Իմ երազանքն էր ամուսնանալ մեկ անգամ և հավերժ. Օդրի Հեփբերն
23 տարի առաջ կյանքից հեռացավ Օդրի Հեփբերնը՝ Հոլիվուդի ամենազարմանալի և յուրահատուկ դերասանուհիներից մեկը: Ժամանակակից բոլոր ռեժիսորները ցանկանում էին նրան նկարահանել իրենց ֆիլմերում, իսկ նա երազում էր հանգիստ, ընտանեկան երջանկության մասին:
Ողջ աշխարհի քննադատները նրան պարգևներ էին տալիս և հիացմունքով խոսում Օդրիի կերտած կերպարների առնչությամբ, իսկ նա երբեք չէր մտածում իր մասին որպես իրական դերասանուհու: Ողջ աշխարհը խոնարհվում էր նրա գեղեցկության առջև, իսկ նա իրեն համարում էր շատ սովորական:
Այնքան տարբեր, այնքան հակասական և այնքան իրական, Օդրի Հեփբերնը պատմության մեջ մտավ ոչ միայն որպես մեծ դերասանուհի, այլև զարմանալիորեն բարի ու անկեղծ մարդ, ով աշխարհը դարձրել է փոքր-ինչ ավելի լավը:
Մանուկ հասակում ապագա դերասանուհին եղել էր բավականին փակ և տխուր երեխա: «Ամենից շատ ես սիրում էի խաղալ մենակության մեջ: Ցանկանում էի, որ ինձ որևէ մեկը հասկանար»,- հիշում էր Օդրին:
Օդրի Հեփբերնը երբեք լրջորեն չէր երազում դերասանուհի դառնալու մասին: Իր առաջին դերերը թատրոնում նա խաղացել է պատերազմից հետո, որպեսզի մի քիչ փող աշխատի: Հաջողությունը բավականին շուտ եկավ Օդրիի մոտ: Հոլիվուդում առաջին լուրջ ֆիլմը՝ «Արձակուրդը Հռոմում», դերասանուհուն բերեց համաշխարհային փառք և առաջին Օսկարը՝ 1953թ-ին:
Գաղտնիք չէ, որ Օդրին եղել էր հայտնի մոդելյեր Յուբեր Ժիվանշիի լավ ընկերը և անփոխարինելի մուսան: Հիշելով նրան, մեծ մոդելյերը ասում էր. «Միայն մի միտքը նրա մասին հերիք էր, որպեսզի իմ գլխում նոր գաղափարներ ծնվեին»:
Դեռ ամենավաղ հասակից Օդրին երազում էր մեծ և երջանիկ ընտանիքի մասին: Երեկույթների և նորաձևության ցուցադրություններին մասնակցելու փոխարեն նա ցանկանում էր զբաղվել տնային տնտեսությամբ, ճաշ պատրաստել, դիմավորել աշխատանքից վերադարփող ամուսնուն, ինչպես իսկական հոգատար կին:
Հիշելով իր առաջին ամուսնուն, դերասանուհին գրում էր. «Ես երբեք չեմ ցանկացել բաժանվել: Ես տանել չեմ կարողանում այդ բառը: Ես ամբողջությամբ կուչ եմ գալիս, երբ այն ասում են իմ մասին խոսելիս: Իմ երազանքն էր ամուսնանալ մեկ անգամ և հավերժ»:
Երիտասարդ տարիքից Հեպբեռնը տառապում էր դեպրեսիայից և նևրոզներից: Նա առավել ծանր տարել էր մի քանի անհաջող հղիություններ: Ավելի ուշ դերասանուհին խոստովանել էր. «Հերթական վիժումից հետո ես հայտնվել էի խելագառության հասնելու եզրին»:
Դերասանուհու ամենամեծ երազանքը մայրանալն էր, սակայն դա նրան հաջողվեց միայն 30 տարեկանում, երբ լույս աշխարհ եկավ երկար սպասված առաջնեկը:
Օդրի Հեփբերնը շատ էր սիրում կենդանիներին: Տարբեր ժամանակներում նրա մոտ ապրում էին յորքշիրյան տերյեռ, պուդել, ջեկ-ռասել-տերյեռ ցեղատեսակի շներ, կատու և նույնիսկ վայրի եղնիկ՝ Պիպին:
Իր ամենասիրելի և նշանակալի դերերից դերասանուհին համարում էր քույր Լյուկի դերը «Մենուհու պատմությունը» ֆիլմում:
«Երկուսը ճանապարհին» ֆիլմի նկարահանումների ժամանակ Օդրիի և իր գործընկեր Ալբերտ Ֆիննի միջև բուռն սիրավեպ սկսվեց: Նրանց ընդհանուր ընկեր Իրվին Շոուն գրում էր. «Նրանք Ալբիի հետ հիանալի զույգ էին: Ինձ հիշեցնում էին երեխաների, ովքեր փոխանակվում էին միայն իրենց համար հասկանալի կատակներով»:
Չնայած իր անձնական կյանքում եղած խնդիրների, մշտական դեպրեսիաների և անհաջող հղիությունների, Օդրի Հեփբերնը եղել է անչափ հոգեհարազատ մարդ՝ շատ բարի սրտով և հումորի մեծ զգացումով: Դերասանուհին ասում էր. «Ծիծաղը բազմաթիվ հիվանդություններ է բուժում: Հնարավոր է, որ դա ամենակարևորն է մարդու մեջ»:
Արդեն հասուն տարիքում, դերասանուհին դարձել էր ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հատուկ դեսպանը և օգնում էր սովից ու պատերազմի արհավիրքներից տուժած երեխաներին: Իր գործունեության շրջանակներում, նա իրականացրել է մի քանի մաևդասիրական ծրագրեր և արժանացել ԱՄՆ-ի նախագահի պարգևին:
Օդրի Հեփբերնը մահացել է քաղցկեղից՝ 63 տարեկան հասակում, իր ընտանիքի անդամներով և ընկերներով շրջապատված:
Իր մասին դերասանուհին ասում էր. «Ես ծնվել եմ սիրո և այն պարգևելու անհավանական ցանկությամբ: Սերը ամենայուրահատուկ ներդրումն է՝ որքան շատ ես այն պարգևում, այնքան շատ է այն քո մեջ ծնվում»:

Пост обожания Одри Хепберн
23 года назад ушла из жизни Одри Хэпберн — одна из самых удивительных и необычных актрис Голливуда. Все режиссеры того времени хотели снимать фильмы с ее участием, а она мечтала о тихом семейном счастье.
Критики всего мира присуждали ей премии и купали в восхищенных отзывах, а она никогда не думала о себе как о настоящей актрисе. Весь мир поклонялся ее красоте, а она считала себя самой обыкновенной.
Мы посвящаем этот пост любви и бесконечному уважению к этой неповторимой женщине.
Такая разная, такая противоречивая и такая настоящая, Одри Хэпберн вошла в историю не просто как величайшая актриса, но и как удивительно добрый и искренний человек, старавшийся сделать этот мир чуточку лучше.
В детстве будущая актриса была довольно замкнутым и печальным ребенком: «Больше всего я любила играть в одиночестве. Мне хотелось, чтобы меня кто-нибудь понимал», — вспоминала Одри.
Одри Хэпберн никогда всерьез не мечтала быть актрисой. Первые свои роли в театре она сыграла после войны просто для того, чтобы заработать хотя бы немного денег.
Успех к Одри Хэпберн пришел очень рано. Буквально первый серьезный фильм в Голливуде — «Римские каникулы» — принес ей всемирную славу и первый «Оскар» в 1953 году.
Не секрет, что Одри была хорошим другом и бессменной музой известного модельера Юбера Живанши. Вспоминая о ней, великий модельер говорил: «Одной мысли о ней было достаточно, чтобы у меня в голове начинали рождаться новые идеи».
С самого раннего возраста Одри начала мечтать о большой и счастливой семье. Вместо посещения светских приемов и модных показов она хотела вести домашнее хозяйство, готовить ужин и встречать мужа с работы, как настоящая заботливая жена.
Вспоминая о первом муже, актриса писала: «Я никогда не хотела развода. Я терпеть не могу это слово. Я вся сжимаюсь, когда его произносят, говоря обо мне. Мой идеал был выйти замуж раз и навсегда».
Хэпберн с юных лет страдала от депрессий и неврозов. Особенно тяжело Одри перенесла несколько неудачных беременностей. Как позднее признавалась сама актриса: «После очередного выкидыша я оказалась практически на грани безумия».
Cамой заветной мечтой актрисы было стать матерью, но только в тридцать лет она родила своего долгожданного первенца.
Одри Хэпберн очень любила животных. В разное время у нее жили йоркширский терьер, пудель, джек-рассел-терьер, кот и даже дикий олененок Пиппин.
Своей самой любимой и значимой ролью актриса считала роль в фильме «История монахини». Сестра Люк, созданная Одри, заслуженно считается одной из лучших героинь в истории кинематографа.
На съемках фильма «Двое в дороге» между Одри и ее коллегой по цеху актером Альбертом Финни разгорелся страстный роман. Их общий друг Ирвин Шоу писал: «Они с Альби были прекрасной парой. Они напоминали мне детей, которые обмениваются одним им понятными шутками».
Несмотря на проблемы в личной жизни, постоянные депрессии и неудачные беременности, Одри Хэпберн была очень душевным человеком, по-настоящему с добрым сердцем и неизменно обворожительным чувством юмора. Актриса говорила: «Смех лечит множество болезней. Возможно, это самое важное в человеке».
Уже в зрелом возрасте актриса стала специальным послом ЮНИСЕФ и помогала детям, страдающим от голода и ужасов войны. В рамках своей деятельности она осуществила несколько гуманитарных проектов и была удостоена премии президента США.
Одри Хэпберн умерла в 63 года от рака, в окружении своей семьи и друзей. Она прожила тяжелую, интересную и необычную жизнь. В ней было место и горьким печалям, и минутам бесконечной радости, и любви.
О себе актриса говорила: «Я родилась с невероятным желанием любви и страстной потребностью дарить ее. Любовь — самый уникальный вклад: чем больше ее даришь, тем больше рождается ее в вас самих».