Մթերքներ, որոնք կօգնեն արագ այրել ավելորդ ճարպը
Իսպանիացի դիետոլոգներ Գիլերմո Գոմես Վերան և Նուրիա Մոնֆուլեդան բացահայտել են, թե ինչ սննդամթերք է պետք ուտել, որպեսզի այրվեն ավելորդ ճարպերը և մկանային զանգված կուտակվի: Ուսումնասիրության արդյունքները հրապարակվել են La Vanguardia-ում:
Ըստ Գոմես Վերայի՝ մարզումների և սննդակարգի ծրագիրն ավելի լավ է բաժանել երկու փուլի: Ֆիզիկական պատրաստվածությունը բարելավելու համար նախ պետք է մի քանի շաբաթ մարզել մկանները, այնուհետև միայն ձեռնամուխ լինել ճարպի այրմանը:
Մարզումների նման ծրագրի դեպքում սննդի հիմքը պետք է լինեն սպիտակուցներով հարուստ մթերքները՝ ձու, հավ կամ սոյայից պատրաստված տոֆու (բուսակերների համար): Մարզումներից առաջ բժիշկները խորհուրդ են տալիս օգտագործել բանան, իսկ հետո՝ բնական մածուն կամ առանց շաքարի յոգուրտ:
Բացի այդ, այնպիսի սննդատեսակները, ինչպիսիք են թունան, ավոկադոն և հատիկային բույսերը, կարող են օգնել ձեզ լավ կազմվածք ձևավորել:
Ավելի վաղ սննդաբանները գտնում էին, որ դիետաներին կտրուկ անցումը կարող է առավել վտանգավոր լինել, քան շատակերությունը: Ըստ նրանց, կազմվածքի կարգավորումից հետո կարելի է վերադառնալ սովորական սննդակարգի, սահմանափակվելով աղանդերները կամ դրանք փոխարինել մրգերով, իսկ ճաշին մի քանի ուտեստների փոխարեն ուտել միայն ապուր կամ հավ:

Врачи назвали помогающие быстро сжечь жир продукты
Врачи-диетологи из Испании Гильермо Гомес Вера и Нурия Монфульеда рассказали, какие продукты стоит употреблять, чтобы сбросить лишний жир и набрать мышечную массу. Результаты исследования опубликовало La Vanguardia.
По словам Гомеса Веры, план тренировок и питания лучше разделить на две фазы. Для улучшения физической формы необходимо сначала в течение нескольких недель нарастить мышцы, а затем взяться за сжигание жира, отметил диетолог.
При подобном плане тренировок основу питания должны составлять богатые белком продукты: яйца, курица или тофу (для вегетарианцев). Перед тренировками врачи посоветовали употреблять бананы, а после — натуральный йогурт без содержания сахара.
Кроме того, такие продукты, как тунец, авокадо и бобовые, помогут привести себя в форму при данной диете.
Ранее диетолог-нутрициолог Арина Скоромная заявила, что резкий переход к диетам может быть опаснее обжорства. По ее словам, привести себя в форму после новогодних праздников можно, вернувшись к обыкновенному рациону, ограничив себя в десертах или заменив их фруктами, а на ланч вместо нескольких блюд стоит взять только суп или курицу.