Դուք կարող եք ձեզ միայնակ զգալ տարբեր պատճառներով, օրինակ՝ մի քանի ամիս հեռավոր աշխատանքից, մեկ այլ քաղաք կամ երկիր տեղափոխվելուց և, վերջապես, զուգընկերոջ հետ հարաբերությունները խզելուց հետո։ Եվ եթե նույնիսկ ձեր շրջապատում շատ ընկերներ ու ծանոթներ կան, իսկ սոցցանցերում բաժանորդներից շատ են հաղորդագրությունները, փաստ չէ, որ դուք միշտ աջակցություն և ըմբռնում կզգաք։
«Միայնությունը կապված է ոչ թե ֆիզիկական վիճակի հետ, այլ այն զգացողության, որ քեզ մոտ սերտ շփումների պակաս կա: Դուք կարող եք ունենալ շատ ընկերներ, բայց ոչ նրանց, ում հետ դուք կարող եք կիսվել ինչ-որ շատ անձնական բանով», - ասում է, հոգեբույժ և մի քանի ինքնօգնության ու հոգեբանության գրքերի հեղինակ Գեյլ Սալցը՝ Self-ի իր հոդվածում: Գեյլը նաև խորհուրդներ է տվել, թե ինչպես կարող եք օգնել ինքներդ ձեզ:
1. Ընդունեք, որ միայնակ եք
Բժիշկ Սալցն ասում է, որ մենակության թեման վերջին տարիներին ավելի բաց քննարկվում է ամբողջ աշխարհում, բայց այն դեռ կարող է բավականին ցավոտ լինել:
«Որոշ մարդկանց համար դժվար է նույնիսկ իրենք իրենց խոստովանել, որ միայնակ են: Սա կարող է թվալ սեփական թուլության կամ անհաջողությունների գիտակցում,- նշում է փորձագետը։ -Բայց կարևոր է հասկանալ, որ ժխտումը չի ստիպի ձեզ ավելի լավ զգալ»:
Գեյլը խորհուրդ է տալիս օրագրում գրի առնել սեփական զգացմունքները կամ խոսել նրանց հետ, ում վստահում եք: Սա կլինի առաջին քայլը հասկանալու համար, թե ինչպես վարվել:
2. Պլան կազմեք, թե ինչպես կարող եք սոցիալականացվել
Փորձագետի խոսքով, մենք սկսել ենք չափազանց հաճախ շփվել առցանց, սակայն ավելի լավ զգալու համար կարևոր է ժամանակ գտնել իրական հանդիպումների համար։ Մտածեք, թե ձեր ծանոթներից ու ընկերներից ում կարող եք տեսնել մոտ ապագայում, ինչպես կարող եք միասին ժամանակ անցկացնել, օրինակ՝ ճաշել ռեստորանում կամ հետաքրքիր ֆիլմ դիտել։
Եթե հանդիպման հրավիրելու մարդ չունեք, փորձեք հոբբի գտնել, որտեղ կարող եք հանդիպել համախոհների: Եվ գործեք հենց հիմա, մի սպասեք, որ ընկերներն ինքնուրույն հայտնվեն:
3. Պլանավորեք տեսազրույցներ հեռվում ապրեք ընկերների հետ
Համաճարակը մեր կյանքում իր ուրույն շտկումներն է արել, և այժմ գիտենք, թե ինչպես պահպանել հարաբերությունները առցանց: Կլինիկական հոգեբան Ջինջեր Վիլյառեալ Արմասի կարծիքով՝ հեռվից սիրելիների հետ Facetime-ով շփվելն ավելի լավ է, քան ոչինչը: Իսկ միայնակ չզգալու համար կարող եք պարբերաբար վիդեո չաթեր վարել։ Օրինակ՝ ամեն հինգշաբթի ժամը 20։00-ին, նախօրեին մարդուն հիշեցնելով այդ մասին։ Նույնիսկ 20 րոպե զրույցը կբարձրացնի ձեր տրամադրությունը և կբարելավի ձեր օրը:
4. Գտեք այնպիսի գործունեություն, որտեղ կարող եք հանդիպել մարդկանց
Նկարչություն, վազք՝ գտեք ինչ-որ բան, որը ձեզ դուր է գալիս, բայց դա արեք ոչ միայնակ, այլ ուրիշ մարդկանց հետ: Պարզապես պատկերացրեք, թե որքան օգտակար կապեր կարող եք ձեռք բերել, եթե պարբերաբար մասնակցեք ստեղծագործական սեմինարների կամ միանաք վազքի ակումբին: Միշտ հաճելի է զրուցել մարդկանց հետ ձեզ հարազատ թեմաներով և, ով գիտի, միգուցե ընդհանուր հետաքրքրությունների ֆոնին դուք կարողանաք հանդիպել ձեզ ամենամոտ մարդուն:
5. Օգտագործեք ձեր միայնակ ժամանակը նոր բան փորձելու համար
Հիշեք այն, ինչ վաղուց էիք ուզում փորձել, բայց այդպես էլ չեք ձեռնարկել: Գուցե ֆրանսերենի դասե՞րն են, թե՞ ֆիթնեսի նոր թրենդը։ Թող ձեր մենակությունը լինի այդ փոքրիկ մղումը՝ նոր հմտություն սովորելու համար:
«Խնդիրը նպատակ դնելն է, որը կստիպի ձեզ երջանիկ և բավարարված զգալ, որպեսզի կարողանաք ինքներդ ձեզ ասել. «Ես վայելում եմ իմ միայնության ժամանակը», - ասում է Գեյլ Սալցը:
6. Դարձիր կամավոր
Բազմաթիվ ուսումնասիրություններ ցույց են տալիս, որ ուրիշներին օգնելն անհրաժեշտ է ոչ միայն կարիքավորներին, այլ նաև նրանց, ովքեր դա ապահովում են: Սա օգնում է, որ ձեզ զգաք օգտակար և անհրաժեշտ:
Դոկտոր Սալցը խորհուրդ է տալիս լսել ինքներդ ձեզ և հասկանալ, թե ում կցանկանայիք օգնել: Դուք կարող եք դառնալ կամավորական ակումբի կազմակերպիչ և խրախուսել մարդկանց միանալ ձեզ, կարող եք միանալ որևէ մեկին: Եթե կասկածում եք, որ կարող եք դա անել, փորձեք փրկել կենդանիներին կամ խնամել շների ու կատուների. վաղուց արդեն ապացուցված է, որ ընտանի կենդանիներն օգնում են մեզ ավելի լավ զգալ:

08.02.2024 Чувствовать себя одиноко можно по разным причинам, например, после нескольких месяцев удаленной работы, переезде в другой город или страну и, наконец, после разрыва отношений с партнером. И даже если вокруг вас много друзей и знакомых, а в соцсетях куча сообщений от подписчиков, не факт, что вы всегда будете ощущать поддержку и понимание.
«Одиночество — это не про физическое состояние, а про ощущение, что вам не хватает близкого общения. У вас может быть много друзей, но не быть тех, с кем можно поделиться чем-то очень личным», — говорит Гейл Зальц, психиатр и автор нескольких книг по самопомощи и психологии, в статье портала Self. Также Гейл дала рекомендации, как помочь себе.
1. Признайте, что вам одиноко
Доктор Зальц говорит, что в последние годы в мире стали более открыто обсуждать тему одиночества, однако она все равно может быть довольно болезненной.
«Для некоторых людей сложно признаться в одиночестве даже самому себе. Это может выглядеть как осознание своей слабости или неудач, — отмечает эксперт. — Но важно понимать, что отрицание не поможет почувствовать себя лучше».
Гейл советует записать свои чувства в дневнике или проговорить их с человеком, которому доверяете. Это станет первым шагом к тому, чтобы понять, как действовать дальше.
2. Составьте план, как вы можете социализироваться
По словам эксперта, мы стали слишком часто общаться онлайн, но для того чтобы чувствовать себя лучше, важно находить время и на реальные встречи. Подумайте, с кем из знакомых и друзей вы можете увидеться в ближайшее время, как вы могли бы провести время вместе, например, поужинать в ресторане или посмотреть интересный фильм.
Если у вас нет людей, которых можно пригласить на встречу, постарайтесь найти себе хобби, где можно встретить единомышленников. И действуйте прямо сейчас, не ждите, когда друзья сами появятся.
3. Запланируйте видеочаты с друзьями на расстоянии
Пандемия внесла свои коррективы в нашу жизни, и теперь мы умеем поддерживать отношения онлайн. По мнению клинического психолога Джинджера Вильярреала Армаса, общение по Facetime с близкими на расстоянии — это лучше, чем ничего. И, чтобы не чувствовать себя одиноко, можно проводить видеочаты регулярно. Например, каждый четверг в 20-00, напомнив об этом человеку за день. Даже 20 минут разговора повысят настроение и улучшат ваш день.
4. Найдите занятие, на котором можно познакомиться с людьми
Рисование, бег трусцой — найдите себе занятие по душе, но выполняйте его не в одиночку, а с другими людьми. Только представьте, сколько полезных связей можно получить, если регулярно ходить на творческие мастер-классы или записаться в клуб бегунов. Также всегда приятно разговаривать с людьми на близкие вам темы и, кто знает, может, на фоне общих интересов получится встретить самого близкого человека.
5. Используйте свое время в одиночестве, чтобы попробовать что-то новое
Вспомните, что вы давно хотели попробовать, но все не доходили руки. Может, это уроки французского или новое направление фитнеса? Пусть ваше одиночество станет тем маленьким толчком к тому, чтобы освоить новый навык.
«Смысл в том, чтобы поставить перед собой цель, которая заставит вас чувствовать себя счастливой и наполненной, чтобы говорить себе: “Я наслаждаюсь своим одиночеством”», — уверяет Гейл Зальц.
6. Станьте волонтером
Множество исследований говорят о том, что помощь другим необходима не только нуждающимся, но и тем, кто ее предоставляет. Это помогает почувствовать себя полезным и нужным.
Доктор Зальц советует прислушаться к себе и понять, кому вы бы хотели помогать. Можно стать организатором волонтерского клуба и призвать людей к себе, можно присоединиться к кому-то. Если сомневаетесь, что справитесь, попробуйте спасать животным или брать на передержку собак или кошек: давно доказано, что домашние питомцы помогают нам чувствовать себя лучше.