Արքայադուստր Մարգարեթի ավագ թոռը՝ Սամուել Չատտոն, հայտարարել է Էլեոնոր Էքսերջյանի հետ նշանադրության մասին: Hello!-ի փոխանցմամբ՝ զույգի հարսանիքը նախատեսված է գալիք գարնանը:
Հետաքրքիր է, որ Սամուելը որոշել էր իր ամուսնության առաջարկը հայտարարել թագավորական ընտանիքի համար հատուկ ամսաթվին՝ հուլիսի 13-ին: Ուղիղ 79 տարի առաջ, նույն օրը, Բուքինգհեմյան պալատը հայտարարեց Եղիսաբեթ II-ի և արքայազն Ֆիլիպի նշանադրության մասին: Արդյո՞ք ամսաթիվը միտումնավոր է ընտրվել, անհայտ է, բայց այն անկասկած խորհրդանշական է, քանի որ հանգուցյալ թագուհու ամուսնությունն իր ամուսնու հետ ապացուցեց, որ ամենաամուրն ու ամենաերկարատևն էր բրիտանական թագի պատմության մեջ:
Փեսացուն ուրախ առիթի մասին կիսվել է իր սոցիալական ցանցերում։ Նա նաև հրապարակել է հարսնացուի հետ հազվագյուտ լուսանկարներ, որոնցում հստակ երևում է իր պատրաստած նուրբ կերամիկական մատանին։
«Շատ ուրախ եմ հայտարարել, որ Էլլին և ես նշանադրվել ենք։ Մենք չէինք կարող ավելի երջանիկ լինել», - գրել է նա։
Էլեոնորան աբստրակտ նկարչուհի է։ Նրա հայրը՝ Դավիթ Էքսերջյանը, հայկական ծագում ունի։ Վերջինս արվեստի պատմաբան է և համարվում է իտալական Վերածննդի պատմության առաջատար մասնագետ։ Ներկայումս նա արվեստի և կինոյի պատմության պրոֆեսոր է Լեսթերի համալսարանում։ Էլեոնորի մայրը՝ Սյուզան Մուրը, նույնպես կապված է ստեղծագործական աշխարհի հետ՝ նա արվեստի քննադատ է Financial Times-ում։
Չատտոյի ընտրյալն ավարտել է Էդինբուրգի համալսարանը՝ ստանալով գեղարվեստի բակալավրի աստիճան, որից հետո ուսումը շարունակել է Գծագրության թագավորական դպրոցում: Իր կայքում նա պատմում է, որ շարժվող պատկերը պրոյեկտում է թղթի կամ կտավի վրա, ապա նկարում դրա վրայով՝ փորձելով արտացոլել իր սեփական հույզերը:
Սամուելը, իր հերթին, արքայադուստր Մարգարեթի դստեր՝ լեդի Սառա Չատտոյի որդին է: Նա իր կրտսեր եղբոր՝ Արթուրի, հետ սովորել է Իթոն քոլեջում ՝ արքայազններ Ուիլյամի և Հարրիի հետքերով շարունակելով ընտանեկան ավանդույթը: Այնուհետև ավարտել է Էդինբուրգի համալսարանը, որտեղ ուսումնասիրել է արվեստի պատմություն:
Ավարտելուց հետո Սամուելը դարձել է կերամիկական նկարիչ, իսկ նրա եղբայր Արթուրը միացել Թագավորական ծովային հետևակին։ Երկար ժամանակ նա նախընտրում էր վարել աննկատ կյանք՝ նույնիսկ միայն երբեմն հայտնվելով թագավորական խոշոր միջոցառումներին, ինչը բրիտանական թագավորական ընտանիքի երկրպագուներին ստիպում էր միայն ենթադրություններ անել նրա անձնական կյանքի մասին։
Ենթադրվում է, որ Սամուելը և Էլեոնորան հանդիպել են մոտավորապես հինգ տարի առաջ՝ ուսման ընթացքում։ Հանրության մեջ նրանց առաջին անգամ միասին նկատել են 2022 թվականին, երբ զույգը մասնակցել է Ազգային պատկերասրահում կազմակերպված բարեգործական ամառային երեկույթի։
Իսկ 2024 թվականի դեկտեմբերին Էլեոնորան վերջապես հանրությանը հայտնվեց բրիտանական արքայական ընտանիքի հետ։ Սա տեղի ունեցավ Սանդրինգհեմում՝ ավանդական Սուրբ Ծննդյան պատարագի ժամանակ։ Ավանդաբար, միջոցառմանը հրավիրվում են միայն բրիտանական թագավորական ընտանիքի անդամների ամուսինները, ինչպես դա եղավ Մեգան Մարքլի դեպքում 2017 թվականին։ Հետևաբար, շատ երկրպագուներ արդեն այն ժամանակ ենթադրել էին, որ Չատտոների ընտանիքը, հնարավոր է, պատրաստվում է նշանադրության մասին հայտարարության անել։

Старший внук принцессы Маргарет Самюэл Чатто объявил о помолвке с Элеанор Эксерджян. Свадьба влюбленных запланирована на следующую весну, сообщает издание Hello!.
Интересно, что огласить предложение руки и сердца Сэмюэл решил в особенную для королевской семьи дату — 13 июля. Ровно 79 лет назад в этот же день Букингмеский дворец объявил о помолвке Елизаветы II и принца Филиппа. Не знаем, намеренно ли была выбрана дата, но она точно стала символичной, ведь брак покойной королевы с ее супругом оказался самым крепким долгим за всю историю британской короны.
О радостном событии жених рассказал в своих социальных сетях. К посту он также приложил редкие фотографии со своей избранницей, где хорошо видно тончайшее кольцо из керамики, которое он изготовил самостоятельно.
«Я очень рад сообщить, что мы с Элли помолвлены. Мы не могли бы быть счастливее», — написал он.
Элеанор — художница-абстракционистка. Ее отец — Дэвид Эксерджян — имеет армянское происхождение. Он занимается искусствоведением и считается большим специалистом по истории итальянского Возрождения. На данный момент он занимает должность профессора истории искусства и кино в Лестерском университете. Мать девушки Сюзан Мур тоже связана с творческой сферой — она художественный критик газеты Financial Times.
Избранница Чатто окончила Эдинбургский университет по специальности «изобразительное искусство», после чего продолжила обучение в Королевской школе рисунка. На своем сайте она рассказывает, что проецирует движущееся изображение на бумагу или холст, а затем рисует поверх него, стараясь зафиксировать собственные эмоции.
Сэмюэл, в свою очередь, — сын леди Сары Чатто, дочери принцессы Маргарет. Он учился в Итонском колледже вместе со своим младшим братом Артуром, продолжив семейную традицию вслед за принцами Уильямом и Гарри. Затем он окончил Эдинбургский университет, где изучал историю искусства.
После его окончания Сэмюэл стал художником-керамистом, тогда как его брат Артур поступил на службу в Королевскую морскую пехоту Великобритании. Долгое время он предпочитал вести непубличный образ жизни, лишь изредка заглядывая даже на важные королевские мероприятия, из-за чего заставлял фанатов БКС гадать о фактах из собственной жизни.
Считается, что Сэмюэл и Элеанор познакомились примерно пять лет назад во время учебы. Впервые вместе на публике их заметили в 2022-м — тогда они посетили благотворительную летнюю вечеринку в Национальной галерее.
А в декабре 2024 года Элеанор наконец появилась на публике вместе с британской королевской семьей. Это произошло на традиционной рождественской службе в Сандрингеме. На мероприятие традиционно приглашают только супругов членов БКС, как, например, было с Меган Маркл в 2017-м. Поэтому многие поклонники уже тогда предположили, что семья Чатто может готовиться к объявлению о помолвке.