Դրամատիկ կյանք. կանայք Արմեն Ջիգարխանյանի կյանքում
Դերասան Արմեն Ջիգարխանյանը ծնվել է 1935 թվականի հոկտեմբերի 3-ին։ Նրա կյանքը լի էր սիրային փորձություններով, հատկապես բուռն էին կյանքի վերջին տարիները։
Ջիգարխանյանի անձնական կյանքը նման է խոչընդոտների շարքի։ Նա ամուսնացել է երկու անգամ (առաջին ամուսնությունը փաստացի էր), բայց յուրաքանչյուր դեպքում նրա երջանկությունը կարճ է տևել։
Առաջին ամուսնությունը և կնոջ ու դստեր ողբերգական մահը
Ջիգարխանյանն իր առաջին լուրջ հարաբերությունները, որոնք վերածվել են ընտանեկանի, ունեցել է, երբ ապրում էր Երևանում և աշխատում Երևանի Կ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում։ Այստեղ էլ նա ծանոթացել է երիտասարդ դերասանուհի Ալլա Վանովսկայայի հետ։ Փոխադարձ համակրանքը վերածվեց սիրո, իսկ դրա տրամաբանական շարունակությունը երեխայի ծնունդն էր։
Այնուամենայնիվ, ամուսինների կյանքում դժվարություններն ավելի շատ էին, քան վառ ու դրական պահերը (նրանք ապրում էին քաղաքացիական ամուսնության մեջ): Ասում են, որ Ալլան հաճախ էր հիստերիկ տեսարաններ սարքում, երբեմն, նույնիսկ, կռվի բռնվում։ Ավելի ուշ պարզվեց, թե ինչու էր այդ ամենը տեղի ունենում. դստեր ծնվելուց հետո դերասանուհու մոտ ախտորոշվել է խորեա հոգեկան հիվանդություն։
Արմեն Ջիգարխանյանը չի կարողացել շարունակել հարաբերությունները, վերցրել է դստերը և մեկնել Մոսկվա։ Դերասանի մայրը օգնել է մեծացնել փոքրիկ Ելենային: Ալլան որոշ ժամանակ անց մահացել է հիվանդանոցում, սակայն կա նաև ոչ պաշտոնական վարկած, որն ասում է, թե նա ինքնասպան է եղել։
Ելենայի ճակատագիրը նույնպես ողբերգական ավարտ ունեցավ. 22 տարեկանում աղջիկը մահացավ։ Ջիգարխանյանի դստերը և նրա ընկերոջը հայտնաբերել են ավտոտնակում գտնվող մեքենայում։ Երիտասարդները մահացել էին շմոլ գազից։
Թվում էր, թե երկրորդ ամուսնությունը կտևի մի ամբողջ կյանք
Առաջին հարաբերություններում ձախողումից հետո Ջիգարխանյանը հանդիպեց Տատյանա Վլասովային։ Այս տպավորիչ գեղեցկուհին անմիջապես գրավեց նրա մտքերը։ Դերասանը նրան տեսել է նույն՝ Կ.Ստանիսլավսկի անվան Երեւանի ռուսական դրամատիկական թատրոնում։ Տատյանան ամուսնացած էր, բայց իրականում հարաբերություններն արդեն ավարտված էին։ Առաջին ամուսնությունից կինն ուներ որդի՝ Ստեփանը, ում հետ Ջիգարխանյանը, որքան էլ որ ջանք թափեց, երբեք վստահելի, ջերմ հարաբերություններ չունեցավ։
Արմեն Ջիգարխանյանը Տատյանա Վլասովայի հետ
Բայց այս ամենը՝ հետագայում: Իսկ մինչ այդ Տատյանան թողնում է ամուսնուն՝ այն թատրոնի տնօրենին, որտեղ աշխատում էր Արմեն Ջիգարխանյանը, իսկ բառացիորեն մեկ տարի անց Վլասովան ու Ջիգարխանյանը հապշտապ գրանցում են իրենց ամուսնությունը և մեկնում Մոսկվա։ Նրանք ապրում էին նեղ պայմաններում, ինչպես շատ խորհրդային մարդիկ, ովքեր մեծ աշխատավարձ չունեին։ Բայց ոչ փոքր սենյակը, ոչ էլ ֆինանսական միջոցների բացակայությունը չէին ստվերում նրանց առօրյան․ չէ՞ որ սիրելիի հետ նույնիսկ խրճիթը դրախտ է թվում: Նրանցից ո՞վ կմտածեր, որ որոշ ժամանակ անց կապրեն աշխարհի տարբեր ծայրերում և, ի վերջո, կբաժանվեն սկանդալի պատճառով։
Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ 90-ականներին Տատյանա Վլասովան որոշեց տեղափոխվել ԱՄՆ, Ջիգարխանյանն արդեն այդ երկրի քաղաքացի էր։ Ասում են՝ նա Օլեգ Տաբակովից պարտքով գումար է վերցրել՝ ԱՄՆ-ում անշարժ գույք գնելու համար, իսկ հետո երկար ժամանակ փակել է պարտքը ներկայացումներով։
Արմեն Ջիգարխանյան և Օլեգ Տաբակով
Տատյանան տեղափոխվում է Ամերիկա մշտական բնակության, իսկ Ջիգարխանյանը կարող էր տարեկան մի քանի ամիս հատկացնել ընտանիքի հետ լինելու համար, նա իսկապես դրա կարիքն ուներ, սակայն հայրենիքը լքել նա չէր կարող։
Ծանոթություն երրորդ կնոջ հետ, ամուսնություն և ևս մեկ ամուսնալուծություն
Հենց այդ ժամանակ մեծ թատերագետի կյանքում հայտնվեց Վիտալինա Ցիմբալյուկ-Ռոմանովսկայան։ Նրանք ծանոթացել են 2000-ականների սկզբին, նախ՝ պարզապես շփվում էին, հետո Ջիգարխանյանը նրան հրավիրել է որպես նվագակցող աշխատել իր թատրոնում, իսկ ավելի ուշ՝ որպես երաժշտական բաժնի վարիչ։
Արմեն Ջիգարխանյան և Վիտալինա Ցիմբալյուկ-Ռոմանովսկայա
2001 թվականին Ջիգարխանյանը ինսուլտ է տարել, Վիտալինան այդ ամբողջ ընթացքում նրա կողքին է եղել։
2015 թվականին Արմեն Ջիգարխանյանը պաշտոնապես ամուսնալուծվել է Տատյանա Վլասովայից։ Նրանք համատեղ երեխաներ չունեին, բայց միասին բավականաչափ ունեցվածք էին կուտակել, այդտեղից էլ սկսվեց ամենատհաճը։ Ամենաաղմկահարույց սկանդալներից մեկը տեղի է ունեցել Արբատում գտնվող բնակարանի շուրջ, որը ամուսնալուծությունից հետո նախկին ամուսինները ստիպված են եղել կիսել: Տատյանան դեմ էր անշարժ գույքի վաճառքին, բայց Ջիգարխանյանը ցանկանում էր որքան հնարավոր է շուտ ազատվել այդ բեռից և վաճառել է իր կեսը։
Վիտալինան պնդում է, որ վաճառքից ստացված ողջ գումարը ներդրել են Մոսկվայում իրենց ընդհանուր բնակարանի վերանորոգման համար։ Մեկուկես տարի անց՝ 2017 թվականի աշնանը, Վիտալինան ու Ջիգարխանյանն ամուսնալուծվեցին։ Եվ այստեղից սկսվեց ինտրիգը։ Դարձյալ գույքի բաժանում, բացի այդ, կինը հասցրել էր բավականին աչքի ընկնող տեղ զբաղեցնել թատրոնում, նույնիսկ սեփական ներկայացումներ բեմադրել ու մեկ անգամ չէ, որ ասել է, թե զբաղվում է թատրոնի ֆինանսական խնդիրների կազմակերպմամբ։
Արմեն Ջիգարխանյանը «Աստծո ժպիտը» ֆիլմում
Արդյունքում՝ գույքի շուրջ այս բոլոր վեճերը, Ջիգարխանյանի անվան թատրոնից դրամական միջոցների հափշտակության և հարակից այլ մեղադրանքները, իհարկե, կարող էին ազդել դերասանի ու ռեժիսորի առողջության վրա։ Երկար ժամանակ նա սրտի կաթվածով հիվանդանոցում էր։ Լրատվամիջոցներում ժամանակ առ ժամանակ տեղեկություններ էին հայտնվում դերասանի առողջական վիճակի վատթարացման մասին։ Սակայն այդ ժամանակ Ջիգարխանյանի կյանքում կրկին հայտնվեց Տատյանա Վլասովան՝ նա վերադարձավ ԱՄՆ-ից՝ նախկին ամուսնուն խնամելու համար։
Արմեն Ջիգարխանյանը «Լավագույն ֆիլմ» ֆիլմում (2007)
Ռուսական լրատվամիջոցները դերասանի մահվան մասին հայտնեցին 2020 թվականի նոյեմբերի 14-ին։ Հայտնի է, որ Ջիգարխանյանը երկար ժամանակ տառապում էր սրտանոթային հիվանդությամբ։

Не жизнь, а драма: женщины в жизни Армена Джигарханяна
08.10.2024 3 октября 1935 года родился актер Армен Джигарханян. Его жизнь была полна любовных переживаний, особенно бурно он жил в последние годы жизни.
Личная жизнь Джигарханяна похожа на полосу препятствий. Он дважды был женат (в первый раз брак был фактическим), но его счастье каждый раз было недолгим.
Первый брак и трагическая смерть жены и дочери
Первые серьезные отношения, которые переросли в семейные, случились у Джигарханяна, когда он жил в Ереване и служил в Ереванском драматическом русском театре им. К. Станиславского. Там он и познакомился с молодой актрисой Аллой Ванновской. Взаимная симпатия переросла в любовь, а ее логическим продолжением стало рождение ребенка.
Однако сложностей было все-таки больше, чем ярких положительных моментов в жизни супругов (они жили в гражданском браке). Говорят, что Алла нередко закатывала мужу истерики и порой даже лезла в драку. Позже стало понятно, почему все это происходило — после рождения дочки у актрисы диагностировали психическое заболевание хорея.
Армен Джигарханян не смог продолжить отношения, забрал дочку и уехал в Москву. Малышку Елену помогала воспитывать мать актера (тогда еще только актера). Алла спустя некоторое время умерла в больнице, но существует и неофициальная версия, которая говорит о том, что она покончила жизнь самоубийством.
Судьба Елены тоже завершилась трагично. В возрасте 22 лет девушка умерла. Дочь Джигарханяна вместе с ее молодым человеком нашли в гараже в автомобиле. Молодые люди скончались от угарного газа.
Казалось, что второй брак продлится всю жизнь
После неудачи в первых отношениях, Джигарханян встретился с Татьяной Власовой. Эта эффектная красотка, завладела его мыслями сразу. Он увидел ее все в том же Ереванском драматическом русском театре им. К. Станиславского. Татьяна была замужем, но по факту отношения уже были завершены. От первого брака у женщины был сын Степан, с которым Армен Борисович так и не построил доверительных теплых отношений, как ни старался.
Армен Джигарханян с Татьяной Власовой
Но это все в будущем. А пока Татьяна уходит от своего мужа, директора театра, в котором служил Армен Борисович, а буквально через год Власова и Джигарханян спешно расписываются и уезжают в Москву. Они жили в стесненных обстоятельствах, как многие советские люди, не имеющие больших зарплат. Но ни маленькая комнатка, ни нехватка средств не омрачали их будней, потому что с милым ведь и в шалаше — рай. Кто бы из них мог подумать, что спустя время они будут жить в разных частях света и в конце концов разведутся со скандалом.
Все началось с того, что в 90-х Татьяна Власова решила переехать в США, Армен Борисович к тому времени уже был гражданином этой страны. Говорят, что на покупку недвижимости в США он занял деньги у Олега Табакова, а потом долго отрабатывал долг антрепризными спектаклями.
Армен Джигарханян и Олег Табаков
Татьяна переехала в Америку на пмж, а Джигарханян мог выделить только несколько месяцев в году, чтобы побыть с семьей, ему этого очень не хватало, а покинуть Родину он не мог.
Знакомство с третьей женой, брак и еще один развод
Тогда-то в жизни театрального мэтра и появилась Виталина Цымбалюк-Романовская. Они познакомились в начале 00-х, сначала просто общались, потом Армен Борисович позвал ее работать в свой театр концертмейстером, а позже — заведующей музыкальной частью. В 2001 году у Джигарханяна случился инсульт, Виталина была рядом все это время.
Армен Джигарханян и Виталина Цымбалюк-Романовская
В 2015 году Армен Борисович официально оформил развод с Татьяной Власовой. Совместных детей у них не было, а вот имущества накопилось достаточно, тогда и началось самое неприятное. Один из наиболее громких скандалов произошел из-за квартиры на Арбате, которую после развода бывшие супруги должны были поделить напополам. Татьяна была против продажи недвижимости, а вот Армен Борисович хотел как можно скорее разделаться с этим обременением и продал свою половину.
Виталина утверждает, что все деньги от продажи они вложили в ремонт уже их общей квартиры в Москве. Спустя полтора года, осенью 2017 года Виталина и Армен развелись. И тут начались интриги. Снова раздел имущества, к тому же женщина успела занять довольно заметное место в театре, она даже ставила свои спектакли и не раз рассказывала, что занималась налаживанием финансовых вопросов театра.
Армен Джигарханян в фильме «Улыбка Бога»
В итоге все эти споры за имущество, обвинения в воровстве денежных средств из Театра Джигарханяна и прочих сопутствующих обвинений, конечно, могли отразиться на здоровье актера и режиссера. Долгое время актер находился в больнице с инфарктом. В СМИ то и дело появлялась информация об ухудшении здоровья актера. Однако в это же время в жизни Армена вновь появилась Татьяна Власова: она вернулась из США, чтобы ухаживать за бывшим супругом.
Армен Джигарханян в фильме «Самый лучший фильм» (2007)
О смерти актера российские СМИ сообщили 14 ноября 2020 года. Известно, что Джигарханян долгое время страдал от сердечно-сосудистого заболевания.