Վատ տրամադրության 5 դրական կողմ
Մեզ ավելի շատ անհանգստացնում են ոչ թե էմոցիաները, այլ այն, որ դրանք մեզ վախեցնում են և թվում են անտեղին: Գիտնականները և հոգեբանները պարզել են, որ նրանք, ովքեր հանգիստ են վերաբերվում բացասական էմոցիաներին և ընդունում դրանք, ավելի քիչ են դրանցից տանջվում: Իսկ նրանք, ովքեր ջղյնանում են իրենց ընկվաճության պատճառով և փորձում ազատվել բացասականից ամեն գնով, ավելի մեծ ուժերի կորուստ էին զգում:
Երբ մենք տխուր ենք, մեզ ավելի դժվար է խաբել
Որքան էլ զարմանալի է, բայց տխուր մարդկանց մոտ ուղեղը ավելի լավ է աշխատում, մասնավորապես, ավելի են սրվում վերլուծական կարողությունները: Եվ այս վիճակում նրանք ավելի լավ են բացահայտում ստախոսներին: Դժվար է ասել, թե ինչու է դա տեղի ունենում: Հավանաբար, մեր վրա այդ պահին չկան «վարդագույն ակնոցները» և մենք նկատում ու վերլուծում ենք նույնիսկ ամենաչնչին մանրուքները:
Լացելը օգտակար է
Բժիշկները հաճախ ասում են՝ սիրտը արցունք է թափում: Դա նշանակում է, որ, եթե դուք պահում եք արցունենքերը, ապա սպանում եք ձեր «շարժիչը»: Բացի այդ՝ մարդկանց մեծամասնությունը գիտի, որ արցունքներից հետո հոգին հանգստանում է, չնայած, որ իրավիճակը դրանից չի փոխվում: Այդ պատճառով մի պահեք էմոցիաները՝ լացեք:
Տարբեր էմոցիաները կարևոր են մոտիվացիայի համար
Հոգեբանները պարզել են, որ մարդիկ, ում տրամադրությունը տխուրից ուրախ էր փոխվում օրվա ընթացքում՝ ավելի ընկղմված են աշխատում: Դա ասում է էմոցիոնալ փոփոխության կարևորության մասին: Բացասական փորձը դրդում է մարդկանց գործողությունների և ստիպում նրանց լինել ավելի հավաք:
Տխրությունը չի ազդում գիտակցության վրա
Կարելի՞ է աշխատել վատ տրամադրությամբ: Այո, այն էլ ինչպես: Հոգեբանները մեկ շաբաթվա ընթացքում ուսումնասիրել են Անգլիայի խոշորագույն ընկերություններից մեկի աշխատողներին: Եվ չնայած այն հանգամանքին, որ նրանց մեկ երրորդը վատ տրամադրությամբ էր գալիս աշխատանքի, դա ոչ մի կերպ չէր անդրադառնում նրանց աշխատանքի արդյունավետության վրա:

5 плюсов плохого настроения
Нас больше беспокоят не сами эмоции, а то, что они нас пугают и кажутся неуместными. Ученые и психологи проэкспериментировали и установили следующее. Те, кто относился к негативным эмоциям спокойно и принимал их, меньше страдали от них. А те, кто сердился на себя из-за своей подавленности и пытался избавиться от негатива во что бы то ни стало, испытывали еще больший упадок сил.
КОГДА МЫ ГРУСТИМ, НАС ТРУДНЕЕ ОБМАНУТЬ
Как ни странно, но у грустных людей лучше работают мозги, а именно обостряются аналитические способности. И мы в таком состоянии лучше распознаем лгунов. Трудно сказать, почему это происходит: вероятно, на нас нет «розовых очков» хорошего настроения и мы замечаем и анализируем даже самые мелкие детали поведения других.
ХОРОШЕНЬКО ВЫПЛАКАТЬСЯ ПОЛЕЗНО!
Доктора часто повторяют странную фразу: «Сердце люит слезы». Это значит, что если ты подавляешь слезы и сдерживаешься – то гробишь свой «моторчик». А еще большинство людей точно знают, что после слез на душе становится легче, хотя и ситуация сама не меняется. Так что не сдерживай эмоций – плачь.
РАЗНЫЕ ЭМОЦИИ ВАЖНЫ ДЛЯ МОТИВАЦИИ
Психологи из Гентского университета (Бельгия) обнаружили, что люди, чье настроение менялось с грустного на радостное в течение дня, более увлеченно работают. Это говорит о важности эмоционального переключения. Негативный опыт подстегивает людей к действию и заставляет их быть собранными, полагают исследователи.
ПЕЧАЛЬ НЕ ВЛИЯЕТ НА РАЗУМ
Можно ли работать в дурном расположении духа? Еще и как! В течение недели психологи тестировали работников крупного концерна в Англии. И несмотря на то, что треть из них являлась в плохом настроении и отмечала это, на производительности и продажах это никак не сказалось!