Մերկ մարմնի պատրանքով հանդերձանքը փոխարինելու է եկել «մերկ» զգեստներին
Եթե նախկինում «մերկ» զգեստների թրենդը շատերին չափազանց համարձակ էր թվում, ապա այժմ պարզվում է, որ այն ամենն, ինչ տեսել էինք ավելի վաղ, այնքան էլ սադրիչ չէր։ Կիսաթափանցիկ և նույնիսկ ամբողջովին թափանցիկ հանդերձանքները փոխարինվել են այնպիսիներով, որոնցում ստեղծվում է ամբողջովին մերկ մարմնի շատ իրատեսական պատրանք։
Մի քանի շաբաթ առաջ Daily Mail բրիտանական հրատարակությունը ամբողջական հոդված նվիրեց մի զգեստի, որը լուսանկարիչները տեսել էին Լոնդոնի փողոցներում անծանոթ կնոջ հագին: Ըստ նյութի՝ անցորդները զարմանքով նայում էին աղջկան, ով «ամբողջությամբ մերկ տեսք ուներ» «մերկ» զգեստով՝ պատմության մեջ, թերեւս, ամենաբացահայտը»։
Հոդվածը վերաբերում էր դիզայներ Լոտտա Վոլկովայի ստեղծությանը. նրան Daily Mail-ն անվանում է «ռուս սուպերոճաբան»։ Վոլկովան հավաքածուն թողարկել է Jean Paul Gaultier ապրանքանիշի հետ համագործակցությամբ, որը դեռ 90-ականներին օգտագործում էր օպտիկական պատրանքներ՝ երբեմն ցնցող էֆեկտի հասնելու համար:
Lotta Volkova x Jean Paul Gaultier
Իր հավաքածուում Վոլկովան «վերաֆորմատավորել է» Գոտյեի այլ խորհրդանշական իրեր ևս, այդ թվում՝ հայտնի կոնաձև կրծկալը, որը Մադոննան կրել է 1990 թվականին Blond Ambition շրջագայության ժամանակ։
«Սա անհավանական պատիվ է հնարավորություն ունենալ ուսումնասիրել արխիվները, տարված լինել դրանցով, ընկնել այս ֆետիշի ուժի տակ և վերապատկերել Գոտյեի խորհրդանշական հավաքածուները 2022 թվականի նորաձևության համատեքստում՝ դրանք դարձնելով ժամանակակից զգեստապահարանի մի մասը»,- համագործակցության մասին խոսելիս ասել է Լոտտա Վոլկովան։
Lotta Volkova-ն Lotta Volkova x Jean Paul Gaultier զգեստով
Vogue-ին տված հարցազրույցում նա նաև նշել է, որ իր նպատակն է «ժամանակակից հանրությանը փոխանցել Ժան-Պոլ Գոտյեի ոճի համարձակությունն ու սառնությունը»։
Սոցիալական ցանցերի օգտատերերը (մոդելներ, լուսանկարիչներ, բլոգերներ) կրում են Lotta Volkova x Jean Paul Gaultier հավաքածուի զգեստներ։
«Ժամանակակից, հարմարավետ, զիլ, և նույնիսկ գներն են շատ համարժեք: Հիացած եմ, ամբողջը սպառված է», - համագործակցությունն այսպես է մեկնաբանել է Good morning, Karl! տելեգրամ ալիքը:
Քսենիա Չիլինգարովայի լուսանկարը, ով առաջին ռուս մեդիա անձն էր, ով փորձեց Վոլկովայի ստեղծագործությունը, նույնպես կայծակնային արագությամբ տարածվեց հեռագրային չաթերում: Ճիշտ է, նա շուտով դժգոհեց, որ Instagram-ը ջնջել է այդ զգեստով իր լուսանկարը՝ ակնհայտորեն շփոթելով այն իսկական «մերկության» հետ։
«Իմ լուսանկարը Ժան Պոլ Գոտյեի և Լոտտա Վոլկովայի «մերկ» զգեստով արգելափակվել է Instagram-ի կողմից։ Ենթադրում եմ, որ այս որոշման պատասխանատուները երբեք չեն եղել թանգարաններում և չեն տեսել Ռուբենսի, Տիցիանի, Գոյայի, Կուրբեի գործերը...»,- արձագանքել է Քսենիան։
Հավանական է, որ մերկ մարմնի նման իրատեսական էֆեկտով հանդերձանքները կդառնան իսկական թրենդ, ինչպես եղավ նախորդ տարիներին նույն մերկ զգեստների հետ, որոնք կրում էին գրեթե բոլորը՝ սկսած 90-ականների Ռոուզ Մակգոուանից մինչև Քիմ Քարդաշյանը, որը վերջերս վերաիմաստավորեց Մերլին Մոնրոյի դասական «մերկ» կերպարը Met Gala-ի ժամանակ։
Վերջերս Քայլի Ջեները Վոլկովայի և Գոթյեի համագործակցության ոգով կերպար կրեց Billboard Music Awards-ի կարմիր գորգի վրա։ Ճիշտ է, նրա Balmain զգեստը պակաս սադրիչ տեսք ուներ ավելի լղոզված պրինտի պատճառով:
Քայլի Ջենները Billboard Music Awards 2022-ում
Նման օպտիկական պատրանքով հանդերձանք էր ընտրել նաև Նատալյա Իոնովան «Ժարա» մրցանակաբաշխությանի համար։ Երգչուհին հայտարարեց, որ իր բոցավառ լեզուներով զգեստը «առավելագույնն էր՝ ըստ դրես-կոդի»՝ հաշվի առնելով միջոցառման անվանումը: Այնուամենայնիվ, Instagram-ում լուսանկարի մեկնաբանություններում շատ նեգատիվ է եղել, քննադատներից ամենամեղմը ենթադրել է, որ արտիստը «լավ կլիներ մերկ գար»։
Ավելի վաղ Բելլա Թորնը ևս ազդեցություն էր թողել կարմիր գորգի վրա. հեռվից կարող էր թվալ, որ դերասանուհին Morbius ժապավենի պրեմիերային ժամանել է միանգամայն թափանցիկ հոգուստով, բայց ավելի ուշադիր զննելուց պարզ դարձավ, որ նա կրում է պատրանքային զգեստ՝ դիզայներ Sergio Castaño Peña-ից:
Համացանցը լայնորեն քննարկեց նաև Բելլա Հադիդի լուսանկարները Y/Project ապրանքանիշի զգեստով՝ մերկ կրծքեր պատկերող պրինտով։ Մոդելն այդ գեստով լուսանկարվել է Vogue-ի համար։ Նա Instagram-ի իր էջում նկարներ է հրապարակել ետնաբեմից։
Բելլա Հադիդը գործընկերոուհու հետ Vogue-ի նկարահանման հրապարակում
Y/Project ցուցադրությանը
I-D ամսագիրը հիշեցնում է, որ այս ամենը բոլորովին էլ 2022-ի բացահայտումը չէ և բերում է նույն Գոլտյեի օրինակը, ով 30 տարի առաջ հանրության երևակայությունը բորբոքեց դաջվածքներով մերկ մաշկ նմանակող հանդերձանքով։ Հրատարակությունը հիշեցնում է նաև երկու տարի առաջ Զենդայայի կերպարը, երբ աստղը կրում էր Tom Ford-ի վերնազգեստ՝ որտեղ մերկ կրծքի ուրվագծեր էին։
Զենդայան Critics Choice Awards 2020 մրցանակաբաշխության ժամանակ
Պարբերականը հրապարակել է նաև լուսանկարներ Loewe, Puppets & Puppets և այլ ապրանքանիշերի վերջին ցուցադրություններից՝ նշելով, որ «մերկ» հանդերձանքն այժմ ապրում է իր վերածնունդը: Եվ, ըստ I-D-ի, դրանք այժմ մի փոքր այլ իմաստ ունեն.
«Եթե նախկինում ավանդական մերկ զգեստները խորհրդանշում էին գաղտնիության անխոչընդոտ մուտքը, որն իր գագաթնակետին հասավ սոցիալական ցանցերի դարաշրջանում, ապա նոր «մերկ» զգեստներն ավելի հավանական է, որ կկրեն անթափանցիկության, գաղտնիության կերպար. սա մի տեսակ «մի խանգարիր» նշան է՝ տեղադրված դիզայներների կողմից»:
Sinead Gorey
Liza Keane
Loewe
Համարձակ տեսողական պատրանքներին արձագանքը միանշանակ չէ։ Ոմանք հիացած են, մյուսները ցնցված, իսկ մեկ այլ խումբ քննադատում է դիզայներներին կանանց օբյեկտիվացնելու և կանացի սեքսուալության թեման շահարկելու համար:

Kак наряды с иллюзией обнаженного тела заменили "голое" платье
Если раньше тренд на "голые" платья многим казался слишком смелым, то теперь выясняется: все увиденное ранее было не такой уж и провокацией. На смену полупрозрачным и даже совсем прозрачным нарядам пришли такие, в которых создается очень реалистичная иллюзия совершенно голого тела.
Пару недель назад британское издание Daily Mail посвятило целую статью платью, которое было замечено фотографами на неизвестной женщине на улицах Лондона. Как говорится в материале, прохожие удивленно оборачивались на девушку, которая "выглядела полностью обнаженной в "голом" платье — возможно, самом откровенном за всю историю".
Речь в статье шла о творении дизайнера Лотты Волковой — ее Daily Mail называет "русским суперстилистом". Волкова выпустила коллекцию совместно с брендом Jean Paul Gaultier, который еще в 90-е использовал оптические иллюзии для достижения порой шокирующего эффекта.
Lotta Volkova x Jean Paul Gaultier
В своей коллекции Волкова "переформатировала" и другие знаковые вещи Готье, включая знаменитый конусообразный бюстгальтер, который носила Мадонна во время турне 1990 года Blond Ambition. Однако самым обсуждаемым предметом коллекции Lotta Volkova x Jean Paul Gaultier стало именно "обнаженное" платье за 500 фунтов стерлингов.
«Это невероятная честь — иметь возможность изучить архивы, стать одержимой ими, попасть во власть этого фетиша и переосмыслить культовые коллекции Готье в контексте моды 2022 года, сделав их частью современного гардероба»,-высказалась о сотрудничестве Лотта Волкова.
Лотта Волкова в платье Lotta Volkova x Jean Paul Gaultier
В беседе с Vogue она также упомянула, что ее целью было "передать современной публике смелость и крутость стиля Жана-Поля Готье".
Пользователи соцсетей (модели, фотографы, блогеры) в вещах из коллекции Lotta Volkova x Jean Paul Gaultier.
«Современно, носибельно, круто, да еще и цены на многое адекватные. Вангую, sold out»,-прокомментировали коллаборацию в телеграм-канал Good morning, Karl!
Разлетелась по телеграм-чатам и фотография Ксении Чилингаровой, которая первой из российских медийных персон примерила творение Волковой. Правда, вскоре пожаловалась, что Instagram удалил ее фото в платье, очевидно, приняв его за настоящую "обнаженку":
«Мое фото в "голом" платье от Jean Paul Gaultier и Лотты Волковой заблокировал Instagram. Предполагаю, люди, ответственные за это решение, никогда не были в музеях и не видели работ Рубенса, Тициана, Гойи, Курбе...»,- отреагировала Ксения.
Есть вероятность, что наряды с подобным реалистичным эффектом голого тела станут настоящим трендом, как в предыдущие годы произошло с теми самыми naked dresses, которые надевали практически все — от Роуз МакГоуэн в 90-х до Ким Кардашьян, переосмыслившей на недавнем Met Gala классическое "голое" платье Мэрилин Монро.
Совсем недавно образ в духе коллаборации Волковой и Готье надела на красную дорожку церемонии Billboard Music Awards Кайли Дженнер. Правда, ее платье от Balmain все же выглядело не так провокационно за счет более размытого принта.
Кайли Дженнер на Billboard Music Awards 2022
Наряд с такой же оптической иллюзией выбрала и Наталья Ионова для премии "Жара". Певица заявила, что в своем платье с языками пламени была "максимально по дресс-коду" — учитывая название мероприятия. Однако в комментариях к фотографии в инстаграме было много негатива, самые мягкие из критиков предположили, что артистке "лучше было бы прийти голой".
Ранее эффект произвела на красной дорожке и Белла Торн: издалека могло показаться, что актриса прибыла на премьеру ленты "Морбиус" в чем-то совершенно прозрачном, но при ближайшем рассмотрении становилось понятно, что на ней платье-иллюзия — от дизайнера Sergio Castaño Peña.
В сети обсуждали и фотографии Беллы Хадид в платье бренда Y/Project с принтом, изображающим голую грудь. Модель позировала в таком для Vogue. Снимки с бэкстейджа она опубликовала и на своей странице в инстаграме.
Белла Хадид с коллегой на съемках Vogue
Показ Y/Project
Журнал I-D вспоминает, что все это далеко не открытие 2022 года, и приводит в пример того же Готье, который еще 30 лет назад будоражил воображение общественности нарядами, имитирующими обнаженную кожу с татуировками. Издание напоминает и про выход Зендаи двухлетней давности, когда на звезде был топ Tom Ford, повторяющий очертания голой груди.
Зендая на Critics Choice Awards в 2020 году
Также издание публикует фотографии с недавних показов Loewe, Puppets & Puppets и других марок, говоря о том, что "голые" наряды сейчас переживают свое очередное рождение. И, по мнению редакции I-D, у них теперь несколько иной смысл:
«Если раньше традиционные naked dresses символизировали беспрепятственный доступ к частной жизни, достигший пика в эпоху социальных сетей, то новые "голые" платья скорее несут в себе образ непрозрачности, конфиденциальности — это своего рода табличка "не беспокоить", вывешенная дизайнерами».
Sinead Gorey
Liza Keane
Loewe
Реакцию смелые оптические иллюзии вызывают неоднозначную. Одни в восторге, другие шокированы, а третьи критикуют дизайнеров за объективацию женщин и спекуляцию на теме женской сексуальности.