Հետաքրքիր ու քիչ հայտնի փաստեր սուրճի մասին
Սուրճը մի ըմպելիք է, որը տարածված է ամբողջ աշխարհում: Շատ երկրներ դրա հետ կապված ունեն սեփական ավանդույթներ: Այս ըմպելիքը սկսել է սպառվել ավելի քան 700 տարի առաջ: Այդ ժամանակից ի վեր դրա նկատմամբ վերաբերմունքը, ինչպես նաև պատրաստման եղանակները մի քանի անգամ փոխվել են: Սուրճի մասին հետաքրքիր փաստերը օգտակար կլինեն ոչ միայն այս ըմպելիքի սիրահարներին, այլ նաև կզարմացնեն նրանց, ովքեր չեզոք են:
1) Իրականում, սուրճը լոբազգի չէ, այլ, ավելի շուտ, հատապտուղ: Յուրաքանչյուր հատապտուղ պարունակում է սուրճի 2 հատիկ:
2) Սուրճը նավթից հետո աշխարհում ամենաշատ վաճառվող ապրանքն է:
3) Երբ Բեթհովենը սուրճ էր եփում, յուրաքանչյուր բաժակի համար պատրաստում էր ուղիղ 60 հատիկ, ընդ որում, ամեն անգամ անձամբ էր հաշվում:
4) Պոլսում հայտնված առաջին սրճարանները կոչվում էին «Իմաստության դպրոցներ», քանի որ այնտեղ հավաքվում էին նկարիչներն ու գրողները:
5) Սուրճը, ըստ հունական ավավդույթի, առաջին հերթին մատուցվում է ամենատարեցին:
6) Ճապոնիան սուրճի երրորդ խոշոր սպառող երկիրն է: Այս երկրում իրավամբ հավատում են, որ այն ամրապնդում է առողջությունը և երիտասարդացնում մաշկը:
7) 2001 թվականին Բրազիլիան թողարկել է սուրճի հատիկների հոտով փոստային նամականիշեր:
8) Սուրճի հոտը տանել չեն կարողանում շատ միջատներ և տնային կենդանիներ:
9) Մինչև 10-րդ դարը սուրճը համարվում էր ոչ թե ըմպելիք, այլ սնունդ: Եթովպիայում բնակվող ցեղերը սուրճի հատիկները խառնում էին կենդանական ճարպի հետ և ուտում ստացված խառնուրդը:
10) Պարկերը, որոնցում պահվում է սուրճը, առավել հաճախ պատրաստվում են կանեփից:
11) Մի բաժակ սեւ սուրճի մեջ, որն առանց շաքարի է, կալորիաներ չկան:
12) Շախմատի առաջին մրցումներն անցկացվել են սրճարաններում:
13) Իտալիայի կառավարությունը էսպրեսոն համարում է այնքան կարևոր ըմպելիք, որ ինքն է կարգավորում դրա գինը:
14) Սուրճը պարունակում է մոտ 1200 քիմիական բաղադրիչ, որոնցից մոտ 800-ը անուշաբույր միացություններ են, որոնք ձևավորում են այս ըմպելիքի համը:
15) Գրեթե բոլոր երկրներում, որտեղ սուրճի ծառեր են աճում, սուրճի հատապտուղները դեռ ձեռքով են հավաքում:
16) Մեկ սուրճի ծառը տարեկան տալիս է մոտ 0,5 կգ բովված սուրճ:
17) Սուրճի ծառի կյանքը 60-70 տարի է, ինչը համեմատելի է մարդու կյանքի հետ:
18) Սուրճի մեջ պարունակվող կոֆեինն ուժեղացնում է որոշ ցավազրկողների ազդեցությունը:
19) Արաբական գինի՝ սկզբում Եվրոպայում այսպես էին անվանում սուրճը:
20) 18-րդ դարի հայտնի ֆրանսիացի փիլիսոփա և բանաստեղծ Վոլտերը օրական խմում էր 50 բաժակ սուրճ, ընդ որում՝ ապրել է 83 տարի:

Интересные и малоизвестные факты о кофе
Кофе – это напиток, который популярен во всем мире. Во многих странах существуют свои традиции, связанные с ним. Употреблять напиток начали более 700 лет назад. С того времени отношение к нему несколько раз изменялось, как и способы его приготовления.
Интересные факты о кофе станут полезными не только фанатам этого напитка, но и удивят тех, кто к нему относится нейтрально.
1) Hа самом деле кофе - это не бобы, а скорее ягоды. Каждая ягода содержит 2 боба кофейного зерна.
2) кофе является вторым из наиболее торгуемым товаром в мире после нефти.
3) когда Бетховен готовил кофе, он варил ровно 60 зерен на каждую чашку, причем пересчитывал всегда сам.
4) первые кофейни, которые появились в Константинополе, назывались "Школами мудрости", т.к. там собирались художники и литераторы.
5) кофе в первую очередь подают наиболее старшему по традициям Греции и Турции.
6) третье место по величине потребления кофе занимает Япония. В этой стране свято верят в то, что он укрепляет здоровье и делает кожу более молодой.
7) Бразилия в 2001 году выпустила почтовые марки с запахом кофейных зерен.
8) запах кофе не переносят многие насекомые и домашние животные.
9) до 10-го века кофе считался не напитком, а едой. Племена, проживающие в Эфиопии, смешивали зерна кофе с животным жиром и ели эту смесь.
10) мешки, в которых хранится кофе, чаще всего изготавливают из конопли.
11) в чашке черного кофе, в которой отсутствует сахар, нет калорий.
12) именно в кофейнях проводились первые шахматные соревнования.
13) правительство Италии считает эспрессо настолько важным напитком, что само регулирует цену на него.
14) кофе содержит около 1200 химических компонентов, около 800 которых - ароматические соединения, составляющие вкус этого напитка.
15) почти во всех странах, где произростают кофейные деревья, , до сих пор кофейные ягоды собираются вручную.
16) одно кофейное дерево дает около 0,5кг обжаренного кофе в год.
17) срок жизни кофейного дерева 60-70 лет, что сопоставимо с продолжительностью жизни человека.
18) кофеин, содержащийся в кофе, усиливает влияние некоторых болеутоляющих.
19) Арабское вино - так поначалу называли кофе в Европе.
20) известнейшей французский философ и поэт 18 века Вольтер выпивал в день по 50 чашек кофе, при этом он дожил ло весьма почтенного возраста - 83 года.