7 արտահայտություն, որոնք կօգնեն խուսափել կոնֆլիկտային իրավիճակներից
Ահա 7 արտահայտություն, որոնք կապահովեն ձեզ կոնֆլիկտային իրավիճակներից և կօգնեն անցկացնել ձեր օրերը շրջապատի հետ ներդաշնակության մեջ:
1. «Շնորհակալություն ձեր կարծիքի համար: Ես կմտածեմ դրա շուրջ»: Երբ դուք ստանում եք անցանկալի խորհուրդ ընտանեկան հավաքի ժամանակ, օրինակ, սանրվածքը փոխելու  առաջարկ հորաքույրից, ուղղակի ժպտացեք և պատասխանեք շեղվելով այդ թեմայից: Եթե ձեզ կոպտորեն հարցրել են՝ «Դուք դեռ միայնա՞կ եք», մի պատասխանեք երկար արդարացումով: Ասեք, «Դեռ այո, սակայն իրավիճակի փոփոխության դեպքում ձեզ կտեղեկացնեմ»: Նպատակը կայանում է քաղաքավարի լինելու և խոսակցությունը դադարացնելու մեջ: Պետք չէ դրսևորել ագրեսիա և կոպիտ լինել:
2. «Կարո՞ղ ենք մենք հիմա խոսել»: Եթե այդ ժամանակ ամուսինն ուշադրություն է դարձնում և պատրաստ է շեղվել հեռսուստացույցից ու լսել, ուրեմն կարելի է շարունակել, եթե ոչ, ապա հաջորդ հարցն է «Ե՞րբ է քեզ հարմար»: Այդ ժամանակ քննարկվում է հարմար ժամանակը: Այս մեթոդը հարմար է նաև աշխատավայրում: Ձեր տնօրենը և գործընկերները կգնահատեն այդպիսի մոտեցումը:
3. «Ես ունեմ քո օգնության կարիքը: Եթե խնդրեմ, կարո՞ղ ես արդյոք...»: Շատ հաճախ լինում է այնպես, որ մարդիկ իրենց վրա չեն վերցնում պատասխանատվության իրենց բաժինը: Այդ դեպքում մարդուն ծուլության կամ անուշադրության մեջ մեղադրելու փոխարեն, ասեք նրան այն, ինչ դուք ցանկանում եք, որ նա անի: Այդ դեպքում հստակություն կլինի: Օրինակ, եթե պատրաստվում եք սուրճ խմել. «Ես կպատրաստեմ սուրճը, դու կլվանաս բաժակները, կամ հակառակը»:
4. «Եկեք քննարկենք այս հարցը լրացուցիչ տեղեկատվություն ստանալուց հետո»: Որևէ բանավեճ սկսելուց առաջ մտածեք դրա պատեհության մասին, այլապես դա կարող է մեծ խնդրի վերածվել:
5. «Ի՞նչ ի նկատի ունեք»: Երբեմն ճիշտ հարց տալն այն է, ինչ անհրաժեշտ է վեճից խուսափելու համար: Մենք միշտ ենթադրություններ ենք անում այլ մարդկանց մտադրությունների մասին: Հարցրեք, որպեսզի հասկանաք, թե իրոք ի՞նչ նկատի ուներ զրուցակիցը մինչև ենթադրություններ անելը:
6. «Դա ինձ դուր չի գալիս, եկեք այս կերպ անեք»: Վիճելու փոխարեն ձեր անհամաձայնությունը կարող եք այլ կերպ մատուցել: Կենտրոնացեք խնդրի լուծման վրա և ինքներդ առաջարկ արեք:
7. «Մտածեք իմ առաջարկի շուրջ մինչև...»: Յուրաքանչյուրին ժամանակ է հարկավոր առաջարկի շուրջ մտածելու, պատասխանալ տալու համար, առավել ևս, եթե դա իր մեջ որոշ անհարմարություններ է պարունակում: Եթե դուք չեք ցանկանում մարդու մոտ շփոթմունք առաջացնել, ուրեմն նրան ժամանակ տվեք մտածելու պատասխանը:

Фразы, которые помогут избежать конфликтные ситуации
Предлагаем вашему вниманию 7 словосочетаний, которые обезопасят потенциально конфликтные разговоры и помогут вам провести годы в гармонии с окружающими.
1. «Спасибо за Ваше мнение. Я подумаю об этом». Когда вы получаете непрошенный совет на семейном собрании, например, предложение вашей тети, чтобы вы сменили свою прическу, просто улыбайтесь и отвечайте переводом беседы на случайную тему. Если вам грубо задали вопрос типа «Вы все еще одиноки?», не отвечайте длинным оправданием. Скажите: «Да, и я дам вам знать, если что-нибудь изменится». Цель состоит в том, чтобы быть вежливым и прекратить разговор. Не нужно проявлять агрессию или грубить.
2. «Мы можем сейчас поговорить?» Всякий раз, когда хотите, чтобы муж обратил внимание на беседу, и не хотите конкурировать с футбольным матчем по телевизору, зададайте этот простой вопрос. Если он даст зеленый свет, сказав «да» (и выключив игру), я продолжадайте. Если он скажет «нет», спрашивадайте: «Когда тебе будет удобно?» Затем обговаривайте время и избегайте споров. Подумайте также об использовании этого принципа на работе. Ваш начальник и сотрудники оценят это.
3. «Мне нужна твоя помощь. Можете ли вы, пожалуйста …?» Люди часто спрашивают, что они могут сказать членам семьи или коллегам, которые не принимают на себя свою долю ответственности. Вот простой совет: вместо того, чтобы обвинять человека в том, что он ленив или невнимателен, спросите его о том, чего вы хотите и будете конкретны. «Поскольку мы оба будем пить кофе, как насчет того, если я его приготовлю, а ты помоешь кружки, или наоборот?» Люди не читают мысли.
4. «Давай отложим этот вопрос, пока у нас не будет дополнительной информации». Подумайте, своевременна ли ваша дискуссия. В такие моменты важно напомнить себе и вашему партнеру по разговору, что еще слишком рано обсуждать эту проблему. Предпочтения будут меняться со временем, как и факты, такие как цены на жилье.
5. «Что вы имели в виду?» Иногда задавать правильный вопрос — это все, что нужно, чтобы избежать спора. Мы все делаем предположения о намерениях других людей. Задавайте этот вопрос искренне заинтересованно (а не пассивно-агрессивно), и тогда ответ на этот вопрос позволит вашему собеседнику объяснить сказанное, прежде чем вы сделаете выводы. Только тогда следует продолжать дискуссию.
6. «Мне это не нравится, так почему бы нам не сделать вот так…?». Вместо того, чтобы придираться к предложению своего помощника, сосредоточьтесь на поиске решения проблемы. Например, вместо того, чтобы спорить о покупке всех праздничных подарков, предположите, что он делает покупки для мужчин в семье, и вы покупаете для женщин, или разделяете некоторые другие обязанности.
7. «Подумайте над моим предложением до…». Каждому нужно время чтобы подумать над вашим предложением, подготовиться к ответу, особенно если оно предполагает некоторые неудобства. Например, двоюродный брат предлагает подготовить основное блюдо для его рождественской вечеринки на 20 человек, или президент компании выбирает вас, чтобы возглавить комитет в течение года. Если вы не хотите, ставить человека в тупик, дайте ему время, чтобы он смог хорошенько обдумать свой ответ: «Позвольте мне вернуться к этому вопросу завтра днем». И затем убедитесь, что вы это делаете.