Փարաջանովի ստեղծագործությունները սիրված են Ֆրանսիայի հանրության կողմից
Ֆրանսիայի Նանտ քաղաքի Le Lieu Unique Ժամանակակից մշակույթի կենտրոնում հունվարի 15-ին տեղի է ունեցել «Սայաթ Նովա-Նռան գույնը. Սերգեյ Փարաջանով» կինոհամերգը։
Միջոցառման հեղինակները՝ կատարողներ Ալիս Դուրլենը (ձայն, դուդուկ, ձայնային գործիքներ), Ջոնաթան Սեյլմանը (անալոգային և մոդուլային սինթեզատորներ, մանդոլինա) և Փոլ Լուազոն (հարվածային գործիքներ, անալոգային սինթեզատոր) հեքիաթային ճամփորդություն էին կազմակերպել դեպի փարաջանովյան աշխարհ՝ յուրովի մեկնաբանելով ֆիլմի երաշժտությունն ու պատկերները։
Ինչպես նշեցին կազմակերպիչները՝ Փարաջանովի ստեղծագործությունները սիրված են ֆրանսիացի կատարողների և հայնրության լայն շրջանակների կողմից։
Հայ ռեժիսորի գլուխգործոցի ժամանակակից մատուցումն ու երաժշտական մեկնաբանությունը միավորել էր տարբեր տարիքի ու ազգերի հանդիսատեսին։ Միջոցառմանը մեծ ոգևորությամբ էին մասնակցում նաև Նանտի հայ համայնքի ներկայացուցիչները։
Համերգին հաջորդեց անմիջական հարց ու պատասխանը։ Հեղինակների խոսքով․ «1969 թվականին նկարահանված ֆիլմը ներկայացնում է 18-րդ դարի հայ բանաստեղծ Սայաթ Նովայի կյանքը։ Բայց այնտեղ ամենից առաջ տեսողական բանաստեղծություն է, որտեղ դեկորները, մարմինը, խորհրդանիշներն ու լույսերն իրական հմայք են ստեղծում»:
Կինոհամերգի հաջորդ ներկայացումը տեղի կունենա Ֆրանսիայի Ռեն քաղաքում՝ ընթացիկ տարվա փետրվարի 5-ին:
Հավելենք, որ զգեստները ձևավորել ու իրականացրել են Ամելի Գրոսելին, Քոլին Հաթոն և Շառլին Բեռնարը, լեզվաբանական համապատասխանեցումը՝ Սեդա Բիբերյանը և Սոսե Մանակյանը։

Произведения Параджанова любимы французской публикой
Во французском городе Нант В Центре современной культуры Le Lieu Unique 15 января состоялся киноконцерт "Саят Нова - Цвет граната. Сергей Параджанов ".
Авторы мероприятия, исполнители Элис Дурлен, Джонатан Сайлман и Пол Луазон организовали сказочное путешествие в мир Параджанова, своеобразно комментируя музыку и образы фильма.
Как отметили организаторы, произведения Параджанова любимы широким кругом французских исполнителей и публикой.
Современная подача и музыкальная интерпретация шедевра армянского режиссера объединила зрителей разных возрастов и национальностей. В мероприятии с большим энтузиазмом приняли участие и представители армянской общины Нанта.
После концерта исполнительи ответили на вопросы зрителей. По словам авторов – “Фильм, снятый в 1969 году, рассказывает о жизни армянского поэта XVIII века Саят-Нова. Но, прежде всего, это визуальная поэма, в которой украшения, тело, символы и свет создают настоящее очарование”.
Следующий показ киноконцерта состоится в Ренне (Франция), 5-ого февраля этого года.
Добавим, что костюмы были разработаны и изготовлены Амели Гросселл, Колин Хаттон и Шарлин Бернар, лингвистическая адаптация - Седа Биберяна и Сосе Манакяна.