Գիտնականները նշել են սրտի համար առավել օգտակար մթերքները
Բրիտանական սննդաբանական ասոցիացիայի (BDA) գիտնականները նշել են այն հինգ մթերքները, որոնք առավել բարենպաստորեն են  ազդում սրտի աշխատանքի, ինչպես նաև դրական ներգործություն ունենում օրգանիզմում խոլեստերինի մակարդակի վրա: Ցանկը հրապարակվել է Sunday Express թերթում:
Այսպիսով, փորձագետները նախապատվությունը տվել են ամբողջական հացահատիկային մթերքին՝ շագանակագույն բրինձ, վարսակի շիլա, տարեկանի հաց, ամբողջական հացահատիկի ալյուրից պատրաստված մակարոններ: Գիտնականները պարզաբանել են, որ սննդակարգում այսպիսի մթերքի ներառումը 9%-ով նվազեցնում է սրտանոթային հիվանդություններից մահվան ռիսկը:
Վատ խոլեստերինի մակարդակը 5%-ով նվազեցնելուն կօգնի լոբազգիների օրական 130 գ օգտագործումը: Միեւնույն ժամանակ լոբազգիները հարուստ է մանրաթելով, և մարսելիս դրանք վերածվում են խոլեստերինի հետ կապվաող յուրահատուկ «գելի»: Նման «գել»-ը նաեւ նվազեցնում է օրգանիզմի կողմից դրա յուրացումը։
Բացի այդ, սրտի լավ աշխատանքի համար գիտնականները խորհուրդ են տվել սննդակարգում ներառել մրգեր եւ բանջարեղեն: Ըստ մասնագետների՝ դրանք կալիում են պարունակում, ինչը նպաստում է արյան ճնշման վերահսկմանը:
Միեւնույն ժամանակ, ձկները, որոնց ներառումը սննդակարգ մասնագետները նույնպես խորհուրդ են տալիս, պարունակում են ճարպաթթուներ, որոնք նպասում են սրտի ամրապնդմանը: Ձկնեղենում շատ են կալիումը, B6 և B12 վիտամինները: Գիտնականները արձանագրել են, որ շաբաթական ձկների չորս չափաբաժնի ընդունումը սրտի տագնապի հավանականությունը նվազեցնում է 21%-ով:
Նախկինում ևս գիտնականները սրտի համար որպես օգտակար էին նշել բանջարեղենը և ձկները: Այսպիսի սնունդը նպաստում է արյան մեջ հատուկ նյութի՝ N-օքսիդի կուտակմանը:

Ученые назвали самые полезные для сердца продукты
Ученые Британской диетической ассоциации (BDA) назвали пять продуктов, которые благоприятно воздействуют на работу сердца, а также способны положительно влиять на уровень холестерина в организме. Перечень опубликован в газете Sunday Express.
Так, специалисты отдали свое предпочтение цельнозерновым продуктам — коричневому рису, макаронам из цельнозерновой муки, овсяной каше, ржаному хлебу. Ученые уточнили, что подобная еда, включенная в рацион питания, снижает риск смерти от сердечно-сосудистых заболеваний на 9%.
Тогда как снизить уровень плохого холестерина на 5% смогут бобовые, для этого достаточно употреблять 130 г в день. При этом бобовые также богаты клетчаткой, и при переваривании они превращаются в своеобразный «гель», связывающийся с холестерином. Такой «гель» также снижает его усвоение организмом.
Помимо этого, ученые рекомендовали употреблять в пищу для работы сердца фрукты и овощи. Специалисты уточнили, что эти продукты содержат калий, способствующий контролю за кровяным давлением.
При этом рыба, которую также советуют эксперты, содержит жирные кислоты, воздействующие на укрепление сердца. В рыбе также много калия, витаминов B6 и B12. Ученые отметили, что четыре порции рыбы в неделю снижают риск сердечного приступа на 21%.
Ранее ученые назвали главную пользу овощей и рыбы для сердца. Эта пища приводит к накоплению в крови особого вещества — триметиламина N-оксида (TMAO).