Գործընկերների հետ մտերմությունը ձեզ երջանիկ կդարձնի
Աշխատանքը ձեզ սպասված հաճույքը չի՞ պատճառում: Մասնագետները խորհուրդ են տալիս ընկերություն անել գործընկերների հետ:
LinkedIn կայքի անցկացրած հարցման մասնակիցների 50%-ը վստահ է, որ աշխատավայրում գործընկերների հետ լավ, ընկերական հարաբերություններն իրենց ավելի երջանիկ են դարձնում:
Հարցմանը մասնակցել է 11500 մարդ, որոնց կեսը նշել է, որ հենց գործընկերների հետ ընկերական հարաբերություններն են իրենց օգնում շտկել աշխատավայրում ծագած անհարթությունները և թույլ են տալիս գունեղ դարձնել աշխատանքային առօրյան, իրենց ավելի երջանիկ զգալ: Ավելին` մասնագետները գտնում են, որ համերաշխ աշխատակազմն ավելի արդյունավետ է աշխատում: Յուրաքանչյուր հինգերորդ հարցվածը խոստովանել է, որ գործընկերների հետ մտերմությունը խթանում է գործարար մրցակցությունը, իսկ մասնակիցների կեսը վստահ է, որ համերաշխ աշխատակազմը ունենում է բարձր աշխատանքային նպատակասլացություն:
Չնայած` ոչ բոլորն են ձգտում գործընկերների հետ լավ հարաբերությունների: Այսպես` երիտասարդ աշխատակիցների 68%-ը պատրաստ է հանուն կարիերայում աճի զոհաբերել ընկերական հարաբերությունները, սակայն տարիքովների 62%-ը երբեք չի փոխի գործընկերների հետ հարաբերություններն աշխատանքային առաջխաղացման հետ:
Հարցվածների շրջանում գտնվել են նաև այնպիսիները, ովքեր գտնում են, որ գործընկերների հետ հարաբերությունները երբեք չեն ազդում աշխատանքի արտադրողականության վրա. այդպիսիք 45%-ն են` 55-65 տարիքի:
Հետաքրքիր է, որ տարբեր երկրներում ստացված արդյունքները տարբեր են: Այսպես` Ինդոնեզիայում 50%-ից ավելին խոստովանել է, որ գործընկերներն իրենց ավելի լավ են հասկանում, քան ամենամոտ մարդիկ ու ընկերները: Հնդկաստանում այդ համոզմունքն է արտահայտել հարցվածների մեկ երրերդը: Մեծ Բրիտանիայում այդպիսիք ընդամենը 9%-ն են:

Дружба с коллегами сделает вас счастливее
Около 50% респондентов, принявших участие в опросе на сайте LinkedIn, уверены, что хорошие дружеские отношения с коллегами по работе делают их более счастливыми.
В ходе опроса приняли участие 11500 человек, около половины из которых отметили, что именно дружба с коллегами помогает сгладить все недостатки, которые встречаются в работе, и позволяет скрасить рабочие будни и почувствать себя более счастливым человеком. Более того, дружный коллектив работает более эффективно и слаженней, считает эксперт сайта LinkedIn Николь Уильямс. Каждый пятый опрошенный признался, что дружба с коллегами стимулирует деловую конкуренцию, а около половины респондентов уверены, что в дружном коллективе высокая рабочая мотивация.
Хотя не все дорожат хорошими отношениями с коллегами. Так, 68% молодых людей могли бы пожертвовать дружбой ради роста карьеры, но 62% работников в возрасте никогда бы не променяли дружбу с коллегами на повышение по должности.
Среди опрошенных оказались и те, кто считает, что дружба с коллегами никак не влияет на производительность труда – таких оказалось 45% в возрасте 55-65 лет.
Интересно, что в разных странах и показатели значительно отличались. Так, в Индонезии более 50% опрошенных признались, что коллеги лучше их понимают, чем самые близкие люди и друзья. В Индии об этом рассказали около трети респондентов. В Великобритании таких лишь 9%.