Յուրաքանչյուր կին, անկախ տարիքից կամ քաշից, երազում է քաշի կորստի մասին: Սակայն, մեր բոլոր ցանկությունները չէ, որ նախատեսված են իրականանալու, հատկապես, եթե մենք ոչինչ չենք անում դրա համար: Բայց մենք ունենք լավ լուր. քաշի կորուստն առանց որևէ ջանքի իսկապես հնարավոր է: Ներկայացնում ենք քաշի կորստի առօրյա հնարքների ցանկ, որոնց իրականացնելը աներևակայելիորեն հեշտ է:
Այս ցանկը հրապարակելով՝ մենք ամեն դեպքում, ինչպես անում են բոլոր տեսակի քաշի կորստի հավելումների արտադրողները, կմեզ ապահովագրենք այն արտահայտությամբ, որը սովորաբար գրվում է մանր տառերով՝ աստղանիշի տակ. «Արդյունավետ է միայն ճիշտ սննդի և վարժությունների հետ համատեղ»:
1. Շփվեք նիհար մարդկանց հետ
2016 թվականի օգոստոսին Կոնեկտիկուտի համալսարանի ամերիկացի սննդաբանները՝ պրոֆեսոր Մեթյու Անդերսոնի գլխավորությամբ, անցկացրեցին ուսումնասիրություն, որին մասնակցեց 9300 կամավոր:
Ուսումնասիրությունից պարզել է, որ մասնակիցները, ովքեր հիմնականում շփվում էին նիհար մարդկանց հետ, ավելի արագ և հեշտությամբ էին նիհարում, քան նրանք, ովքեր շփվում էին միայն նմանատիպ քաշ ունեցողների հետ:
Բացատրությունը պարզ է. նիհար ընկերներն ընկալվում են որպես խորհրդատուներ, օրինակելի մարդիկ։ Ավելին, նրանք սովորաբար այլ կերպ են սնվում՝ իրենց սննդակարգում ներառելով ավելի առողջ սնունդ։ Հետևաբար, ավելորդ քաշ ունեցող մարդիկ նույնպես սկսում են աննկատ փոխել իրենց սննդակարգը՝ փորձելով այն համապատասխանեցնել ընկերների սննդային սովորություններին։ Այդպես էլ նրանք նիհարում են։
Հետազոտությունը հրապարակած գիտնականները չեն մոռացել նշել, որ նիհար մարդկանց հետ շփվելը քաշի կորստի միակ միջոցը չէ: Շնորհակալություն, զգուշացման համար․ ամեն դեպքում գիտնականների բացահայտումը ներառվել է մեր այս ցանկում։
2. Պատկերացրեք ուտելիքի համը՝ այն ուտելու փոխարեն
Գիտենք, որ այս խորհուրդը շատերի համար տարօրինակ կթվա։ Այնուամենայնիվ, մի շտապեք արհամարհանքով քմծիծաղել, երբ այն ընթերցում եք։ Ինչպես գիտենք, շատ դեպքերում մենք ուտում ենք ոչ թե այն պատճառով, որ իրականում քաղցած ենք, այլ պարզապես որոշակի ուտելիքի համը զգալու և վայելելու համար։ Բայց մտածեք այդ մասին. ուտեստների մեծ մասի բնութագրերը մեզ արդեն ծանոթ են. դրանք այլևս նոր չեն լինի մեզ համար։ Օրինակ, եթե ցանկանում եք էկլեր, կենտրոնացեք այն հիշելու վրա, թե ինչպիսին է դրա համը։ Ուրեմն ինչո՞ւ դրանից հետո այն ուտել։ Որպեսզի ավելի ուշ սկսեք այրե՞լ լրացուցիչ կալորիաները։
Իհարկե, երբեմն մեզ առաջարկվում է նոր ուտեստ, որի համը դեռ չենք փորձել: Համտեսեք մի փոքր կտոր՝ պարզապես ձեր հետաքրքրասիրությունը բավարարելու համար: Դուք պարտավոր չեք ուտել ափսեյում եղած ամբողջը: Բնականաբար, ախորժակը զսպելու այս մեթոդը պահանջում է ինքնատիրապետման բարձր աստիճան: Այնուամենայնիվ, յուրաքանչյուր մարդ ինքն է որոշում, թե ինչն է ավելի կարևոր՝ ուտել ծանոթ ճարպոտ մսի ևս մեկ կտոր կամ բարձր կալորիականությամբ աղանդեր, թե՞ ևս մեկ քայլով մոտենալ իր երազանքի կազմվածքին:
3. Կերեք սառը ուտելիք
Հայտնի է, որ բացասական կալորիականությամբ սնունդը (այսինքն՝ դրանց մարսման համար ավելի շատ էներգիա է պահանջվում, քան ապահովում են) առասպել է։ Այնուամենայնիվ, լիովին հնարավոր է ստիպել ձեր օրգանիզմին ավելի շատ կիլոջոուլներ ծախսել մարսողության ընթացքում։ Դրա համար պարզապես խուսափեք պատրաստի սնունդը տաքացնելուց։ Սա կստիպի ձեր մարմնին նախ այն տաքացնել մինչև անհրաժեշտ ջերմաստիճանը և միայն դրանից հետո սկսել մարսել այն։
Կա նույնիսկ այսպես կոչված «սառը դիետա», որը խորհուրդ է տալիս ուտել միայն սառը սնունդ (սննդաբանները զգուշացնում են, որ դրան երկար ժամանակ հետևելը կարող է հանգեցնել դիսբիոզի): Մենք չենք պաշտպանում նման կտրուկ միջոցները, այլ պարզապես խորհուրդ ենք տալիս, օրինակ, օրական մեկ անգամ սնունդը չտաքացնել (խոսքը, իհարկե, սառնարանից հանած ապուրի մասին չէ, այլ, ասենք, գիշերը եփած հնդկահավի կրծքամսի): Սա զրոյական ջանք է պահանջում, սակայն երբ համակցվում է այլ մեթոդների հետ, օգուտ անպայման կլինի:
4. Պառկել բարձիկի վրա
Խորհուրդ է տրվում պարզապես պառկել մեջքի տակ դրված բարձիկի վրա։ Բարձիկը պետք է դնել մեջքի այն հատվածի տակ, որտեղ ավարտվում են կողոսկրերը և սկսվում է մեջքի ստորին մասը։ Այդ ընթացքում ձգված ձեռքերի ափերը պետք է լինեն հատակին՝ գլխի ետևում, ինչպես տեսնում եք լուսանկարում։ Միացրեք ձեր ոտքերի մատները։
Դուք պարզապես պետք է պառկեք և ոչինչ չանեք։ Ամեն օր՝ 6 րոպե։ Այդպես կշտկեք գոտկային հատվածը, իսկ ձեր հասակը կաճի։ Դուք ոչինչ չեք անում, պարզապես պառկում եք, իսկ ձեր կազմվածքը բարելավվում է։
5. Սնվեք փոքր կապույտ ափսեներով
Ապացուցված է, որ որոշակի գույները մեծացնում և նվազեցնում են ախորժակը: Նարնջագույնը առաջիններից մեկն է, իսկ կապույտը՝ մյուսը, ուստի ամենօրյա օգտագործման համար խորհուրդ է տրվում օգտագործել կապույտ ափսեներ: Նկատե՞լ եք, որ ռեստորանները գրեթե երբեք չեն օգտագործում կապույտ կամ բաց կապույտ ափսեներ: Իհարկե, որովհետև ո՞ր ռեստորանի տերը կցանկանա, որ դուք ավելի քիչ ուտեք:
Կերած չափաբաժինների չափը նույնպես ուղղակիորեն կախված է ձեր ափսեների չափից: Հսկայական ափսեի վրա գայթակղիչ է ավելի շատ սնունդ լցնել, որպեսզի ձեր սովորական չափաբաժինն այդքան փոքր չթվա: Սակայն փոքր ափսեների վրա նույնիսկ ձկան փոքրիկ կտորը բավականին մեծ է թվում:
6. Կարդացեք, հատկապես՝ բարձրաձայն
Այս խորհուրդը հատկապես օգտակար է փոքր երեխաների ծնողների համար: Ավելի հաճախ կարդացեք ձեր երեխաների համար. սա ոչ միայն նրանց մեջ սեր կսերմանի գրքերի և ուսման հանդեպ, այլև նպաստավոր կլինի ձեր կազմվածքի համար: Պարզվում է, որ բարձրաձայն ընթերցանության մեկ ժամը այրում է մոտ 80 կալորիա, մինչդեռ նույն 60 րոպե լուռ ընթերցանությունն այրում է դրա կեսը:
Չե՞ք հավատում։ Իզուր։ Դուք կարող եք նույնիսկ գտնել կալորիաների առցանց հատուկ հաշվիչներ, որտեղ հնարավոր է մուտքագրել ձեր քաշը և կարդալիս ստանալ այրված կալորիաների անհատական հաշվարկ։ Մենք կողմ ենք քաշի կորստի այն մեթոդներին, որոնք մարզում են ոչ միայն մարմինը, այլև ուղեղը։
7. Մաքրեք ատամները քնելուց երկու ժամ առաջ
Սա հին հնարք է, բայց ոչ բոլորը գիտեն այն։ Մանկուց մեզ սովորեցրել են, որ երեկոյան ատամները մաքրելուց հետո մինչև առավոտ ոչինչ չպետք է ուտել։ Այնպես որ, փորձեք փոխել ատամները մաքրելու ժամանակը. մեծ է հավանականությունը, որ երբ ձեր բերանը թարմ զգաք, ավելի քիչ ցանկություն կունենաք վայելելու այդ ուշ գիշերային քաղցրավենիքները։
8. Տեսողականորեն պատկերացրեք ձեր մարզումները
Այսօր տեսողական պատկերացման տեխնիկան օգտագործվում է ամեն ինչում՝ ցանկությունների իրականացումից մինչև՝ այո՛, այո՛, ֆիզիկական մարզումներ: Այս մեթոդն ապացուցված է իր ճշմարտացիությամբ, և այն ապացուցել է ինքը՝ Առնոլդ Շվարցենեգերը: Ամերիկացի գիտնականները նույնպես հաստատել են դրա հավաստիությունը: Երկաթե Առնին պատմում է, որ մարզումներից ազատ ժամանակ, օրինակ՝ երբ պառկում էր քնելու, պատկերացնում էր, թե ինչպես են իր մկանները աճում և ընդլայնվում: Մարմնամարզիկը մանրամասն պատկերացնում էր, թե ինչպես է ծանրություններ բարձրացնում, և ինչպես էին իր մկանները աճում իրական ժամանակում:
Եթե դեռ Շվարցենեգերի նման ինտենսիվությամբ չեք գնում մարզասրահ, այդուհանդերձ, այս մեթոդը օգտակար կլինի. գիտնականներ Գուանգ Յուն և Քելլի Քոուլը դա ապացուցել են գործնականում: Նրանք խնդրել են երկու խմբի մասնակիցների մարզել իրենց ճկույթի մկանները. առաջին խումբը վարժություններ է կատարել չորս շաբաթ, մինչդեռ մյուսը պարզապես պատկերացրել է, որ նույնն անում է լակատար հանգստի ժամանակ: Չորս շաբաթ անց առաջին խմբի մոտ մատների շարժման համար պատասխանատու մկանի չափսը աճել է 30%-ով, մինչդեռ մյուս խմբի մոտ՝ 22%-ով: Եթե գրեթե տարբերություն չկա, ապա ինչու՞ ավելի շատ շարժվել:
9. Պառկեք քնելու մինչև ժամը 22:30-ը
Առողջ քունն անմիջականորեն ազդում է ձեր նյութափոխանակության արագության վրա, ուստի կարևոր է քնել առնվազն յոթ ժամ: Կարևորը ոչ միայն քնի ընդհանուր քանակն է, այլև դրա ընթացքում հանգստի տևողությունը: Օրինակ, եթե քաշի կորստի փորձի ժամանակ հասել եք «քաշի պլատոյի» (մի կետ, երբ չեք կարողանում քաշ կորցնել անկախ նրանից, թե ինչ եք անում), վերանայեք ձեր քնի սովորությունները:
Բազմաթիվ ուսումնասիրություններ ցույց են տալիս, որ մեծահասակները Մորփեոսի թագավորություն պետք է մտնեն ոչ ուշ, քան ժամը 22:30-ը. դա օրգանիզմին բավարար ժամանակ կտա քնի ընթացքում արտադրվող բոլոր անհրաժեշտ հորմոնները ձևավորելու համար:
Ուփսալայի համալսարանի շվեդ նյարդաֆիզիոլոգները ցույց են տվել, որ քրոնիկ քնի պակաս ունեցող մարդիկ օրական միջինում սպառում են գրեթե 40%-ով ավելի շատ կալորիա, քան անհրաժեշտ է: Սա պայմանավորված է քաղցի հորմոն գրելինի աննորմալ արտադրությամբ:
Այլ ուսումնասիրությունների համաձայն, ավելի ուշ պառկող մեծահասակները միջինում ունեն 26 մարմնի զանգվածի ինդեքս (ՄԶԻ): Ժամը 22:30-ից առաջ պառկող մարդիկ միջինում ունեն ընդամենը 23.7 ՄԶԻ ՝ շատ ավելի քիչ: Քնելու ժամանակը հետաձգելու յուրաքանչյուր րոպեի համար ձեր մարմնի զանգվածի ինդեքսը (ՄԶԻ) աճում է 0.035 միավորով: Այսպիսով, վեց տարի շարունակ ուշ քնելու դեպքում դուք կարող եք հեշտությամբ ձեր ՄԶԻ-ն ավելացնել ևս 2.1 միավորով, իսկ ո՞ւմ է դա հարկավոր: Անշուշտ, ոչ ոք դա չի ուզում, ուստի խորհուրդ է տրվում փորձել ավելի վաղ քնել:
10. Հասարակական տրանսպորտում կանգնած ուղևորվել
Հին իմաստությունն ասում է. «Քայլելն ավելի լավ է, քան վազելը, կանգնելն ավելի լավ է, քան քայլելը, նստելն ավելի լավ է, քան կանգնելը, պառկելն ավելի լավ է, քան նստելը»։ Այս ասացվածքը հորինած անձը, անշուշտ, քաշի խնդիր չի ունեցել (կամ գուցե ունեցել է։ Պատմությունը լռում է)։
Ամեն դեպքում, մենք համաձայն չենք այս սկզբունքի հետ և կոչ ենք անում ձեզ կանգնած մնալ, որտեղ հնարավոր է։ Օրինակ՝ հասարակական տրանսպորտում, եթե, իհարկե, առողջական խնդիրներ չունեք։ Հանգիստ կանգնած վիճակում այրվում է ժամում 119 կկալ (եթե կշռում եք 70 կգ), մինչդեռ նստած վիճակում այրվում է կես անգամ պակաս։
Կրեք նիհարեցնող գոտի
Վերջապես, ևս մեկ առօրյա հնարք, այսպես ասած, ծրագրից դուրս․ այստեղ կրկին ձեզ կոչ ենք անում զերծ մնալ հեգնական մեկնաբանություններից: Նիհարեցնող գոտին իսկապես արդյունավետ է նրանց համար, ովքեր ցանկանում են կենտրոնանալ իրենց գոտկատեղի հատվածի վրա: Այն գործում է սաունայի սկզբունքով՝ մարմնից հեռացնելով ավելորդ ջուրը և նվազեցնելով այտուցը:
Այն նաև շատ արդյունավետ է մարզվելու ընթացքում. դուք ավելի արագ կկորցնեք սանտիմետրերը։ Լավագույնն է այն կրել բամբակյա մարզաշապիկի վրայից։ Կարող եք նաև քնել այս գոտիով, եթե ժամանակ չունեք այն կրելու օրվա ընթացքում։ Սկզբում այն կարող է անհարմար լինել, բայց արագ կսովորեք դրան, և ամեն առավոտ կտեսնեք, թե ինչպես են իրանի ավելորդ մասերն անհետանում։

29.07.2026 Каждая женщина, независимо от возраста и весовой категории, мечтает похудеть. Однако не всем нашим желаниям суждено сбываться — особенно, если ничего для этого не делать. Но у нас есть для вас хорошие новости: похудеть, не прикладывая к этому никаких усилий, все-таки реально. Мы составили для вас список «похудательных» лайфхаков, которые проще простого применять на практике.
Публикуя этот перечень, на всякий случай поступим как производители всевозможных добавок для похудения и обезопасим себя фразой, которую обычно пишут под звездочкой мелким шрифтом: «Эффективно только в случае соблюдения принципов правильного питания в сочетании с физической нагрузкой».
1. Общаться с худыми людьми
В августе 2016 года американские диетологи из Университета штата Коннектикут во главе с профессором Мэттью Андерсоном провели исследование с участием 9 300 добровольцев, страдающих ожирением. В его ходе выяснилось, что участники, которые общаются преимущественно со стройными людьми, худеют быстрее и легче, чем те, кто общается лишь с товарищами по весовой категории.
Объяснение этому простое: худые друзья воспринимаются как наставники, как пример для подражания. Кроме того, они обычно иначе питаются, включая в свой рацион более здоровые продукты. Таким образом, страдающие от лишнего веса люди тоже начинают незаметно для себя менять меню, пытаясь тянуться за друзьями. Так и худеют!
Ученые, опубликовавшие исследование, не забыли упомянуть о том, что общение с худыми не может быть единственным условием сброса веса. Спасибо за предупреждение: в любом случае, открытие ученых включено в наш список!
2. Представлять вкус еды вместо того, чтобы ее есть
Знаем, этот совет многим покажется странным. Однако не спешите презрительно фыркать, пролистывая его. Как известно, в большинстве случаев мы едим не потому, что реально голодны, а просто чтобы почувствовать вкус той или иной пищи, насладиться им. Но подумайте сами: особенности большинства блюд нам уже известны, они уже не будут в новинку. Например, если хочется эклер, сосредоточьтесь и вспомните, какой он на вкус. Зачем его после этого съедать? Чтобы получить лишние калории, которые потом придется сжигать?
Конечно, иногда случается так, что перед нами оказывается новая еда, вкуса которой мы еще не знаем. Попробуйте небольшой кусочек просто для того, чтобы удовлетворить любопытство. Съедать полную тарелку необязательно. Разумеется, этот способ обуздания аппетита требует высокой степени самоконтроля. Но тут уж каждый решает сам, что важнее: съесть очередной кусок давно знакомого жирного мяса или калорийного десерта или еще на шаг приблизиться к фигуре мечты.
3. Есть холодную еду
Известно, что блюда с отрицательной калорийностью (то есть те, на переработку которых организм тратит больше энергии, чем от них получает) — это миф. Однако заставить наше тело расходовать больше килоджоулей в процессе пищеварения вполне реально. Для этого достаточно просто не нагревать пищу, которую вы едите. Тогда организм будет вынужден сначала самостоятельно нагреть ее до нужной температуры и только затем приступить к усвоению.
Существует даже так называемая «холодная диета», во время которой предлагается есть лишь холодные продукты (диетологи предупреждают, что долгое следование ей может привести к дисбактериозу). Мы к таким радикальным мерам не призываем, а просто советуем, к примеру, не нагревать еду в один из приемов пищи за день (речь, разумеется, не о борще прямо из холодильника, а, допустим, о запеченном с вечера филе индейки). Усилий — ноль, а польза в сочетании с другими методами наверняка будет.
4. Лежать на валике
Рекомендуется просто лечь на валике, подложенную под спину.Bалик следует подкладывать под область спины, где заканчиваются ребра и начинается поясница. При этом ладони вытянутых рук нужно положить на пол за головой — так, как вы видите на фото. Носки стоп следует свести.
Нужно просто лежать так и ничего не делать. 6 мин каждый день. Уберете бока на пояснице и рост увеличится. Вы ничего не делаете, просто лежите, а фигура Ваша улучшается․
5. Есть с маленькой посуды синего цвета
Доказано, что есть цвета, повышающие и снижающие аппетит. К первым относится оранжевый, ко вторым — синий, поэтому сервизы этого оттенка мы и советуем использовать в повседневном обиходе. Заметили, что в ресторанах почти никогда не используют посуду синего и голубого цветов? Разумеется, ведь какому владельцу общепита захочется, чтобы вы ели меньше?
Размер съедаемых порций также напрямую зависит от величины ваших тарелок. На гигантскую велик соблазн положить побольше еды, чтобы привычная порция не выглядела сиротливо. А вот на миниатюрных тарелках даже крошечный кусочек рыбы смотрится вполне прилично.
6. Читать, особенно вслух
Этот совет особенно пригодится родителям маленьких детей. Читайте своим чадам чаще — так вы не только привьете им любовь к книгам и получению новых знаний, но и проведете время с пользой для фигуры. Оказывается, за час чтения вслух сжигается около 80 ккал, а за те же 60 минут чтения про себя — вдвое меньше.
Не верите? Зря. В Сети даже можно найти специальные счетчики калорий, куда можно ввести свой вес и получить расчет потери калорий за время чтения, сделанный специально для вас. Мы за способы похудения, которые прокачивают не только тело, но и мозг!
7. Почистить зубы вечером за 2 часа до сна
Это старый трюк, который, тем не менее, известен не всем. С детства нас учили, что, почистив зубы вечером, уже не стоит ничего есть до самого утра. Поэтому попробуйте сдвинуть время чистки зубов — велика вероятность того, что, ощутив свежесть во рту, вы не захотите отправлять в рот ночные деликатесы.
8. Визуализировать тренировки
Сегодня техники визуализации используют во всем, начиная от исполнения желаний, заканчивая — да-да! — физическими тренировками. Метод верный, причем доказал это не кто-нибудь, а сам Арнольд Шварценеггер. И американские ученые подтвердили его правоту. Железный Арни говорит, что он в свободное от занятий в зале время — например, когда ложился спать — представлял, как его мышцы растут и увеличиваются в объеме. Бодибилдер во всех подробностях визуализировал, как он тягает железо, а мускулы растут в реальном времени.
Если вы еще пока не занимаетесь в зале с интенсивностью Шварценеггера, метод все равно пойдет на пользу: ученые Гуанг Ю и Келли Коул доказали это на практике. Они попросили две группы испытуемых качать мышцы мизинца: первая группа выполняла упражнения в течение четырех недель, другая же просто представляла себе, как делает то же самое, находясь в полном покое. По истечении четырех недель оказалось, что у первой группы величина мышцы, отвечающей за движения пальца, увеличилась на 30%, у другой — на 22%. А если почти не видно разницы, зачем двигаться больше?
9. Ложиться спать до 22.30
Здоровый сон напрямую влияет на скорость метаболизма, поэтому так важно спать в течение хотя бы семи часов. Причем имеет значение не только общее количество сна, но и время отхода к нему. Например, если вы в попытках похудеть достигли «весового плато» (точки, когда масса не снижается, что бы вы ни делали), пересмотрите свои сомнологические привычки.
Многочисленные исследования показывают, что взрослым людям стоит отправляться в царство Морфея не позже 22.30 — так организму хватит времени для выработки всех необходимых гормонов, которые производятся во время сна. Шведские нейрофизиологи из университета Упсалы доказали, что хронически недосыпающий человек в среднем употребляет в сутки почти на 40% больше калорий, чем требуется. Это связано с неправильной выработкой гормона голода грелина.
Согласно данным других исследований, взрослые, которые ложатся спать позже, имеют средний индекс массы тела (ИМТ) 26. А ИМТ людей, отходящих ко сну до 22.30, в среднем равен только 23,7 — а это гораздо меньше!
За каждую минуту, на которую вы откладываете сон, ваш ИМТ вырастает на 0,035 балла. Таким образом, за шесть лет поздних укладываний есть все шансы нарастить свой индекс массы на 2,1 лишних балла, а кому это надо? Нам — точно нет, поэтому стараемся ложиться раньше, что и вам советуем.
10. Стоять в общественном транспорте
Древняя мудрость гласит: «Идти лучше, чем бежать; стоять лучше, чем идти; сидеть лучше, чем стоять; лежать лучше, чем сидеть». Тот, кто ее придумал, явно не имел проблем с лишним весом (а может как раз таки имел?! История умалчивает).
Как бы то ни было, мы с этой максимой не согласны и призываем вас стоять везде, где можно стоять. Например, в транспорте — если, конечно, нет проблем со здоровьем. Стоя в покое, вы сжигаете 119 ккал в час (если ваш вес составляет 70 кг), в то время как сидя — в два раза меньше.
Носить пояс для похудения
Напоследок еще один лайфхак, что называется, вне программы — и тут мы снова призываем воздержаться от саркастических комментариев. Пояс для похудения — вещь реально эффективная для тех, кто хочет похудеть точечно в районе талии. Он действует по принципу бани, выводя из организма лишнюю воду и снижая отечность.
Заниматься в нем фитнесом также очень эффективно — сантиметры уходят быстрее. Надевать его лучше на хлопчатобумажную футболку. А еще можно в таком поясе спать, если днем его носить некогда. Поначалу, конечно, неудобно, но привыкнете быстро — и каждое утро будете наблюдать, как тают лишние объемы на талии.