Գիտնականները հայտնել են ավելորդ քաշը նվազեցնող լավագույն հյութի անունը
ԱՄՆ-ի Վանդերբիլդտի համալսարանի գիտաշխատողների ուսումնասիրությունն ապացուցել է, որ մարմնի ավելորդ քաշի դեմ պայքարի լավագույն միրգը թուրինջն է:
Մասնագետները 14 շաբաթ փորձարկումներից հետո համոզվել են, որ թուրինջը նպաստում է նիհարելուն:
Կամավորները 14 շաբաթվա ընթացքում ընթրիքից առաջ խմել են կես բաժակ թուրինջի հյութ կամ էլ կերել մրգի կեսը: Ուսումնասիրության արդյունքով՝ պարզվել է, որ կամավորների քաշը նվազել է, հաղորդում է «ԵվրոՍմին»:
Փորձի ընթացքում մասնակիցները միջինը կորցրել են քաշի 7% -ը' 7-10 կգ: Բացի այդ, ամեն օր թուրինջ օգտագործող կամավորների մոտ զգալի բարձրացել է օգտակար HDL-խոլեստերինի քանակն արյան մեջ: Բժիշկները նաեւ նկատել էին, որ թուրինջի հյութը բարելավում է երիկամների աշխատանքը եւ ամրապնդում դիմադրողական համակարգը' շնորհիվ С վիտամինի մեծ քանակության:

05.11.2013 Исследование научных сотрудников университета Вандербильта (США) доказало, что наиболее эффективным фруктом в борьбе с избыточным весом является грейпфрут.
Специалисты провели 14-недельный эксперимент с участием добровольцев с ожирением и убедились, что грейпфрут способствует похудению.
Пациенты на протяжении 14 недель перед обедом выпивали полчашки грейпфрутового сока или съедали половину фрукта. По итогам исследования оказалось, что у подопытных снизился индекс массы тела, а также показатели окружности талии, передает «ЕвроСМИ».
За время эксперимента участники в среднем потеряли 7% веса – около 7-10 килограмм избыточного веса. К тому же у добровольцев, каждый день употреблявших грейпфрут, значительно повысился уровень «полезного» HDL-холестерина в крови. Кроме того, отметили медики, сок грейпфрута улучшает работу печени и укрепляет иммунную систему благодаря высокому содержанию витамина С.