Ինչ տեսք ունի plus-size մոդելը, որը չի կաշկանդվում հանրությանը ներկայանալ առանց ներքնազգեստի
33-ամյա Ֆելիսիթի Հեյվորդը մշտապես հետաքրքրություն է արթնացնում իր անձի նկատմամբ՝ կա՛մ ամպագոռգոռ հայտարարություններով, կա՛մ կիսամերկ կերպարներով։
Ֆելիսիթի Հեյվորդը մանկուց չափերով տարբերվել է իր հասակակիցներից։ Նա գրեթե չէր կարողանում համապատասխան հագուստ գտնել խանութներում, ուստի ձեռք է բերել հավանած իրերը և ձևափոխել դրանք իր համար:
17 տարեկանում նա ամբողջությամբ ընդունեց իր մարմինը և հաջող ծանոթության շնորհիվ (մոդելային գործակալության մենեջերը նրան նկատեց գիշերային ակումբում) սկսեց հայտնվել ամսագրերում և հագուստի կատալոգներում։ Ֆելիսիթին երբեք տեսախցիկը չի վախեցրել. նրա պապը լուսանկարիչ է եղել և հաճախ է լուսանկարել թոռնուհուն տնային ալբոմների համար:
Նրա ամենահաջող նախագծերից են Vogue ամսագիրում հայտնվելը և ASOS-ի և MAC-ի նկարահանումներին մասնակցելը: Մոդելն իր հայրենի Անգլիայում դարձել է ամենահայտնի plus-size աստղերից մեկը: Այժմ նրա քաշը 113 կգ է, հասակը՝ 172 սմ։
Բրիտանացին սիրում է վառ հանդերձանք ու մինի, իսկ դրանց տակ երբեմն ներքնազգեստ չի կրում, ինչն էլ ավելի է գրավում հասարակության ուշադրությունը։ Ֆելիսիթին ինքն էլ է նախաձեռնություն հանդես բերել նորաձեւության աշխարհում՝ տարբեր չափսի կանանց համար թողարկելուվ ներքնազգեստի իր հավաքածուն: Նա ցանկանում էր, որ յուրաքանչյուր հաճախորդ հնարավորություն ունենա կրելու գեղեցիկ և հարմարավետ կրծկալներ և վարտիքներ։
«Դու պետք է ընդունես այն, ինչով քեզ պարգեւատրել է մայրդ։ Պատկերացրեք, որ ունեք հարազատից ժառանգած վզնոց, ինչ-որ արժեքավոր բան, բայց դրա գույնը կամ քարերը ձեզ դուր չեն գալիս։ Ի՞նչ եք անելու։ Կընդունե՞ք այն, թե՞ կթաքցնեք հեռավոր մի անկյունում: Կփոխե՞ք այն մեկ այլ իրի հետ, թե՞ կփորձել կրել ինչ-որ հարմար բանի հետ: Յուրաքանչյուրն ունի այս հարցերի իր պատասխանները, բայց երկարաժամկետ հեռանկարում, զգացմունքներից խուսափելը և դրանք փոխարինել փորձելը, ձեզ չեն օգնի ավելի վստահ և էմոցիոնալ կայուն զգալ», - ասել է Ֆելիսիթին Հեյվորդը I-D ամսագրին տված հարցազրույցում:
Այժմ 33-ամյա Ֆելիսիտն իրեն անվանում է «դրական մարմնի դեսպան». նա ոգևորիչ գրառումներ է կատարում սոցցանցերում, ներքնազգեստով նկարներ է ներբեռնում՝ առանց խմբագրելու ծալքերն ու ցելյուլիտը, իսկ 2018 թվականի նոյեմբերին մասնակցել է Victoria՝s Secret դեմ երթին։ Այդ ժամանակ Լոնդոնի փողոցներ դուրս եկավ տարբեր մաշկի գույներով, տարբեր քաշային կարգերով և հաշմանդամություն ունեցող 10 աղջիկ։ «Շքերթի» մասնակիցները նման կերպ ցանկանում էին հանրության ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ հայտնի բրենդն ընդհանրապես չի արտացոլում գեղեցկության ժամանակակից հայեցակարգը։
Այս գործողությունը (ինչպես նաև բրենդի ստեղծողների նեղմտության դեմ բազմաթիվ հայտարարությունները), ի դեպ, իր ազդեցությունն ունեցավ. Victoria՝s Secret-ն, իսկապես, ցրեց մոդելների նախկին խումբը և հավաքագրեց նրանց, ովքեր աչքի են ընկնում ոչ թե իրենց արտաքինով, այլ ձեռքբերումներով:
«Ես ուզում եմ ասել նրանց, ովքեր դեմ են մարմնի դրականությանը. դուք բժիշկներ չեք, չգիտեք, թե ինչ դժվարությունների միջով են անցնում մյուսները, ինչպիսի գենետիկա և բժշկական պատմություն ունի յուրաքանչյուր մարդ։ Եթե մենք գրքի մասին չենք դատում կազմով, ապա ինչո՞ւ պետք է դատենք նրանց մասին, ովքեր քիչ կամ շատ են կշռում»: - վրդովմունք է հայտնել բրիտանուհին Glamour ամսագրին տված հարցազրույցում։

Как выглядит плюс-сайз модель, которая выходит в свет без нижнего белья
33-летняя Фелисити Хэйуард постоянно пробуждает интерес к своей персоне: то громкими высказываниями, то полуобнаженными выходами.
Фелисити Хэйуард с детства отличалась размером от своих сверстников. Она почти не могла найти подходящую одежду в магазинах, поэтому покупала понравившиеся вещи в секонд-хэнде и перешивала их под себя.
В 17 лет она полностью приняла свое тело и благодаря удачному знакомству (менеджер модельного агентства заметил ее в ночном клубе) стала сниматься для журналов и каталогов одежды. Она никогда не пугалась камеры: ее дед был фотограф и часто снимал внучку для домашних альбомов.
Ее самые успешные проекты- попадание в журнал Vogue и участие в съемках для ASOS и MAC. Она стала одной из самых известных и первых плюс-сайз звезд родной Англии. Сейчас ее вес составляет 113 кг при росте 172 см.
Британка любит яркие наряды и мини, причем иногда не надевает под них белье, чем еще больше притягивает общественное внимание. Она и сама приложила руку к миру моды: запустила свою линейку нижнего белья для женщин разных размеров. Ей захотелось, чтобы у каждой покупательницы была возможность надеть красивые и удобные бра и трусы.
«Нужно принимать то, чем наградила тебя мама. Представь, у тебя есть ожерелье от родственника, что-то ценное, но тебе не нравится его цвет или камни. Что ты сделаешь? Примешь его или спрячешь подальше? Поменяешь его на что-то другое или постараешься носить украшение с тем, что подойдет ему? У всех свои ответы на эти вопросы, но в долгосрочной перспективе уклонение от эмоций и попытка их замены не поможет чувствовать себя увереннее и эмоционально-стабильнее», – рассуждает Хэйуард в журнале I-D magazine.
Сейчас 33-летняя Фелисити называет себя «амбассадором бодипозитива»: она пишет подбадривающие посты в соцсетях, выкладывает снимки в белье, не ретушируя складки, целлюлит и растяжки, а в ноябре 2018 году участвовала в марше против Victoria's Secret. Тогда на улицы Лондона вышли 10 девушек с разным цветом кожи, разных весовых категорий и с ограниченными возможностями. Участницы «парада» подобным образом хотели привлечь внимание общественности к тому, что известный бренд совершенно не отображает современное понятие красоты.
Эта акция (как и многочисленные заявления против узколобости создателей марки), кстати, имела эффект: Victoria's Secret действительно расформировали прежний пул манекенщиц и призвали в свои ряды тех, кто отличается не внешностью, а достижениями.
«Я хочу сказать тем, кто выступает против бодипозитива: «Вы не доктора, вы не знаете, через что проходят другие, какая генетика и медицинская история у каждого человека на планете». Если мы не судим книгу по обложке, то почему должны судить тех, кто мало или много весит?» – возмущается британка в интервью журналу Glamour.