Անքնությունը ճարպակալման է հանգեցնում
Ընդամենը մեկ անքուն գիշերը սկիզբ է դնում մկանային հյուսվածքի քայքայման և ճարպերի կուտակման մեխանիզմների գործունեությանը, հայտնում է New Atlas-ը:
Անկանոն կամ անբավարար քնի և գիրության միջև կախպածությունը գիտությանը վաղուց է հայտնի: Առավել հայտնի վարկածները բացատրվում են նրանով, որ անքնությունը խախտում է սնվելու բնականոն ռիթմը․ քնելու փոխարեն մարդիկ սկսում են ուտել գիշերները։ Սակայն շվեդ գիտնականներն ապացուցել են, որ ամեն ինչ չէ, որ այդքան պարզ է։ Անքնությունը, իրականում, փոփոխություններ է առաջացնում հյուսվածքներում։
Ուփսալի համալսարանի մասնագետների կողմից կազմակերպված փորձին մասնակցում էին 15 առողջ կամավորներ: Առաջին փուլում նրանք կարող էին օրական քնել 8 ժամ, երկրորդում՝ ամբողջ գիշերն արթուն էին: Գիտնականները համեմատելով ուսումնասիրվողների մկանային հյուսվածքների եւ ենթամաշկային ճարպերի նմուշները ճարպային շերտում նկատեցին ԴՆԹ-ի մետիլացիայի յուրահատուկ բարձրացում։ ԴՆԹ-ի մետիլացիան էպիգենետիկ գործընթաց է, որով կարգավորվում է որոշակի գեների անջատումը կամ միացումը։
Ավելի հետաքրքիր են կմախքային մկանների փոփոխությունները․ դրանց մեջ անգամ մեկ անքուն գիշերից հետո մեկկնարկում է կատաբոլիզմի գործընթաց, ինչն այդ հյուսվածքներում ավիրում է սպիտակուցները: Այսպիսով, անքնությունը խթանում է քաշի ավելացման եւ մկանային զանգվածի կորստի համար պատասխանատու մեխանիզմները:

Бессонница провоцирует ожирение
Всего одна бессонная ночь запускает механизмы разрушения мышечных тканей и набора жира, сообщает New Atlas.
О зависимости ожирения от нерегулярного или недостаточного сна науке известно давно. Наиболее распространенные гипотезы объясняют это тем, что бессонница нарушает здоровый режим питания: вместо сна люди начинают перекусывать по ночам. Но шведские исследователи доказали, что не все так просто. Бессонница, на самом деле, приводит к изменениям на уровне тканей.
В эксперименте, поставленном специалистами Университета Уппсалы, участвовали 15 здоровых добровольцев. На первом этапе они могли спать по восемь часов в сутки, на втором - всю ночь бодрствовали. Сравнив образцы тканей скелетных мышц и подкожного жира испытуемых, ученые заметили специфическое повышение уровня метилирования ДНК в жировой ткани. Метилирование ДНК - эпигенетический процесс, регулирующий включение и выключение определенных генов.
Еще любопытнее изменения в скелетных мышцах - в них уже после одной бессонной ночи был запущен процесс катаболизма, признак разрушения белков в этих мышцах. Таким образом, бессонница запускает механизмы набора веса и потери мышечной массы.