Ազատվեք սովորույթներից, որոնք ձեզ աղքատության են ծրագրավորում
Մեր սովորությունները ազդում են ֆիզիկական և զգացմունքային վիճակի վրա և, փաստորեն, ծրագրավորում են մեր վարվելակերպը ու նախանշում կյանքը: Դրանցում կան այնպիսինները, որոնցից արժե ազատվել:
1. Ինքներդ ձեզ խղճալու սովորություն
Աղքատությունը սկսում է ինքներդ ձեզ անընդհատ խղճալով և լացելով՝ անհաջող դասավորված բախտի համար: Կազմվածքը այն չէ, եկամուտն է քիչ, բնակարանը լավը չէ… Ամեն ինչ կարող է առիթ լինել բողոքելու համար: Դրա հետ մեկտեղ մարդիկ, ովքեր մշտապես խղճում են իրենք իրենց, սկսում են կորցնել շրջապատի կարեկցությունը: Այսպիսի մարդուն կարելի է անսպառ խղճալ, սակայն նա ինքն էլ պետք է ինչ-որ բան անի: Այսպիսի մարդուց խուսափում են, ոչինչ չեն սպասում են նրանից և այլևս չեն կանչում հանդիպումների․ արդյունքում՝ նա ունենում է քիչ կապեր, առանց որոնց դժվար է աշխատանք գտնել: Խղճալը կբերի ցածր վարձատրվող աշխատանքի և միջակ գոյատևմանը:
2. Ամեն ինչում խնայել
Եթե խանութում դուք փնտրում եք զեղչերով բաժինը, եթե կարծում եք, որ ձեր գործընկերներին ձեզանից շատ են վարձատրում, եթե ոչ մեկին պարտքով գումար չեք տալիս և կարծում եք, որ ձեր աշխատավարձով երեխա չեն ունենում, ամենայն հավանականությամբ, աղքատության սովորություններն արդեն ձեր մեջ են:
Վերլուծաբաններն ասում են, որ լայնածավալ խնայողությունը խելամտություն չէ․ դա նշանակում է, որ մարդը չունի եկամուտների և ծախսերի հաշվեկշիռ: Ունևոր մարդը պատրաստ է իրերի համար վճարել  դրանց իրական գումարը, բացի այդ՝ նա պատրաստ է վճարել ուրիշի աշխատանքի համար և նույնն ակնկալում է ուրիշներից:
3. Ամեն ինչ փողով գնահատել
Աղքատության ծրագրվածները համարում են, որ միայն շատ փող ունենալով կարելի է երջանիկ լինել, որ չի լինի կյանքով ուրախանալ , եթե չկա թանկանոց հագուստ, մեծ տուն, գեղեցիկ ավտոմեքենա: Սոցիոլոգները պնդում են, որ ի՞նչ է ձեզ պետք երջանկության համար հարցին պատասխանելիս միայն աղքատներն են սկսում նյութական իրեր թվարկել: Մեծ եկամուտով մարդիկ պատասխանում են սեր և ընկերություն:
4. Խուճապ, երբ ավարտվում են փողերը
Եթե միայն այն մտքից, որ ձեզ կարող են կրճատել՝ արագանում է ձեր զարկերակի աշխատանքը, ապա դա կարող է նշանակել, որ դուք ծրագրավորված եք աղքատության: Հարուստ մարդկանց մոտ փողերը անվերջ չեն, նրանք գիտեն, որ մի օր կարող են ունենալ, իսկ մի օր՝ ոչ:
5. Ծախսել ավելին, քան վաստակում եք
Դուք աշխատում եք երկու տեղ, սակայն գումարը չի հերիքում: Ժամանակն է մի բան փոխել: Եթե մարդը չի հասկանում, թե ինչով է մի վարկը տարբերվում մյուսից, ապա նա, իհարկե, հարուստ չի դառնա:
6. Չսիրած գործով զբաղվելու սովորություն
Հոգեբանները ասում են, որ մարդիկ, ովքեր զբաղվում են չսիրած գործով, պատրաստ են անհաջողությունների և աղքատության: Դրա պատճառն իրենց համար տհաճ գործով զբաղվելու անհրաժեշտությունն է: Որպեսզի վերացնել այդ սովորությունը պետք է անել ոչ թե այն ինչ պետք է որևէ մեկին, այլ այն, ինչ բավարարության զգացմունք է առաջացնում:
7. Բարեկամներից հեռու մնալու սովորություն
Բոլոր հարուստենրի մոտ ընտանիքը ամենապահպանվող արժեքն է: Միայն այնտեղ կարելի է գտնել սփոփանք և աջակցություն, երբ կյանքի մնացած ոլորտներում ճգնաժամ է:

Пора избавляться: привычки, которые программируют нас на бедность
13.04.2016 Наши привычки влияют на физическое и эмоциональное состояние и фактически программируют наше поведение и предопределяют жизнь. Среди них есть такие, от которых стоит держаться подальше, исключить из своей жизни и всячески избегать.
1. Привычка жалеть себя
Привычки бедности начинаются с непрекращающейся жалости к себе и оплакивания своей неудачно сложившейся судьбы. Не та фигура, не те доходы, не то образование, не та квартира, не та погода, не та продавщица в супермаркете – все, абсолютно все вокруг может оказаться поводом для жалости к себе и сетований на свое невезение.
Между тем люди, которые привыкают постоянно жалеть себя, быстро теряют сочувствие окружающих. Жалеть такого беднягу можно до бесконечности, но ведь что-то нужно делать и самому. Вечного ипохондрика сторонятся, от него ничего не ждут (он может только хныкать), его не зовут в компании. В результате у него остается критически мало личных связей, без которых практически невозможно сделать карьеру, попасть в интересный проект. Жалеть себя – это лучший способ заиметь низкооплачиваемую работу и серое существование.
2. Привычка на всем экономить
Если в магазине вы первым делом ищете отдел с распродажей, если думаете, что коллегам на работе платят больше, при том что работают они меньше вашего, если никогда и никому не даете в долг, не оставляете официантам чаевых и считаете, что с вашей зарплатой нельзя рожать ребенка, – то, скорее всего, привычки бедности в вас уже сидят.
Аналитики говорят, что стремление к тотальной экономии – это не признак разумной бережливости, а показатель того, что у человека нет баланса между доходами и расходами. Состоятельный человек как раз готов платить за вещи их реальную стоимость. А кроме того, готов платить за чужой труд – и того же ждет от других.
3. Привычка все оценивать в деньгах
Только запрограммированные на бедность люди считают, что счастливым можно быть только при условии, если получать зарплату со множеством нулей. Что нельзя радоваться жизни и быть счастливым, если нет дорогой одежды, собственного особняка, престижного автомобиля. Социологи утверждают, что, отвечая на вопрос «что вам нужно для счастья?», перечислять материальные ценности начинают только бедные.
Люди с высокими доходами называют верную любовь и дружбу. При этом собственно богатством они не называют счет в банке. По их мнению, богатые – это те, кто способен привлекать деньги, организовывать новые виды бизнеса буквально на пустом месте. По-настоящему успешный человек не зависит от объемов собственного мешка с золотом.
4. Привычка паниковать, когда кончаются деньги
Когда только при одной мысли о том, что вы можете попасть под сокращение, у вас учащается пульс, это может быть признаком внутренней программы бедности. У богатых людей деньги не являются неизменной величиной: сегодня они есть, завтра нет. И так по кругу.
5. Привычка тратить больше, чем зарабатываешь
Вы вкалываете на двух работах, но все равно денег не хватает? Пора что-то менять! Если человек не понимает, чем один кредит отличается от другого, то богатым он точно не будет.
6. Привычка заниматься нелюбимым делом
Если не я, то кто же? Психологи говорят, что люди которые занимаются нелюбимым делом, потенциально готовы к неудачам и бедности. Причиной являются чувства, вызывающие у них необходимость делать неприятные им дела. Чтобы искоренить эту привычку, необходимо делать не то, что кому-то нужно, а то, что вызывает наибольшее удовлетворение. Только в этой области можно добиться отличных результатов!
7. Привычка держаться подальше от родственников
У всех потомственных богачей семья – это самая оберегаемая ценность на свете. Ведь именно в ней можно найти утешение и поддержку, когда во всех остальных сферах жизни случается кризис.