Բուրավետ մոմերը շատ վտանգավոր են. գիտնականներ
Ձմռանը մարդիկ փորձում են ավելի հազվադեպ բացել պատուհանները և դռները: Սառը եղանակին նրանք ավելի հաճախ օգտագործում են բուրավետ մոմեր:
Սակայն Յորքի համալսարանի գիտնականները գտնում են, որ նյութերը, որոնք մոմից դուրս են գալիս օդի հետ շփման ժամանակ, փոխում են իրենց կառուցվածքը: Եթե սենյակը երկար չօդափոխել, դրանք կարող են վտանգավոր լինել, գրում է The Daily Mail-ը:
Մասնագետներն ուսումնասիրություն են կատարել 6 տներում: Այդ տարածքներում նրանք հայտնաբերել են մի շարք միացություններ, այդ թվում՝ բենզոլ, որը ներթափանցում է փողոցից և ալֆա-պինեն, որն ունի փշատերևի հոտ ու մտնում է շատ մաքրող միջոցների կազմի մեջ:
Բայց ամենաշատը գիտնականներին հետաքրքրել է լիմոնեն նյութը․ այս միացությունը ցիտրուսային բույրի հետ ոչ միայն հոտավետ մոմերի, այլ նաև շատ մաքրող նյութերի կազմի մեջ է մտնում: Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ օդում լիմոնենը օզոնի հետ ռեակցիայի մեջ է մտնում և կազմում մեկ այլ քիմիական միացություն՝ ֆորմալդեգիդ: Այս նյութի բարձր մակարդակը վտանգավոր է առողջության համար և կարող է նույնիսկ հանգեցնել կոկորդի քաղցկեղի: Այն կարող է առաջացնել նաև անգինա, հազ, քթից արյան հոսք:
Գիտնականներն այդ տներ են բերել բույսեր և հետևել լիմոնենի ու ֆորմալդեգիդի մակարդակներին: Չորս շաբաթվա ընթացքում լիմոնենի մակարդակը չի իջել, իսկ ֆորմալդեգիդինը համեմատաբար նվազել է: Այս գազից օգնում են պատատուկը, խորդենին, նարդոսը:

Ароматические свечи смертельно опасны, предупреждают ученые
Зимой люди стараются как можно реже открывать двери и окна. Освежить воздух в помещении в холодное время года помогают ароматические свечи.
Однако, по словам ученых из Университета Йорка, душистые вещества из свечей при контакте с воздухом изменяются. Если комнату долго не проветривать, то они легко могут достигнуть опасных для здоровья концентраций, пишет The Daily Mail.
Специалисты проводили исследование в 6 похожих современных домах. Они измерили уровни различных летучих органических соединений в помещениях. В воздухе исследователи обнаружили ряд соединений, включая бензол, проникающий с улицы, и альфа-пинен, обладающий хвойным запахом и входящий в состав многих чистящих средств.
Но больше всего ученых заинтересовал лимонен. Это соединение с цитрусовым запахом не только является компонентом ароматических свечей и чистящих средств, но и используется в пищевой промышленности. Как показало исследование, в воздухе лимонен реагирует с озоном. В итоге образуется другое химическое соединение - формальдегид.
Формальдегидом пользуются при бальзамировании и в тяжелой промышленности. Высокие уровни этого бесцветного газа опасны для здоровья. Они связаны с раком горла и носоглотки. Также формальдегид может вызывать ангину, кашель, зуд в глазах и кровотечения из носа. Кроме того, в разных освежителях воздуха присутствуют другие токсические соединения.
Между тем, есть и хорошая новость. Специалисты говорят, что некоторые комнатные растения способны поглощать опасные соединения, в том числе формальдегид. Исследователи принесли растения в дома и следили за уровнями лимонена и формальдегида. Уровень лимонена за 4 недели не снизился, а вот концентрация формальдегида заметно упала. От этого газа спасали плющ, герань, лаванда и многие папоротники.