Կանանց գրեթե կեսի մոտ սեռական հարաբերությունից հետո առաջ է գալիս անկումային տրամադրություն և թախիծ․ այսպիսի դրսևորում են արձանագրել Queensland University of Technology-ի գիտնականները։
Նոր հետազոտության արդյունքում գիտնականների խումբը, Robert Schweitzer-ի գլխավորությամբ բացահայտել է, որ որոշ կանայք սեքսից հետո տագնապներ կամ տխրություն են զգում և տառապում են հետկոիտալ դիսֆորիայով։
Դոկտոր Schweitzer-ի խոսքերով՝ իրենք բացահայտել են․ հարցվածների 46 տոկոսը հայտնել է, որ իրենց կյանքում առնվազն մեկ անգամ սեքսից հետո տառապել է թախծից, որն արտահայտվում է լացկանությամբ, մելանխոլիայով, ագրեսիայով, իսկ 20 տոկոսն այդ զգացողությունն ունեցել է մի քանի անգամ՝ վերջին չորս շաբաթվա ընթացքում։
Հարցմանը մասնակցել է 230 սեքսուալ ակտիվ կին։ Schweitzer-ը նշել է, որ իրենք փոխկապվածություն չեն գտել հետկոիտալ դիսֆորիայի հաճախության և զուգընկերների մտերմության մակարդակի միջև։

Почти у половины женщин после секса бывает хандра и тоска, выяснили ученые из Queensland University of Technology.
В новом исследовании команда под руководством Robert Schweitzer нашла, что некоторые женщины испытывают беспокойство или грусть после секса и страдают посткоитальной дисфорией, сообщает Newsland.
По словам доктора Schweitzer, ими установлено: 46 процентов опрошенных сообщили, что страдали после секса от тоски, которая выражается в плаксивости, меланхолии или агрессии, - по крайней мере, один раз в своей жизни, а 20 процентов участниц испытывали эти симптомы несколько раз в течение предыдущих четырех недель.
Исследователи опросили 230 сексуально активных женщин. Schweitzer отметил, что они не нашли взаимосвязь между частотой посткоитальной дисфориии и уровнем близости между партнерами.