Ամուսնության ընթացքում ամուսիններից յուրաքանչյուրի էմոցիոնալ բավարարվածությունը հարաբերություններից կախված է իրենց մոտ առկա գենի տարբերակից, որը կարգավորում է գլխուղեղում սերոտոնինի նյարդամեդիատորի տեղափոխումը, պարզել են Քալիֆորնիական համալսարանի(Բերքլի) հետազոտողները:
Խումբը, որը ղեկավարում էր հոգեբան Ռոբերթ Լեւենսոնը, ավելի քան 20 տարի աշխատում է 156 միջին եւ ավագ տարիքի ամուսնական զույգերի հետ: Ամեն տարի յուրաքանչյուր զույգ հոգեբաններին պատմում էր ամուսնության էմոցիոնալ կողմի իր զգացումների մասին: Բացի այդ, ամուսիններին առաջարկում էին շփվել միմյանց հետ լաբորատորիայում, որը թույլ էր տալիս հետազոտողներին գնահատել նրանց իրական փոխհարաբերությունները, հաղորդում է Medportal-ը:
Հետազոտության 125 մասնակիցներ հանձնել են իրենց ԴՆԹ-ի նմուշներ: Պարզվել էր, որ մարդիկ, որոնք ամեն ծնողից ժառանգել են 5 HTTLPR գենի նվազեցված տարբերակ(մասնակիցների մոտ 17 տոկոսը), ամուսնու հետ հարաբերակցության մեջ առկա է ուժեղ հուզական տոն եւ ամուսնությունից բավարարվածության բարձր մակարդակ: Բացասական հուզական ֆոնի վրա այդ մարդիկ շատ դժգոհ են ամուսնությունից եւ հակառակը՝ դրական լիցքերի տարածվածությունից շատ երջանիկ են:Ինչ վերաբերում է մասնակիցներին, որոնք մեկ կամ երկու «երկար» 5-HTTLPR գեն են ժառանգել, ապա նրանց մոտ ամուսնու հետ հարաբերության զգայական տոնը կամ չէր ազդում ամուսությունից բավարարվածության վրա, կամ շատ ցածր մակարդակում էր:

09.10.2013 Эмоциональная удовлетворенность каждого из супругов отношениями в браке зависит от присутствующего у них варианта гена, регулирующего перенос нейромедиатора серотонина в головном мозге, выяснили исследователи из Калифорнийского университета (Беркли).
Группа под руководством психолога Роберта Левенсона на протяжении более 20 лет работала со 156 супружескими парами среднего и старшего возраста. Каждые пять лет каждый из супругов рассказывал психологам о своих ощущениях относительно эмоциональной стороны брака. Кроме того, супругам предлагали общаться друг с другом в лабораторных условиях, что позволяло исследователям оценивать их реальные взаимоотношения, сообщает Medportal.
125 участников исследования сдали образцы своей ДНК. Было установлено, что у людей, получивших в наследство от каждого из родителей по укороченному варианту гена переносчика серотонина 5-HTTLPR (около 17% участников), присутствует строгая корреляция между эмоциональной тональностью общения с супругом и заявленной степенью удовлетворенности браком. При преобладании негативного эмоционального фона такие люди чувствуют себя очень несчастными в браке и наоборот, при превалировании позитивных эмоций - чрезвычайно счастливыми.
Что касается участников, унаследовавших одну или две «длинные» аллели гена 5-HTTLPR, то для них эмоциональная тональность общения с супругом либо совершенно не влияла на степень удовлетворенности браком, либо влияла в очень небольшой степени.