Գիտնականները պարզել են, որ կանոնավոր արձակուրդները սպասվածից ավելի օգտակար են
Հետազոտողները կիսվել են խորհուրդներով, թե ինչպես պլանավորել արձակուրդը՝ դրանից առավելագույն օգուտ քաղելու համար:
Որո՞նք են արձակուրդի առավելությունները
Հավանական է, որ դուք, ինչպես շատ այլ մարդիկ, անցյալ տարի չեք օգտագործել ձեր արձակուրդի բոլոր օրերը: Եվ եթե դա այդպես է, ապա մեծ է հավանականությունը, որ արձակուրդի ժամանակ ամբողջությամբ չեք մոռացել աշխատանքի մասին: Այդուհանդերձ, Ջորջիայի համալսարանի գիտնականների հոդվածը ցույց է տալիս, որ լիարժեք արձակուրդն անհրաժեշտ է մեր առողջությունն ու հոգեբանական բարեկեցությունը բարելավելու համար։
Ինը երկրի 32 հետազոտությունների վերլուծությունը ևս մեկ անգամ ապացուցել է, որ արձակուրդները դրական են ազդում մեր ինքնազգացողության վրա, և կանոնավոր հանգստի օգտակար ազդեցությունը տևում է ավելի երկար, քան մենք պատկերացնում ենք:
Գիտական հոդվածում խոսվում է այն մասին, որ արձակուրդներն ավելի երկարաժամկետ օգուտներ են բերում, քան նախկինում կարծում էինք: Հետազոտության գլխավոր հեղինակ Ռայան Գրանտը նշել է. «Ժամանակի ընթացքում աշխատավայրում մեր կատարողականի նկատմամբ պահանջներն ու սթրեսն ավելանում են, բայց մարդիկ կարծում են, որ չպետք է արձակուրդ վերցնեն իրենց ղեկավարի աչքում լավ երևալու կամ առաջխաղացման հնարավորությունը բաց չթողնելու համար: Մենք հակված ենք մտածելու, որ որքան շատ աշխատենք, այնքան լավ, բայց իրականում ավելի արդյունավետ ենք աշխատում, երբ հոգ ենք տանում մեր մասին: Ուստի մենք պետք է աշխատանքի ինտենսիվ ժամանակահատվածներն ընդհատենք հանգստի և վերականգնման նույնքան ինտենսիվ շրջաններով»։
Ինչպես ճիշտ հանգստանալ
Հետազոտողները կիսվել են մի քանի խորհուրդներով, թե ինչպես ճիշտ կազմակերպել հանգիստը՝ դրանից առավելագույն օգուտ քաղելու համար:
1. Ամբողջովին կտրվեք աշխատանքից
Ձեր հանգստի որակն ամբողջությամբ կախված է նրանից, թե որքանով եք կարողանում մոռանալ աշխատանքային առաջադրանքների մասին։ Փորձեք հնարավորինս հեռու մնալ նախագծերից, անկախ նրանից, թե որքան կարևոր են դրանք, և անցեք կյանքի այլ ոլորտների:
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ այն աշխատակիցները, ովքեր կարողանում են անջատվել աշխատանքային գործունեությունից, զգալիորեն ավելի լավ են զգում, քան մյուսները:
Հետևաբար, արձակուրդի ընթացքում աշխատեք չհետևել աշխատանքային առցանց քննարկումներին և, հնարավորության դեպքում, անջատեք դրանց մասին ծանուցումները։ Մի մոռացեք, որ դուք լիարժեք հանգստի իրավունք ունեք, այնպես որ հանգիստ խղճով ձերբազատվեք արձակուրդի ընթացքում անգործության համար մեղքի զգացումից:
2. Ներառեք ֆիզիկական ակտիվություն
Գիտնականները նշում են, որ այն մարդիկ, ովքեր արձակուրդի ժամանակ մարզվում են, իրենց ավելի լավ են զգում, քան նրանք, ովքեր խուսափում են ֆիզիկական ակտիվությունից: Իհարկե, սա չի նշանակում, որ դուք պետք է մարաթոնյան վազեք կամ էքստրեմալ սպորտով զբաղվեք: Ցանկացած գործունեություն էլ նպատակահարմար է, որը ձեզ հաճելի է և մեծացնում է ձեր սրտի զարկերի հաճախականությունը: Օրինակ, տան ընդհանուր մաքրում ուրախ երաժշտության ուղեկցությամբ, որը երկար ամիսներ հետաձգում էիք, կամ պարի խմբի պարապմունքներին հաճախելը դրական ազդեցություն կունենա ձեր ֆիզիկական և հոգեբանական բարեկեցության վրա:
3. Ավելի երկար արձակուրդներ վերցրեք
Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ աշխատանքից ավելի երկար ընդմիջումներն ավելի լավ է անդրադառնում աշխատողների բարեկեցության վրա: Հետևաբար, եթե ունեք արձակուրդի լրացուցիչ շաբաթներ, ազատորեն օգտվեք դրանցից և հիանալի հանգստացեք:
4. Պլանավորեք ձեր ժամանակը արձակուրդից առաջ և հետո
Թեև երկար ընդմիջումն օգտակար է մեր առողջության համար, ընդմիջումից հետո աշխատանքային ռեժիմի վերադառնալը կարող է մեզ սթրեսի ենթարկել: Արձակուրդից հետ գալու գործընթացն ավելի քիչ սթրեսային դարձնելու համար կարևոր է նախապես պլանավորել ձեր առօրյան արձակուրդից առաջ և հետո: Փորձեք մի կողմ դնել հանգստի վերջին երկու օրերը՝ հարմարվելու այն ռեժիմին, որում գտնվում եք աշխատելիս։ Սա կօգնի նվազեցնել սթրեսի մակարդակը և ապահովել, որ առավելագույն օգուտ քաղեք ձեր արձակուրդից:

Ученые выяснили, что регулярные отпуска приносят больше пользы, чем мы думали
Исследователи поделились советами о том, как правильно спланировать свой отпуск, чтобы получить от него максимальную пользу.
Чем полезен отпуск
Вполне вероятно, что вы, как и многие другие люди, не использовали все дни своего отпуска в прошлом году. А если и сделали это, высока вероятность того, что вы не полностью забыли о работе во время отдыха. Однако статья ученых из университета Джорджии показывает, что полноценный отпуск необходим для улучшения нашего здоровья и психологического самочувствия.
Анализ 32 исследований из девяти стран в очередной раз доказал, что отпуска положительно сказываются на нашем самочувствии, а благотворный эффект от регулярного отдыха длится дольше, чем мы себе представляем.
В научной статье говорится о том, что отпуск приносит больше долгосрочных преимуществ, чем считалось ранее. Райан Грант, ведущий автор исследования, поделился: «Требования к нашей производительности и стресс на рабочем месте со временем растут, но люди думают, что им не стоит брать отпуск, чтобы выглядеть лучше в глазах руководства и чтобы не упустить возможность повышения. Мы склонны думать, что чем больше мы работаем, тем лучше, на деле же мы работаем эффективнее, когда заботимся о себе. Поэтому нам необходимо прерывать интенсивные периоды работы такими же интенсивными периодами отдыха и восстановления».
Как отдыхать правильно
Исследователи поделились несколькими советами о том, как правильно организовать свой отпуск, чтобы получить от него максимум пользы.
1. Полностью отключитесь от работы
От того, насколько вам удается забыть про рабочие задачи, полностью зависит качество отдыха. Постарайтесь максимально отстраниться от проектов, какими бы важными они ни были, и переключиться на другие сферы жизни.
Исследования показали, что самочувствие сотрудников, которым удается абстрагироваться от работы, улучшается гораздо значительнее по сравнению с остальными.
Поэтому во время отпуска постарайтесь не заглядывать в рабочие чаты и по возможности отключите на них уведомления. Не забывайте о том, что вы имеете право на полноценный отдых, поэтому смело отгоняйте чувство вины за безделье во время отпуска.
2. Подключите физическую активность
Ученые заявляют, что люди, которые занимаются спортом во время отпуска, чувствуют себя лучше по сравнению с людьми, которые избегают физической активности. Конечно, это не значит, что вам нужно пробежать марафон или заняться экстремальным видом спорта.
Подойдет любая активность, которая кажется вам комфортной и увеличивает частоту сердечных сокращений. Так, генеральная уборка дома под веселую музыку, которую вы откладывали долгие месяцы, или приобретение абонемента в танцевальную студию положительно скажутся на вашем физическом и психологическом самочувствии.
3. Берите более продолжительные отпуска
Исследования показывают, что перерывы в работе с большей продолжительностью лучше сказываются на самочувствии сотрудников. Поэтому, если у вас накопились дополнительные недели отпуска — смело берите их и отдохните на славу!
4. Планируйте время до и после отпуска
Хотя продолжительный отдых полезен для нашего здоровья, возвращение в рабочий режим после него может погрузить нас в стресс. Для того, чтобы сделать выход из отпуска наименее тревожным процессом, важно заранее спланировать свой режим накануне отдыха и после него.
Постарайтесь выделить последние пару дней отдыха для адаптации к тому режиму, в котором вы находитесь во время работы. Это поможет снизить уровень стресса и поспособствует максимальной пользе от отпуска.