Netflix-ը սերիալ կնկարահանի ամուսնական զույգի մասին, որը մեղադրվում է 4,5 միլիարդ դոլարի գողության մեջ
16.02.2022
Netflix հոսքային ծառայությունը վավերագրական սերիալ կնկարահանի ռուսաստանցի կրիպտոխաբեբա Իլյա Լիխտենշտեյնի և նրա կնոջ՝ Հիզեր Մորգանի մասին։ Զույգը կալանավորվել է անցյալ շաբաթ՝ 2016 թվականին Bitfinex կրիպտոարժույթի բորսայի վրա կիբերհարձակման ժամանակ գողացված 4,5 միլիարդ դոլարի լվացման մեղադրանքով: Այժմ նրանց սպառնում է մինչև 20 տարվա ազատազրկում։
«Netflix-ը վավերագրական սերիալ կպատրաստի զույգի ենթադրյալ խարդախության սխեմայի մասին՝ միլիարդավոր դոլարների գողացված կրիպտոարժույթների լվացման գործընթացում, որը տեղ է գտել պատմության մեջ ամենամեծ ֆինանսական հանցագործության գործում»,-ասվում է Netflix-ի պաշտոնական կայքում:
Ակնկալվում է, որ նախագծի ռեժիսորը կլինի Քրիս Սմիթը։ Թողարկման ժամկետները և դերասանական կազմը դեռևս հայտնի չեն:
Լիխտենշտեյնը Ռուսաստանի Դաշնության և ԱՄՆ քաղաքացի է, նա 1994 թվականին ծնողների հետ լքել է Ռուսաստանը։ Ինչպես նշում է Daily Mail-ը, նա առցանց մարքեթինգային ընկերության համահիմնադիր է և ներդրող։
Նրա կինը՝ Հիզեր Մորգանը, երաժշտական կարիերա է արկեղծանունով, բայց ոչ այնքան հաջող. նա արևմտյան մամուլում հայտնի էր որպես «աշխարհի ամենավատ ռեփ կատարող»: Բացի այդ, Հիզերը Forbes-ում ֆինանսական սյունակի հեղինակ էր և TikTok-ում իրեն որպես «ֆինանսական գիտակ» էր ներկայացնում: Իր տեսանյութերում նա պատմում էր, թե ինչպես է 20 տարեկանում առանց արտաքին ներդրումների հաջող բիզնես ստեղծել։
Զույգը ձերբակալվել է Նյու Յորքում փետրվարի 8-ին։ Իլյա Լիխտենշտեյնը և Հիզեր Մորգանը մեղադրվում են կիբերհարձակման ժամանակ գողացված գրեթե 120,000 բիթքոյնների (մոտ 4,5 միլիարդ դոլար) լվացման մեջ: Հիզեր Մորգանին համաձայնվել են ազատ արձակվել 3 միլիոն դոլար գրավի դիմաց, Լիխտենշտեյնի 5 միլիոն դոլար գրավը մերժվել է։ Ամուսիններից արդեն առգրավվել է 3,6 միլիարդ դոլարի գողացված միջոցներ: Միջոցների մի մասը՝ մոտ 25 հազար բիթքոյն (ավելի քան 1 մլրդ դոլար), Իլյային և Հիզերին հաջողվել է փոխանցել իրենց հաշիվներին «փողերի լվացման բարդ գործընթացի միջոցով»։ ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարել են, որ ամուսիններից բիթքոինի առգրավումն ամենամեծն է կրիպտոարժույթների պատմության մեջ:
Սա հայտնի խաբեբաների մասին Netflix-ի առաջին շարքը չէ: Այսպես՝ «Խաբեբան Tinder-ից» վավերագրական ֆիլմաշարը Սիմոն Լևիևի մասին է, ով խաբում էր աղջիկներին հավելվածներում ծանոթանալուց հետո, անցած շաբաթ գլխավորեց Netflix-ի վարկանիշային աղյուսակը։ Էկրաններին է նաև «Ստեղծելով Աննային» վավերագրական պատմությունը ռուս խարդախ Աննա Սորոկինայի մասին, ով կարողացել էր մատի շուրջը պտտել Նյու Յորքի բոմոնդը՝ ձևանալով որպես հարուստ ժառանգորդուհի Աննա Դելվի։

Netflix снимет сериал о о супругах, которыx  обвиняют в краже 4,5 млрд долларов
Стриминговый сервис Netflix снимет документальный сериал о криптомошеннике из России Илье Лихтенштейне и его жене Хизер Морган. Супругов задержали на прошлой неделе по обвинению в отмывании 4,5 миллиардов долларов, похищенных во время кибератаки на криптовалютную биржу Bitfinex в 2016 году. Теперь им грозит до 20 лет лишения свободы.
«Netflix снимет документальный сериал о предполагаемой мошеннической схеме супружеской пары по отмыванию украденной криптовалюты на миллиарды долларов в рамках крупнейшего в истории уголовного дела о финансовых преступлениях»,-говорится в сообщении на официальном сайте Netflix.
Режиссером проекта, предположительно, станет Крис Смит. Даты релиза и актерский состав пока не известны.
Лихтенштейн является гражданином РФ и США, Россию он покинул еще в 1994 году вместе с родителями. Как пишет Daily Mail, он был соучредителем компании по онлайн-маркетингу и инвестором.
Его супруга Хизер Морган делала музыкальную карьеру под псевдонимом Razzlekhan, но не слишком успешно — она была известна в западной прессе как "худший в мире исполнитель рэпа". Кроме того, она являлась автором финансовой колонки в Forbes и позиционировала себя как "финансового инфлюенсера" в TikTok. В своих роликах она рассказывала, как создала успешный бизнес без внешних вложений в 20 лет.
Пару задержали в Нью-Йорке 8 февраля. Илье Лихтенштейну и Хизер Морган было предъявлено обвинение в отмывании почти 120 тысяч биткоинов (около 4,5 миллиардов долларов), похищенных во время кибератаки. Хизер Морган согласились освободить под залог в 3 миллиона долларов, Лихтенштейну в освобождении под залог в 5 миллионов долларов было отказано. У пары уже конфисковали похищенные средства в размере 3,6 миллиарда долларов. Часть средств, около 25 тысяч биткоинов (более 1 миллиарда долларов), Илья и Хизер успели вывести на свои счета "путем сложного процесса отмывания денег". Американские власти заявили, что изъятие биткоинов у супругов стало крупнейшим в истории изъятием криптовалюты.
Это уже не первый сериал Netflix об известных мошенниках. Так, документальный сериал "Аферист из Tinder" о Саймоне Леваеве, который обманывал девушек после знакомства в приложении, на прошлой неделе возглавил рейтинг Netflix. Также на экраны вышла документальная история "Изобретая Анну" о русской мошеннице Анне Сорокиной, которая сумела обвести вокруг пальца нью-йоркский бомонд, притворяясь богатой наследницей Анной Делви.