Սեքսը դարձել է սովորական. զույգերից ո՞վ է ավելի շուտ սառում և ինչու
Առողջ, կայուն հարաբերությունները զույգերի երջանկության գրավականն են: Սակայն լինում է այնպես, որ նույնիսկ այդպիսի հարաբերություններում մեկը սկսում է սառել սեքսի նկատմամբ: Ո՞վ առաջինը, և ինչպե՞ս դա շտկել:
Սեքսուալ հետաքրքրության մասին թարմ հետազոտությունն անսպասելի արդյունք է տվել: Բրիտանական Սաութհեմփթոնի համալսարանի գիտնականները փորձարկման արդյունքում պարզել են, որ կանայք, տղամարդկանցից չորս անգամ ավելի, հարաբերությունների մեկ տարուց հետո սկսում են կորցնել հետաքրքրությունը սեքսի նկատմամբ: Հետազոտությանը մասնակցել է 4839 կին և 6669 տղամարդ։
Հիմնական պատճառներից են սոցիալական և անձնական գործոնները, այդ թվում՝ առողջական խնդիրները կամ նախկինում սեքսից ստացած վատ տպավորությունները: Յուրաքանչյուր  6 կանանցից մեկը, և 33 տղամարդկանցից մեկը նախկինում ենթարկված է եղել սեռական բռնության։ Բացի այդ կանայք մոռանում են սեքսի մասին, երբ տանը կան փոքրիկներ, զգացմունքային անբավարար շփումներից և իրենց ցանկությունների մասին բարձրաձայնելու վախից։ Եվ դա հասկանալի է․ հաղորդակցությունը հարաբերությունների պահպանման կարևոր գործոններից մեկն է։
Չի կարելի ժխտել նաև տարիքային փոփոխությունները: Ի դեպ, այս առումով հետազոտությունը ևս մի հետաքրքիր արդյունք է տվել: Տղամարդիկ հակված են կորցնել հետաքրքրությունը 35 և 44 տարեկանի միջև, իսկ կանայք՝ 55 և 64: Հարցումներին մասնակցած տղամարդկանց 15% նշել է, որ վերջին մեկ տարում սեքի ցանկություն չի ունեցել երեք և ավելի ամիս շարունակ, իսկ կանանց 34% է նման իրավիճակում եղել։
Հետազոտողները նաև ավելացնում են, որ գոյություն չունեն ոսկե հաբեր հարաբերություններում սեքսուալ խնդիրները լուծելու համար: Նրանք նշում են, որ խորը թաքնված պատճառը պետք է վեր հանել, աշխատել վրան և հետագայում բարձրացնել զույգի հետաքրքրությունը սեքսի նկատմամբ, այլ ոչ թե շրջվել հակառակ կողմ:

07.03.2018 Здоровые стабильные отношения — один из главных подарков судьбы для обоих партнеров. Но бывает так, что даже в них кто-то постепенно охладевает к сексу. Кто именно и как это исправить?
Свежее исследование сексуального интереса принесло неожиданные результаты. Ученые из британского университета Саутгемптона опросили 4839 мужчин и 6669 женщин. Выяснилось, что в отношениях продолжительностью от года женщины почти в четыре раза чаще мужчин (!) теряют интерес к сексу.
Среди основных причин — социальные и личные факторы, в том числе проблемы со здоровьем и наличие в прошлом сексуального насилия (одна из шести женщин и один из 33 мужчин). Кроме того, женщины чаще забывают о сексе при наличии дома маленьких детей,при недостаточном эмоциональном контакте или когда стесняются обсуждать свои желания. И это понятно: коммуникация — один из главных «столпов» долговременных отношений.
Нельзя отрицать и возрастные изменения, причем исследования дали любопытные цифры. Мужчины склонны терять интерес между 35 и 44 годами, а женщины — между 55 и 64. Около 15% опрошенных мужчин заявили, что не хотели секса три и больше месяца подряд за последний год, а женщин с таким же мнением — 34%.
Исследователи добавляют, что не существует волшебных таблеток для решения сексуальных проблем в отношениях. Они подчеркивают, что глубинную причину нужно вытащить на поверхность, проработать и в дальнейшем повышать интерес партнера к сексу,поддерживая и общаясь, а не отворачиваясь.