Սթենֆորդի գիտնականները վերլուծել են 25-75 տարեկան 108 մարդու արյան և այլ կենսաբանական նմուշներ, որոնք կամավորները կանոնավոր կերպով տրամադրել են մի քանի տարիների ընթացքում: Հետազոտությունը հրապարակել է Nature Aging ամսագիրը:
«Թեև պարզ է, որ դուք ծերանում եք ձեր ողջ կյանքի ընթացքում, կա երկու ժամանակաշրջան, երբ ամեն ինչ իսկապես փոխվում է», - ասում է Սթենֆորդի համալսարանի գենետիկ Մայքլ Սնայդերը:
«Լիպիդային նյութափոխանակության մեջ զգալի փոփոխություններ են տեղի ունենում, երբ մարդիկ 40-ն անց են, իսկ ածխաջրային նյութափոխանակության մեջ՝ 60-ն անց»,- նշում է փորձագետը։ Հետազոտողները պարզել են, որ մարմինը ենթարկվում է զգալի փոփոխությունների՝ սկզբում մոտ 44 տարեկանում, իսկ հետո՝ 60-ը լրանալուց հետո:
Հայտնաբերված նյութափոխանակության փոփոխությունները, սակայն, չեն հանգեցնում նրան, որ տարիքի հետ մենք ավելի քիչ կալորիաներ ենք այրում, այլ մարմինը սկսում է այլ կերպ տարանջատել սնունդը: Առայժմ գիտնականները ճշգրիտ պատկերացում չունեն, թե ինչպես են այդ փոխակերպումներն ազդում առողջության վրա, սակայն դրանք, ի թիվս այլ բաների, կարող են կապված լինել մկանային զանգվածի կորստի հետ:
Տարիքային փոփոխությունները կարող են առաջացնել սրտանոթային առողջության և իմունային ֆունկցիայի զգալի անկում:

Ученые из Стэнфорда проанализировали кровь и другие биологические образцы 108 человек в возрасте от 25 до 75 лет, которые добровольцы регулярно сдавали на протяжении нескольких лет. Исследование было опубликовано журналом Nature Aging.
«Хотя очевидно, что вы стареете на протяжении всей своей жизни, есть два периода, когда ситуация действительно меняется», — прокомментировал результаты генетик из Стэнфордского университета Майкл Снайдер.
«В метаболизме липидов происходят значительные изменения, когда людям за 40, а в метаболизме углеводов — когда за 60», — отметил эксперт. Исследователи обнаружили, что организм претерпевает значительные изменения сначала примерно в возрасте 44 лет, а затем — когда нам исполняется 60.
Обнаруженные метаболические изменения тем не менее не приводят к тому, что с возрастом мы сжигаем меньше калорий — речь скорее о том, что организм начинает расщеплять пищу по-другому. Пока точного понимания, как именно эти преобразования оказывают влияние на здоровье, у ученых нет, но они могут быть связаны в том числе с потерей мышечной массы.
Возрастные изменения могут быть причиной заметного ухудшения состояния сердечно-сосудистой системы и иммунной функции.