Կանոնավոր սեքսը կփրկի մարդկութանը
Մոնրեալի համալսարանի (Կանադա) գիտնականները բացահայտել են, որ կանոնավոր սեքսը կանխարգելում է գենային մակարդակով կատարվող մուտացիաները:
Մասնագետների տվյալներով, սեռական հարաբերության ժամանակ մարդիկ փոխանակվում են գենետիկական նյութով, ինչը հանգեցնում է գեների խառնմանը և կանխարգելում մի շարք հիվանդությունների զարգացման ռիսկը:
Այդպիսով կարելի է հաղթահարել մարդյության բոլոր հիվանդությունները միասին վերցրած և ոչ թե մեկ ընտանիքի սահմաններում, քանի որ յուրաքանչյւոր գենի կարգավորման համար երկար ժամանակ կպահանջվի: Իսկ եթե շատ ընտանիքներ ակտիվ կերպով մասնակցեն սերունդների ավելի արագ փոփոխությանը, ապա գեների կարգավորումը շատ ավելի արագ կընթանա:
Ավելի շատ սեքս, ավելի շատ երեխաներ, ավելի մաքուր գեներ` օգնում են զանգվածային հետևանքներին:
Հետազոտողների խոսքերով` ժառանգական հիվանդություններին վերաբերող մուտացիաները տեղակայված են գենոհամակարգի որոշակի տեղերում: Այդ հատվածներում վերահամակարգումից առաջ կուտակվում են վտանգավոր մուտացիաները: Մինչև վերահամակարգումը տեղի չունենա, խնդրահարույց հատվածներում կուտակվում են ավելի ու ավելի շատ վտանգավոր մուտացիաներ:
Սակայն սեռական հարաբերության ժամանակ այդ մուտացիաները դուրս են նետվում կոդի միջից: Ահա թե ինչու են մասնագետները խորհուրդ տալիս հաճախ իրականացնել գենետիկ կոդի մաքրում, այսինքն` զբաղվել սեքսով:

Спасение человечества в регулярном сексе
Ученые Монреальского университета (Канада) открыли, что регулярный секс предотвращает мутации на генном уровне.
По данным специалистов, во время полового контакта люди обмениваются генетическим материалом, что приводит к смешиванию генов и предотвращает риск развития ряда заболеваний, передает "Правда.Ру".
Таким образом, можно победить болезни в целом у всего человечества, а не в отдельно взятой семье, так как на исправление каждого гена уйдет много времени. А вот если много семей будут активно участвовать в более быстрой смене поколений, то исправление генов пойдет гораздо быстрее.
Больше секса, больше детей, чище гены - помогает эффект большого масштаба.
По словам исследователей, мутации имеющие отношение к наследственным заболеваниям, расположены в определенных местах генома. В этих сегментах генома накапливаются опасные мутации до момента рекомбинации. Пока рекомбинация не произойдет, проблемные сегменты накапливают больше и больше опасных мутаций.
Но в результате полового контакта эти мутации выбрасываются из кода. Вот почему специалисты советуют чаще производить очищение генетического кода, то есть заниматься сексом.