Կանացի ինտելեկտն ազդում է տղամարդու առողջության վրա
Հետաքրքիր է, ինչպե՞ս են տղամարդիկ պատկերացնում կատարյալ կնոջը: Արդյո՞ք միշտ են մտավոր կարողություններն իրենց ընտրյալի լավագույն գծերի ցուցակում:
Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ուղեղը շատ արժեքավոր որակ է: Իսկ նոր հետազոտությունը ցույց է տվել, որ կնոջ մոտ ինտելեկտի բարձր մակարդակը կարող է երկարացնել ամուսնու կյանքը և կանխել թուլամտությունը: Հետազոտությունից պարզվել է, որ մարդու շրջապատը լրջորեն ազդում է նրա մտավոր կարողությունների վրա:
Ըստ գիտնականների բացահայտումների՝ տղամարդիկ, ովքեր նախընտրում են ամուսնանալ խելացի կանանց հետ, ավելի երկար և երջանիկ են ապրում ու ավելի քիչ տառապում Ալցհեյմերի հիվանդությամբ: Օրինակ, ինտելեկտուալ խաղերը կարող են օգնել կանխել նշված հիվանդությունները՝ խթանելով ուղեղը: Այդ պատճառով տրամաբանական կլինի ենթադրել, որ երկրորդ կեսը, ով մշտապես վարժեցնում է իր ինտելեկտը, կարող է ազդել ամուսնու մտավոր կարողությունների վրա:
Անհավանական է, սակայն խելացի կանանց հետ ամուսնացած որոշ տղամարդկանց մոտ ուղեղի սքանի ժամանակ հայտնաբերվել են ուղեղի «թուլության» ֆիզիկական նշաններ, սակայն դրա հետ մեկտեղ նրանք չէին տառապում հիվանդության որևէ նշաններից: Նրանք համոզված էին, որ ունեն բարձր ինտելեկտուալ մակարդակ և ամբողջովին աշխատունակ են:
Հոգեկան առողջության պրոֆեսոր Լորենս Վոլին ասում է. «Եթե տղամարդը ցանկանում է երկար կյանք ունենալ, պայմաններից մեկը՝ խելացի կնոջ հետ ամուսնանալն է: Ավելի լավ պաշտպանություն (թուլամտությունից), քան ինտելեկտն է՝ գոյություն չունի»:
Աղջիկները, ովքեր հպարտանում են իրենց ինտելեկտով, մեծանում են ավելի պատասխանատու և անկախ: Տղաները, ովքեր կիսում են այդպիսի մտածելակերպը լավ հարաբերություններ են ունենում կանանց հետ և բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծում իրենց կանանց ու դուստրերի համար:
Իհարկե դժվար է մարդկանց հասկացնել, որ կանանց ուղեղը պետք է գեղեցկությունից ավելի վեր գնահատվի, այդ պատճառով այս հետազոտությունը նրբանկատորեն հուշում է, որ տղամարդը, ով ինտելեկտին ավելի մեծ ուշադրություն է դարձնում կին ընտրելիս, նախապես հոգ է տանում իր ֆիզիկական և հոգեկան առողջության մասին:

Женский интеллект влияет на здоровье мужчины
20.06.2016 Интересно, как мужчины представляют себе идеальную жену? Всегда ли умственные способности оказываются верхней части списка лучших качеств избранницы?
Какие чудеса творит женский мозг? Ни для кого не секрет, что ум — очень ценное качество. А новое исследование показывает, что наличие высокого интеллекта у женщины способно продлить жизнь ее избранника и предотвратить слабоумие. Рассматривалось здоровье однояйцевых близнецов и было обнаружено, что окружение человека очень серьезно влияет на его умственные способности.
Ученые определили, что мужчины, которые предпочитают жениться на умных женщинах, живут дольше и счастливее и реже страдают от болезни Альцгеймера и слабоумия. Например, интеллектуально сложные игры могут помочь предотвратить эти болезни, стимулируя мозг. Поэтому логично предполагать, что вторая половинка, которая постоянно тренирует свой интеллект, может повлиять и на умстенные способности мужа. Невероятно, но у некоторых мужчин, женатых на умничках, при сканировании мозга были обнаружены физические признаки «слабости» мозга, но при этом они не страдали от каких-либо симптомов заболевания. Они были полны уверенности, что они высокоинтеллектуальны и полностью работоспособны.
Заслуженный профессор психического здоровья Лоренс Уолли из университета Абердин как-то сказал: «Если мужчина хочет прожить долгую жизнь, то одна из вещей, которые он должен сделать, — это жениться на умной женщине. Нет лучшей защиты (от слабоумия), чем интеллект».
Девочки, которые гордятся своим интеллектом, вырастают более ответственными и независимыми. Мальчики, которые разделяют такой образ мышления, завязывают лучшие отношения с женщинами и создают более благоприятную атмосферу для своих жен и дочерей.
Конечно, нелегко донести до людей идею, что женский ум должен цениться превыше красоты. Поэтому данное исследование как бы тонко намекает, что мужчина, который придает значение интеллекту при выборе жены, может заранее позаботиться о своем физическом и психическом здоровье. А также об обществе в целом.