Դատարանը պարտավորեցրել է ամուսնուն վճարել իր նախկին կնոջը` տնային գործեր կատարելու համար
Ամուսնալուծության գործընթացում Պեկինի դատարանը որոշում է կայացրել, որ նախկին ամուսինը պետք է իր կնոջը` տնային տնտեսուհուն, վճարի 50,000 յուան (մոտ 7500 դոլար) տնային աշխատանքի համար՝ իրենց ամուսնության հինգ տարվա ընթացքում: Իրադարձությունը մեծ արձագանք է գտել չինական սոցիալական ցանցերում, շատերն այն համարում են նախադեպային և պատմական:
Դատը վարող դատավորը լրագրողներին ասել է, որ ամուսնալուծության արդյունքում գույքի բաժանումը պետք է ազդի ոչ միայն նյութական արժեքների, այլև այնպիսի ոչ շոշափելի, բայց ակնհայտ արժեքի վրա, ինչպիսին տնային տնտեսության վարելն է:
Այս տարվա սկզբից ՉԺՀ-ում ուժի մեջ է մտել նոր քաղաքացիական օրենսգիրքը: Ըստ դրա, ամուսիններից նա, ում վրա ամենամեծ բեռն է եղել տնային գործերի, երեխաների խնամքի և ընտանիքի տարեց անդամների խնամքի դեպքում, ամուսնալուծության դեպքում փոխհատուցման իրավունք ունի:
Նախկինում դա հնարավոր էր միայն այն դեպքում, եթե այդպիսի փոխհատուցում նախատեսված էր նախօրոք կնքված ամուսնության պայմանագրով, որը հազվադեպ է Չինաստանում:
Այս պատմության հետ կապված հեշթեգը հանրահայտ Weibo միկրոբլոգային հարթակում հավաքել է ավելի քան 570 միլիոն դիտում: Որոշ օգտատերեր համարել են, որ ամսական հարյուրից մի քիչ ավելի դոլարը տնային տնտեսության վարման և երեխայի խնամքի համար բավարար չէ: «Ես պարզապես կորցնում եմ խոսելու ունակությունը: Տնային տնտեսուհիների աշխատանքը ակնհայտորեն թերագնահատված է: Պեկինում միայն երեխայի խնամքի համար դայակը տարեկան ստանում է 50 000 յուան»,- նկատել է օգտատերերից մեկը:
Մյուսները տղամարդկանց կոչ են անում ավելի շատ տնային գործեր վերցնել իրենց վրա: Ոմանք էլ ամուսնացող կանանց խորհուրդ են տալիս աշխատանքից դուրս չգալ: «Տիկնայք, հիշեք, ամեն դեպքում արժե, որ ֆինանսական առումով անկախ մնաք»,- գրել է մեկնաբաններից մեկը:
Զույգը, որնց չինական լրատվամիջոցներն անվանում են Չէն և Վան, ամուսնացել են 2015 թվականին: Ամուսինը ամուսնալուծության հայց է ներկայացրել մի քանի ամիս առաջ: Սկզբում նրա կինը հրաժարվել է, իսկ հետո դատարանում պահանջել է ֆինանսական փոխհատուցում՝ նշելով, որ այս ողջ ընթացքում Չենն ամբողջովին իր վրա է թողել տնային տնտեսության վարումը և նորածին որդու խնամքը:
Պեկինի Ֆանշանի շրջանային դատարանը բավարարել է հայցը՝ Չէնին պարտավորեցնելով ամսեկան վճարել 2000 յուան՝ որպես ալիմենտ, և ևս 50,000 յուան մեկանգամյա գումար:
Տնտեսական համագործակցության և զարգացման միջազգային կազմակերպության տվյալների համաձայն՝ կանայք տնային աշխատանքներում տղամարդկանցից երկու անգամ ավելի շատ են ներգրավված: Չինաստանում այդ ցուցանիշը 2,5 անգամ բարձր է:

Суд обязал мужа заплатить бывшей жене за домашний труд
В ходе бракоразводного процесса суд в Пекине постановил, что бывший муж должен выплатить жене-домохозяйке 50 тысяч юаней (около 570 тысяч рублей) за домашний труд на протяжении пяти лет их совместной жизни. Событие нашло большой отклик в китайских соцсетях и рассматривается многими как прецедентное и историческое.
Председательствовавший на процессе судья заявил прессе, что раздел имущества при разводе должен затрагивать не только материальные ценности, но и такую неосязаемую, однако очевидную ценность, как домашний труд.
С начала этого года в КНР вступил в силу новый гражданский кодекс. Согласно ему, тот супруг, на котором лежала наибольшая нагрузка по дому, уходу за детьми и престарелыми членами семьи, имеет право на компенсацию в случае развода.
Прежде это было возможно, только если такая компенсация заранее предусматривалась брачным контрактом, которые в Китае заключаются редко.
Относящийся к этой истории хэштег набрал на популярной платформе микроблогов Weibo свыше 570 миллионов просмотров. Часть пользователей сочла, что сто с небольшим долларов в месяц за ведение домашнего хозяйства и присмотр за ребенком — это мало. «Я просто теряю дар речи. Работа домохозяйки явно недооценена. Только няня для ребенка обойдется в Пекине в 50 тысяч юаней в год», — заметил кто-то.
Другие призывают мужчин брать на себя больше домашних дел. Третьи советуют женщинам, которые выходят замуж, не бросать работу. «Дамы, помните, что на всякий случай надо всегда оставаться финансово независимыми», — написал один комментатор.
Супруги, которых китайские СМИ называют Чэн и Ван, поженились в 2015 году. Муж подал на развод несколько месяцев назад. Жена сначала отказывалась, а потом потребовала в суде финансовой компенсации, заявив, что все это время Чэн полностью перекладывал на нее хозяйство и уход за новорожденным сыном.
Суд пекинского округа Фаньшань удовлетворил требование, назначив Чэну помимо ежемесячных алиментов на ребенка в сумме 2000 юаней единовременную выплату жене в размере 50 тысяч юаней.
По данным международной Организации экономического сотрудничества и развития, женщины трудятся по хозяйству вдвое больше мужчин. В Китае этот показатель выше в 2,5 раза.