Քաղաքի կանաչապատ վայրերում բնակվելը բարենպաստ է ազդում մարդու ինքնազգացողության վրա, նշվում է բրիտանացի գիտնականների կողմից կատարված հետազոտություններում:
Նրանց տվյալներով` այն մարդիկ, ովքեր ապրում են այգիների, պուրակների և այլ կանաչ տարածությունների կողքին, իրենց ավելի լավ են զգում և առավել բավարարված են կյանքից, քան մյուսները:
Այդպիսի փոխկապվածություն գտել են նաև Էքսետերյան համալսարանի գիտնականները: Նրանք ուսումնասիրել են գրեթե 5000 ընտանիքների և 10 հազար առանձին ապրող մարդկանց տվյալներ, ովքեր 1991-2008թթ. փոխել են իրենց բնակատեղին: Արդյունքները ցույց են տվել, որ երբ այդ մարդիկ բնակվել են կանաչ տարածությունների մոտ, նրանք ավելի քիչ նյարդային խանգարումներ ու առավել մեծ բավականության զգացում են ունեցել:
Այդպիսի իրավիճակ պահպանվել է նաև այն դեպքում, երբ տվյալ մարդկանց մոտ դեպի լավն է փոխվել եկամուտի չափը, ընտանեկան դրությունը, առողջության վիճակը և կյանքի որակը:
Հետազոտողները համեմատել են կանաչապատ տարածքներից տեղափոխվելը այնպիսի երևույի հետ, ինչպիսին ամուսնությունն է: Նրանց հաշվարկներով, կանաչ տարածքներում բնակվելը մարդու վրա ազդում է այնպես, ինչպես կազդեր երջանիկ ամուսնությունը և բարձր աշխատունակություն է ապահովում:
Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Psychological Science ամսագրում: Գիտնականների կարծիքով այս հետազոտությունը կարող է ազդել քաղաքաշինության նախագծումների ժամանակ, ինչպես նաև տարածքային մարմինների կողմից բնակչության առողջապահական ծրագրերի մեջ:

Жизнь в зеленых зонах делает людей счастливее
Проживание в зеленых районах города благотворно влияет на самочувствие человека, говорится в исследовании, проведенном британскими учеными.
По их данным, люди, живущие рядом с парками, садами и прочими зелеными насаждениями, чувствуют себя гораздо лучше и более довольны жизнью, чем остальные, передает Meddaily со ссылкой на BBC.
Установить такую взаимосвязь смогли специалисты Эксетерского университета. Они изучили данные более пяти тысяч семейств и 10 тысяч отдельных людей, которые с 1991 по 2008 годы сменили место жительства. Результаты показали, что когда эти люди жили в зеленых зонах, они сообщали о меньшем количестве психических расстройств и большей удовлетворенности жизнью.
Такая ситуация сохранялась, даже если у участников менялись уровень доходов, место занятости, семейное положение, состояние здоровья или тип жилья.
Исследователи сравнили такое влияние «зеленого пространства» с такими большими жизненными событиями, как брак.
По их расчетам, эффект от проживания в зеленой среде был равносилен примерно трети воздействия от удачного замужества или женитьбы. Кроме того, он был сравним с одной десятой положительного влияния на состояние человека, которое оказывало удачное трудоустройство.
Результаты исследования были опубликованного в журнале Psychological Science. По мнению ученых, полученные ими данные могут быть использованы градостроителями при планировке застройки города, а также органами местного самоуправления при создании стратегии общественного здравоохранения.