Սեփական հույզերի հասկանալը օգնում է ճիշտ սնվելուն
Հետազոտության մասնակիցներին, որն անցկացրել են Օհաոյի համալսարանի գիտնականները, սովորեցրել են հասկանալ իրենց և ուրիշների զգացմունքները:
Ուսումնասիրվող հատուկ խմբում ընդգրկվել են մարդիկ, ովքեր նշված դասընթացներին չեն մասնակցել: Այնուհետև կամավորներին առաջարկել են ընտրություն կատարել արագ բրդուճների, առողջ սննդի և շոկոլադի միջև, գրում է Zee News-ը:
Հետազոտողներն արձանագրել են. ով անցել էր դասընթացները, ավելի հաճախ ընտրել է առողջ սնունդը: Երեք ամիս անց մասնակիցները կշռվել են: Անձիք, ովքեր սովորել էին վերլուծել իրենց զգացմունքները, միջին հաշվով քաշ էին գցել: Հատուկ խմբի կամավորները, ընդհակառակը, ավելացրել են քաշը:
Գիտնականները ենթադրում են, որ նիհարեցնող ծրագրերում պետք է հնարավորինս քիչ տեղ հատկացնել մթերքների պիտակների ընթերցանությանը: Սեփական հույզերի ընկալումն ու գնահատականը ոչ միայն օգնում են ճիշտ սնվելուն, այլև ընդհանուր առմամբ բարձրացնում են կյանքի որակը: Մարդիկ ավելի շատ մտածում են իրենց բարեկեցության մասին, և նրանց մոտ հարթ հարաբերություններ են հաստատվում այլ մարդկանց հետ:

Понимание своих эмоций помогает питаться правильно
Участники исследования, проведенного в Университете Огайо, прошли тренинг, на котором их научили разбираться в своих эмоциях и эмоциях других людей.
В контрольную группу вошли люди, не посещавшие тренинг. Затем добровольцам предложили выбрать между снэками, здоровой пищей и шоколадкой, рассказывает Zee News.
Исследователи заметили: те, кто прошел тренинг, чаще выбирали здоровую пищу. Через три месяца участники обеих групп были взвешены. Люди, которые научились прислушиваться к своим эмоциям, в среднем потеряли вес. Добровольцы из контрольной группы, наоборот, прибавили в весе.
Ученые полагают, что в программах по потере веса меньше внимания должно уделяться чтению этикеток на продуктах. Вместо этого стоит работать с эмоциями. Понимание и оценка своих эмоций не только помогает правильно питаться, но и повышает качество жизни в целом. Люди больше заботятся о своем благополучии, и у них налаживаются отношения с другими.