Ինչի է հանգեցնում ջրի սակավ օգտագործումը. գիտնականներ
Կալիֆորինիայի համալսարանի գիտնականները հայտնել են, թե ինչի կարող է հանգեցնել ջրի սակավ օգտագործումը բարձր տարիքում:
Գիտաշխատող Ջանեթ Մենթեսը նշել է, որ տարեց հասակի մարդկանց մեծամասնությունը չեն գիտակցում այն վնասը, որն առաջանում է ջրային ռեժիմի խախտման պարագայում:
Նոր փորձի ժամանակ գիտնականները ձգտել են պարզել, թե կարելի՞ է արգյոք օգտագործել, այսպես կոչված, թքային թթվայնության մեթոդը` նշված խնդիրը պարզելու համար:
Փորձի ժամանակ դիտարկվել է ջրի հարաբերակցությունը մի շարք քիմիական նյութերի հետ, որոնք առկա են թքի մեջ: Ինչ վերաբերում է չափումներին, ապա դրանք իրականացվել են պարզ` օսմոմետր կոչվող սարքի միջոցով:
Արդյունքում պարզվել է, որ, երբ տարեցները հիվանդանում են, ապա նրանք բախվում են մեծ բարդությունների հետ, օրինակ, թոքաբորբի, ինչը պայմանավորված է ջրի սակավ օգտագործմամբ:

27.03.2019 Академики из Калифорнийского университета сообщили, к чему может привести малое потребление воды в пожилом возрасте.
Научный сотрудник Джанет Ментес рассказал, что большинство людей пожилого возраста недооценивают вред, который они наносят себе, не соблюдая питьевой режим.
В новом эксперименте академики попытались выявить, можно ли использовать способ, который называется слюнной осмоляльностью, для проверки данного показателя.
В исследовании рассматривалось соотношение воды с некоторыми химическими веществами, которые преобладают в слюне. Что касается измерения, то они проводились с помощью простого неинвазивного прибора, который называется осмометром.
В итоге оказалось, когда пенсионеры начинали болеть, то они могли столкнуться с большими осложнениями, например, пневмонией, что было связано с малым потреблением воды.