծ սկսում է ինչ-որ կերպ արձագանքել եղանակին՝ թուլություն, անտարբերություն, քնկոտություն, սա արդեն նախազգուշացնող նշան է, որ պետք է դիմել մասնագետի՝ հետազոտության։ Հավանաբար, ինչ-որ բան է կատարվում մարմնում, ինչ-որ խաթարում, որը կարող է ավարտվել բավականին լուրջ հիվանդությամբ։ Պետք է ուշադրություն դարձնել առողջությանը»,–ընդգծում է մասնագետը։

Есть у вас знакомые, которые при перемене погоды чувствуют себя настолько плохо, что не могут выйти из дома? А может быть, вы сами относитесь к ним? Кстати, те, кто никогда не сталкивался с метеочувствительностью, полагают, что ее и вовсе... нет, а все неприятные симптомы – лишь результат самовнушения. А как на самом деле?
Немного статистики
В научной литературе вы можете встретить другой термин – метеопатия. Именно так правильно называть метеочувствительность. По данным ряда экспертов, от нее страдают до 75% людей, но степень этого "страдания" может быть разной: от легкой раздражительности до сильного недомогания.
В группе риска по развитию метеочувствительности находятся дети, пожилые люди, беременные женщины, а также люди с хроническими заболеваниями сердечно-сосудистой системы и органов дыхания.
Что касается детей, то в возрасте до 5 лет многие могут реагировать на изменения погоды. Ольга  Тарасова, кандидат медицинских наук, доцент кафедры госпитальной педиатрии № 2 Института материнства и детства Пироговского университета, обращает внимание на то, что чувствительны к погоде около 60 % малышей. Признаки метеопатии у них – ухудшение сна и аппетита, внезапная сонливость или, наоборот, повышенная возбудимость и капризы.
Метеопатию делят на четыре основных типа:
мозговой – при перемене погоды эти люди чувствуют головную боль, тошноту, начинаются головокружения;
астеноневротический – повышается раздражительность, нарушается сон, ослабевает концентрация внимания;
сердечный – проявляется в колебаниях артериального давления, у человека может случиться приступ стенокардии или начаться боли в районе сердца;
смешанный.
Магнитные бури и не только
"Плохо себя чувствуешь? Это магнитная буря." Да, магнитные бури и правда есть, но не только они влияют на наше состояние.
Повышение или понижение атмосферного давления. При повышении атмосферного давления уменьшается тонус сосудов, повышается свертываемость крови, то есть растет риск тромбоза, а вот активность лейкоцитов снижается. Люди становятся более уязвимыми к различным инфекциям. Обычно антициклон, когда атмосферное давление повышается, приносит спокойную погоду без ветра, и в воздухе скапливаются вредные примеси, на что реагируют люди с проблемами дыхательной системы.
Если атмосферное давление понижается (приходит циклон), содержание кислорода в воздухе уменьшается, и чувствительные к этому люди страдают от одышки. Особенно трудно приходится пациентам с бронхиальной астмой. И хотя в литературе можно встретить утверждение, что для снижения уровня кислорода нужно значительное падение атмосферного давления, есть люди, которые чувствуют даже минимальные колебания.
Резкие скачки температуры провоцируют повышение выработки в организме гистамина, а это вещество вызывает реакцию, похожую на аллергическую. Более того, большинство метеочувствительных людей реагируют на такие изменения температуры повышенной раздражительностью и упадком сил.
Повышение влажности воздуха плохо сказывается на людях с проблемами опорно-двигательного аппарата.
Так почему же мы реагируем на погоду?
Проблеме метеочувствительности посвящено немало исследований. Ученые пришли к выводу, что у здоровых людей, которые не имеют серьезных нарушений здоровья, реакция на погоду обычно спокойная – они не замечают изменений самочувствия. А вот люди, у которых есть какие-то нарушения, чувствуют себя плохо.
Одна из наиболее распространенных теорий объясняет метеочувствительность так: работа внутренних органов регулируется вегетативной нервной системой. Она не зависит от нашей воли: мы не можем приказать желудку быстрее переваривать пищу, а почкам – активнее выводить токсины. Вегетативная нервная система делится на симпатическую и парасимпатическую: одна отвечает за возбуждение, вторая – за торможение. У здорового человека они идеально сбалансированы, но при нарушении баланса человек начинает реагировать на разные внешние факторы, в том числе и на погоду.
Болезнь или нет?
Если человек, который испытывает недомогание при смене погоды, придет к врачу, то он может и не обнаружить никаких серьезных отклонений (конечно, если речь не идет, например, о скачках артериального давления). А самочувствие при этом будет действительно плохим! Некоторые люди даже не могут работать, но больничный из-за магнитной бури врач не выпишет.
Что же делать, чтобы при переменах погоды почувствовать себя не таким разбитым?
• Физкультура. Некоторые упражнения, особенно йога, помогают вернуть баланс вегетативной нервной системы.
• Водные процедуры, контрастный душ, регулярное закаливание, плавание.
• Употребление достаточного количества витаминов с пищей, а весной и зимой – прием дополнительных поливитаминов.
• Прием адаптогенов, к которым относятся женьшень, лимонник, элеутерококк. Предварительно это надо обсудить с врачом, потому что лечебные растения не так безобидны, как принято думать.
Федор Евдокимов, кандидат медицинских наук, доцент кафедры факультетской терапии Института материнства и детства Пироговского университета, призывает внимательнее относиться к метеочувствительности. Ведь она может быть сигналом о том, что в организме что-то пошло не так.
"Если человек считает себя здоровым и вдруг начинает как-то не так реагировать на погоду – слабость, вялость, сонливость – это уже звоночек к тому, что надо обратиться к специалисту по вопросу обследования. Наверное, в организме что-то происходит, какой-то сбой, который может закончиться и заболеванием достаточно серьезным. Надо обратить внимание на свое здоровье",-подчеркивает специалист.