Սոցիակլական ցանցերը հանգեցնում են դավաճանության
Վերջին ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ սոցիալական ցանցերով տարվելը հանգեցնում է զուգընկերոջը զգացմունքային և ֆիզիկական դավաճանության:
Միսսուրի համալսարանից Ռասել Քլեյթոնը հետազոտություն է անցկացրել Twitter-ից օգտվող տարբեր տարիքի 581 օգտատերերի շրջանում: Մասնագերտը պարզել է, թե որքան ակտիվ են հետազոտվողներն օգտվում սոցիալական ցանցից, այլ օգտատերերին ուղարկած հաղորդագրությունների թիվը, բաժանորդներին տրված պատասխանները: Ռասել Քլեյթոնը նաև պարզել է, թե որքան հաճախ է հետազոտության մասնակիցներից յուրաքանչյուրը վիճում իր երկրորդ կեսի հետ:
Պարզվել է, որ որքան ակիվ է մարդը դրսևորվում Twitter-ում, այնքան մեծ է զուգընկերոջ հետ վեճեր ունենալու հավանականությունը:
Վեճերը մեծամասամբ պայմանավորված են նրանով, որ սոցիալական ցանցերի պատճառով հարաբերություններում ռոնամտիկան նվազում է, մարդիկ զգացմունքային առումով հեռանում են իրարից, իսկ որոշ դեպքերում` սոցցանցերը հրահրում են ամուսնական դավաճանության:
Նախկինում Քլեյթոնը հետազոտել էր նաև Facebook-ի ազդեցությունը զուգընկերների հարաբերությունների վրա: Հետևությունները նույնն էին: Միայն թե այն ժամանակ գիտնականը բացահայտել էր, որ բաժանման հավանականությունը մեծ է հատկապես այն մարդկանց մոտ, ովքեր հարաբերությունների մեջ են ավելի քան 36 ամիս:

Twitter приводит к изменам
Последние исследования показывают, что увлеченность социальными сетями приводит к эмоциональной и физической измене партнеру.
Расселл Клэйтон из Университета Миссури провел исследование с участием 581 пользователя Twitter разного возраста. Специалист выяснил, как активно испытуемые пользуются социальной сетью: количество выходов за день, написание твитов, просмотр сообщений по подписке, число сообщений другим пользователям, ответы подписчикам. Также Клэйтон узнал, насколько часто каждый из участников эксперимента ругается со своей второй половинкой.
Оказалось, что чем активнее человек ведет себя в Twitter, тем выше риск конфликта с партнером.
Конфликты вызваны чаще всего тем, что из-за социальных сетей в отношениях пропадает романтика, люди эмоционально отдаляются друг от друга, а в некоторых случаях социальные сети даже провоцируют супружеские измены.
Ранее Клэйтон также исследовал влияние Facebook на отношения партнеров. Выводы были аналогичными. Только тогда ученый установил, что риск расставания был особенно высок у людей, находивших в отношениях 36 месяцев.